Fontána Družba v Bratislave nie je podľa hygienikov určená na kúpanie sa

Kúpanie alebo osviežovanie sa vodou z fontány Družba na Námestí slobody v Bratislave je na vlastné riziko a zodpovednosť. Uviedli to z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave s tým, že nespĺňa základné hygienické požiadavky na umelé kúpaliská.

16.08.2023 12:05
Fontána / DRužba / Foto: ,
Deti si užívajú horúci letný deň vo fontáne Družba na Námestí slobody v Bratislave 15. júla 2023
debata (3)

Magistrát hlavného mesta tvrdí, že po rekonštrukcii ide o kontaktnú fontánu, do ktorej je možné vstúpiť, ovlažiť a schladiť sa počas horúcich dní, nie kúpať sa.

Známa fontána znovu ožila. Pozrite si krásne zábery z dronu nášho mReportéra

Video

„Obnovená fontána bola skolaudovaná iba na dekoračno-vizuálne účely,“ uviedla hovorkyňa RÚVZ Katarína Nosálová. Fontány podľa jej slov slúžia ako okrasný prvok, na osvieženie vzduchu, spríjemnenie prostredia či oddychu v dotknutom území. „Nie sú určené na kúpanie sa obyvateľstva,“ ozrejmila. Fontány, ako podotkla, nepodliehajú štátnemu zdravotnému dozoru a voda v nich nie je preverovaná laboratórnymi analýzami úradu.

Mesto Bratislava skonštatovalo, že od začiatku komunikovalo, že do fontány Družba, ktorá sa v uplynulých týždňoch stala vyhľadávanou atrakciou, možno vstúpiť, ovlažiť a schladiť sa, nie kúpať sa. „O prevádzkových pravidlách informuje aj prevádzkový poriadok, ktorý je tam umiestnený,“ doplnil hovorca mesta Peter Bubla.

Bratislavčania sa môžu schladiť vo fontáne Družba

Video

V ňom samospráva uvádza, že do fontány je možné vstupovať na vlastnú zodpovednosť a prevádzkovateľ nezodpovedá za prípadný vznik úrazu. „Voda je zdravotne nezávadná, no nie je pitná,“ stojí v poriadku. Tiež je zakázané do fontány hádzať akékoľvek predmety a vstupovať do nej so psami a inými zvieratami.

Primátor mesta Bratislava Matúš Vallo v júni na sociálnej sieti fontánu označil za „detské vodné ihrisko“. Povedal, že vstup je tam povolený a deti sa tam môžu hrať.

Fontána Družba na Námestí slobody Foto: TASR, Pavel Neubauer
Fontána / Družba / Fontána Družba na Námestí slobody

„Odborná pracovníčka tunajšieho úradu vykonala dňa 9. augusta kontrolu v rámci štátneho zdravotného dozoru, pri ktorej bolo zistené, že fontána Družba a jej okolie nie sú žiadnym spôsobom označené ako detské vodné ihrisko,“ podotkla Nosálová.

Fontána bola verejnosti sprístupnená v júni. Stalo sa tak po 16 rokoch, počas ktorých bola jedna z najväčších fontán na Slovensku vypustená.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #fontána Družba