Na košickú Hlavnú opäť priletel drak. Vrátil sa po desaťročí

Na kovovú plastiku draka si určite spomína mnoho Košičanov. Od roku 1997 ju pravidelne na začiatku sezóny namontovali na konci potôčika na Hlavnej ulici.

25.08.2023 08:00
Drak na Hlavnej Kosice  3 Foto:
Potôčik na Hlavnej ulici opäť zdobí kovový drak. Na miesto sa vrátil po vyše desiatich rokoch.
debata

Po vyše desiatich rokoch sa Drak s hmotnosťou viac ako 100 kíl, ktorého vyrobil košický umelecký kováč Gabriel Nemčík, vrátil na svoje pôvodné miesto. Drak dlhé roky strážil potôčik pri Immaculate – Súsoší Nepoškvrnenej Panny Márie alebo Morovom stĺpe, ktorý je považovaný za najkrajšie košické barokové súsošie. Pred vyše desiatimi rokmi zo svojho miesta zmizol. Presnejšie, do depozitu sa košický drak dostal na jeseň roku 2011, keď ho odmontovali a viac ho pri Immaculate na Hlavnej ulici nikto nevidel.

Letecke muzeum  3 Čítajte aj V košickom múzeu letectva nájdete Messerschmidt, čínsku stíhačku aj vládny špeciál

Primátor: Nájdite draka

Magistrát vtedy tento krok odôvodnil tým, že mesto počas celého roka organizuje na Hlavnej ulici pri súsoší Immaculata viacero kultúrnych podujatí. Na týchto akciách vraj drak prekážal. Navyše častou manipuláciou dochádzalo aj k jeho poškodzovaniu. Ako vznikol nápad vrátiť rozprávkovú bytosť na jej pôvodné miesto?

„Na jednej z pravidelných kontrol čistoty a parkovania v historickom centre Košíc primátor mesta Košice Jaroslav Polaček podal požiadavku na nájdenie draka. Dodnes sa nachádzal v depozite mestskej akciovej spoločnosti TEHO, no to je už minulosťou,“ uvádza sa v stanovisku mesta, ktoré verí, že staronovú atrakciu privítajú nielen Košičania, ale aj turisti.

Drak na Hlavnej ulici
Video
Známy košický turistický sprievodca Milan Kolcun vysvetli, prečo je rád, že je drak opäť na svojom mieste. / Zdroj: TV Pravda/Boris Macko

Vraj zavadzal

Umelecký kováč Gabriel Nemčík tento krok víta a je rád, že sa jeho dielo vrátilo tam, kde patrí. „Priznám sa, že som bol nepríjemne prekvapený, keď začali dávať draka dole a potom ho zase montovali naspäť. No a potom sa už na svoje miesto vôbec nevrátil. Preto som rád, že je späť,“ povedal umelecký kováč. Jeho dielo síce vzniklo pred vyše štvrťstoročím, no desať rokov bolo „nezvestné“.

„Bol som sklamaný aj z toho, že keď sa už nevrátil na miesto, nikto z mesta mi nevedel povedať, kde presne je. Iba to, že drak je v depozite,“ povedal Nemčík s tým, že ho mrzel aj dôvod demontáže draka.

„Vraj zavadzal počas kultúrnych akcií, aspoň tak mi to tvrdili na magistráte. Preto ho načas dali dole a potom vrátili. Neskôr prišla z mesta požiadavka, aby som ho znížil. Lebo drak bol naozaj vyšší. Tak som ho upravil tak, že má o necelý meter menej. Ale ani to nebolo dobré,“ dodal sklamaný umelecký kováč.

Drak v Košiciach

Drak na Hlavnej ulici v Košiciach opäť zdobí ústie potôčika.

Fotogaléria
Potôčik na Hlavnej ulici opäť zdobí kovový...
Potôčik na Hlavnej ulici opäť zdobí kovový...
+3Potôčik na Hlavnej ulici opäť zdobí kovový...

„Vraj sa ľudia naň sťažovali a niektorým sa nepáčil. Tak potom zmizol úplne, hoci to doteraz nechápem,“ netajil sklamanie Nemčík. Mrzí ho to aj kvôli tomu, že si z jeho viacerých návrhov vybral počas rekonštrukcie Hlavnej ulice vtedajší primátor Rudolf Schuster.

Drak sa mu zapáčil. Má aj určitú symboliku. Znázorňuje protiklad dobra a zla. Súsošie Immaculaty predstavuje dobro, drak je protiklad. Zlá bytosť, ktorá sa ako keby snaží vyslobodiť, no vír vody z potôčika ho nepustí. Gabriel Nemčík dúfa, že jeho kovový drak sa na mieste neohreje iba pár týždňov či mesiacov, ale ostane na svojom mieste už natrvalo.

Miklušova väznica Čítajte aj Miklušova väznica ukrýva hororové príbehy. Prečo sa mäsiar stal katom a prečo boli kati "potupené" osoby

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #drak #Hlavná ulica #potôčik