Košický Pride vyvrcholil pochodom cez mesto. Kotlebovcom sa to nepáčilo

V metropole východu sa festival Pride koná od roku 2013. Tentoraz bol deviatich dní pripravený sprievodný program.

26.08.2023 19:14 , aktualizované: 23:04
debata (145)
Košický Pride vyvrcholil pochodom cez mesto. Kotlebovcom sa to nepáčilo
Video
Zdroj: TV Pravda

Festival PRIDE Košice už tradične organizuje občianske združenie Saplinq. Festival začal ešte v sobotu 19. augusta 2023. Odvtedy boli pre účastníkov pripravené rôzne workshopy, kultúrne vystúpenia, diskusie, či dokonca aj kurz sebaobrany.

Reagujú na udalosti v Teplárni

Riaditeľ PRIDE Košice Robert Furiel uviedol, že jedenásty ročník tohto festivalu reaguje na teroristický útok v bare Tepláreň v Bratislave a tiež na nenávisť, či vylučovanie LGBTI+ ľudí zo spoločnosti či na nedostatok práv tejto komunity.

„Slovensko dlhoročne stagnuje v prijímaní zákonov, ktoré by LGBTI+ ľuďom poskytli rovnaké práva a ochranu pred zákonom. V uplynulých rokoch sa navyše zhoršuje ochota väčšinovej spoločnosti akceptovať LGBTI+ ľudí ako rovnocennú súčasť spoločnosti. Zodpovednosť za to nesú predovšetkým pasívni verejní činitelia a politici, ktorí si na nenávisti voči LGBTI+ komunite vytĺkajú lacné politické body. Cítime to najmä teraz pred voľbami, keď sa stávame terčom agresívnych kampaní niektorých politických strán,“ uviedol Furiel.

Pride Košice

Na pochode Pride cez centrum Košíc sa podľa organizátorov zúčastnilo 1500 ľudí.

Fotogaléria
 Dúhový pochod v sobotu prešiel košickou...
 Dúhový pochod v sobotu prešiel košickou...
+3 Dúhový pochod v sobotu prešiel košickou...

Na bezpečnosť sprievodu, ktorý v sobotu odštartoval z Kasární Kulturpark dohliadala štátna aj mestská polícia, organizátori si zabezpečili aj vlastnú SBS. A potrebovali ju, keďže sprievod si vyhliadlo aj zhruba 20 – 30 sympatizantov a členov strany Kotlebovci – ĽS NS. Okrem slovného napádania došlo aj k menším incidentom. Neskôr sa polícii podarilo Kotlebovcov úplne oddeliť z od sprievodu PRIDE.

„Sprievod prešiel mestom. Došlo k drobným potýčkam najmä so sympatizantmi strany Kotlebovci – ĽS NS. Polícia zasahovala v rámci možností a zaistila, aby sprievod prešiel. Ďakujem im za dobrú komunikáciu a spoluprácu počas príprav aj sprievodu. Veríme, že v budúcnosti sa nám podarí prejsť mestom bez akýchkoľvek zdržaní alebo problémov,“ uviedol o sobotnom podujatí riaditeľ Pride Košice Robert Furiel. Podľa jeho hrubého odhadu sa na pochode zúčastnilo zhruba 1500 ľudí.

PRIDE vyvrcholí v nedeľu 27. augusta ranným behom s lotosovými kvetmi a Ekumenickým PRIDE programom.

Mladí sú nádejou, LGBTI komunita tiež potrebuje lepšiu reprezentáciu v médiách
Video

© Autorské práva vyhradené

145 debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #pride