Búrky na západe SR si vyžiadali 112 výjazdov hasičov. 50-tisíc domácností ostalo bez elektriny

Na území západného Slovenska si nočné búrky vyžiadali 112 výjazdov hasičov. Najhoršia situácia bola v Nitrianskom kraji, kde hasiči pomáhali v 66 prípadoch, potvrdila hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Bianka Královičová. Nočné búrky na západnom Slovensku spôsobili výpadok elektriny vo vyše 50-tisíc odberných miestach.

29.08.2023 11:09 , aktualizované: 17:01
Búrka / Blesk / Hrom / Foto: ,
Blesky nad budovou Národnej banky Slovenska počas búrky v Bratislave v pondelok večer 28. augusta 2023
debata (1)

„V Trenčianskom kraji bola ich pomoc potrebná 19-krát, v Bratislavskom kraji 16-krát a v Trnavskom kraji 11-krát,“ priblížila hovorkyňa s tým, že pomoc profesionálnych a dobrovoľných hasičov bola potrebná najmä pri odstraňovaní popadaných a naklonených stromov z cestných komunikácií.

Tiež pri odstraňovaní popadaných a poškodených káblov elektrického vedenia a pri zakrývaní budov po odtrhnutí striech.

Svetelná šou bleskov nad Bratislavou

Video

Nočné búrky na západnom Slovensku spôsobili výpadok elektriny vo vyše 50-tisíc odberných miestach. Najviac boli zasiahnuté oblasti Nových Zámkov, Trnavy, Senice, Komárna a Nitry. Západoslovenská distribučná evidovala v utorok ráno ešte 4-tisíc odberných miest bez elektrickej energie, potvrdila hovorkyňa spoločnosti Michaela Dobošová.

„Predpokladáme, že v priebehu dnešného dňa budú poruchy odstránené a elektrická energia bude obnovená vo všetkých odberných miestach,“ priblížila.

Celkovo vzniklo 22 porúch na vedeniach vysokého napätia a 28 porúch na úrovni nízkeho napätia. „Hlavnou príčinou vzniku porúch bol silný búrkový front. Okrem úderov bleskov spôsobili poruchy aj popadané stromy a konáre,“ dodala.

búrka, Bratislava, blesk Čítajte viac VIDEO: Svetelná šou. Blesky rozžiarili Bratislavu. Ochladzovanie sa začalo, píše SHMÚ

Počasie ovplyvnilo aj prevádzku na infraštruktúre železníc

Nepriaznivé počasie a búrky ovplyvnili v uplynulých hodinách aj prevádzku na infraštruktúre železníc. Momentálne je však väčšina tratí zjazdných, potvrdila hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Ria Feik Achbergerová.

V dôsledku odstraňovania popadaných stromov a kontroly trate nepremávali vlaky v utorok od 2.30 h na trase Nové Zámky – Komárno. „Od 11.37 h je v tomto úseku obnovená doprava pre jazdu vlakov s hnacím koľajovým vozidlom (rušňom) nezávislej trakcie po druhej traťovej koľaji,“ priblížila hovorkyňa.

Dodala, že železnice odstraňujú aj poruchy viacerých zabezpečovacích zariadení. Trakčné vedenie prvej traťovej koľaje je po búrke poškodené v úseku Tvrdošovce-Palárikovo, neplánovaná výluka trakčného vedenia je aj v úseku z Komárna po štátnu hranicu.

Naďalej sa pracuje na odstránení zatekania do čakárne pre cestujúcich a na prvé nástupište pred staničnou budovou v Krásne nad Kysucou. Pre zosuv svahu po silnom prívalovom daždi je podľa hovorkyne prechodne obmedzená traťová rýchlosť na desať kilometrov za hodinu v časti úseku medzi Matejovcami pri Poprade a Studeným Potokom.

ÚVZ varuje pred búrkami

Pri búrkach by sa ľudia nemali zdržiavať na otvorenom priestranstve či pri otvorených lokalitách vodných plôch a ich blízkom okolí. Dôležité je nájsť si čo najskôr bezpečný úkryt, ideálne v budove chránenej bleskozvodom, prípadne v aute. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na webe Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu (SHMÚ).

Pri búrkach by tiež ľudia mali zamedziť kontaktu s vodivými predmetmi. „Kovové predmety, turistické palice či dáždnik dajte čo najďalej od seba,“ podotkol ÚVZ. Preventívne odporučil tiež vypnúť elektronické zariadenia, akými sú mobil, rádio alebo televízor.

Počas turistiky by mali ľudia vyhľadať a prečkať búrku napríklad v chate, útulni alebo pod prístreškom, ktorý nevyčnieva nad okolitý terén. „Ak sa rozhodnete ukryť v previse alebo jaskyni, držte sa čo najďalej od vchodu a stien, posaďte sa na izolujúci materiál a spojte končatiny,“ ozrejmil úrad.

Pri ústupe pred búrkou odborníci odporúčajú robiť menšie kroky a ruky držať pri sebe. „Ak sa pohybujete ako väčšia skupina ľudí, snažte sa rozptýliť na vzdialenosť aspoň troch metrov,“ dodali.

Búrky sa môžu v utorok vyskytnúť na celom území Slovenska. Meteorológovia preto pre všetky okresy vydali výstrahu prvého stupňa.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #búrky