Bratislava sťažila cestu nábrežím pre autá, odporúča im tranzit cez Petržalku

Hlavné mesto Bratislava so začiatkom nového školského roka pripomína zmeny pre vodičov. K jednej z výrazných dochádza na nábreží a Dostojevského rade, kde začína platiť nová organizácia dopravy. Dôvodom je aj nová cykloinfraštruktúra, ktorú mesto vybudovalo medzi Mostom SNP a Šafárikovým námestím.

04.09.2023 08:35
Bratislava, doprava, nábrežie Foto: ,
Zmena organizácie dopravy na Rázusovom a Vajanského nábreží v úseku od Mosta SNP po Šafárikovo námestie v oboch smeroch z dôvodu vybudovania samostatného oddeleného pruhu pre cyklistov. Prípravné práce, Bratislava, 8. august 2023.
debata (9)

Pre vozidlá zostáva po novom v tomto úseku jeden jazdný pruh v každom smere. Zrušené sú ľavé odbočenia cez električkovú koľaj na Kúpeľnú ulicu a Fajnorovo nábrežie, pretože spôsobovali zdržania pre ostatné vozidlá, poznamenal hovorca Bratislavy Peter Bubla. V úseku na Dostojevského rade medzi Landererovou ulicou a Šafárikovým námestím sa zároveň mení značenie jazdných pruhov a pribudol zmiešaný bus-cyklo pruh.

Magistrát preto odporúča tým, ktorí nábrežie zvykli využívať autom len na prejazd, aby využili iné, vhodnejšie trasy na tranzit. Rovnaký počet vozidiel pri menšom počte pruhov na Vajanského nábreží by totiž mohol znamenať problémy. Ako jednu z alternatívnych možností uvádza trasu po Einsteinovej ulici, ktorá je na tranzit dimenzovaná. Trasa po nábreží je síce podľa hlavného mesta na vzdialenosť kratšia, ale je zaťažená križovatkami a svetelnou signalizáciou.

K zmene pre autá došlo aj na opravenej Košickej ulici, ktorá je opäť sprejazdnená od Mlynských nív v smere na Miletičovu ulicu.

bajkalska-kolona-doprava-buspruh-nestandard1 Čítajte viac Za parkovanie pred vlastným domom pokuta? Čoskoro štartuje veľká chodníková novela. Praje peším, lokality pripraví o tisíce miest

Mestská hromadná doprava (MHD) v Bratislave začala jazdiť opäť v režime pracovný deň – školský rok. Výnimkou sú linky 31, 39, 87, 131 a 184. Obnovila sa tiež premávka linky 7. Informuje o tom Dopravný podnik Bratislava (DPB). K zmenám v doprave dochádza aj na nábreží v Starom Meste.

„Keďže sa vysokoškolský akademický rok začína až 18. septembra, do tohto dátumu zostávajú linky 31, 39 a 87 premávať v režime pracovný deň – školské prázdniny,“ vysvetľuje DPB. Študentské posilové linky začínajú svoju sezónu 17. septembra, v prípade linky 131 a 184 v pondelok 18. septembra.

V nadväznosti na augustové zmeny MHD dochádza zároveň od pondelka k úprave trás liniek 23, 63 a 96 a školského spoja 14. Konkrétne zmeny sú zverejnené na webe mestského dopravcu. Zmeny, konkrétne časové, sa dotýkajú aj liniek 70 a 77.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #doprava