Starosta Vrbovky varuje pred chorobami migrantov, o žiadnych ale nevie: Ľuďom zobrali ovocie

V obci Vrbovka v okrese Veľký Krtíš v súčasnosti aj naďalej evidujú pohyb nelegálnych migrantov. Ľudí z krajín Blízkeho východu je v nej momentálne 20, povedal starosta obce Marcel Fagyas.

04.09.2023 13:38
SR Veľký Krtíš Migranti Tábor Záchytný BBX Foto: ,
Záchytný tábor pre migrantov v bývalom závode píla v meste Veľký Krtíš na juhu Slovenska v pondelok 4. septembra 2023.
debata (10)

Ako uviedol, v nedeľu (3. 9.) ich bolo 45 a 80 percent migrantov je podľa neho mužov. Vyskytli sa však aj rodiny. Dodal, že sú mimo obytnej zóny Vrbovky, v uplynulých dňoch sa však pohybovali aj v jej centrálnej časti, kde je miestny úrad. „Ako sa v pondelok začala škola, umiestnili sme ich mimo obce, na jej okraj, smerom na cintorín,“ objasnil s tým, že problém je napríklad s komunálnym odpadom, ktorý po sebe ľudia zo zahraničia nechávajú. Doplnil, že zaznamenali aj to, že domácim občanom zobrali ovocie zo stromov.

Hamran Čítajte viac Fico zneužíva tému migrácie. Potvrdenie na pobyt? Zaviedol ho sám Smer, reaguje Hamran

Starosta zdôraznil, že miestnym obyvateľov povedal, aby k migrantom pre svoje zdravie nechodili. O chorobách, ktoré by mohli na Slovensko priniesť, však zatiaľ nevie. „Miestni sa sťažujú, že keď k nám v noci cudzinci prichádzajú, tak ich vyrušujú,“ dodal.

V Bušinciach vo Veľkokrtíšskom okrese v súčasnosti migranti nie sú, v pondelok to TASR potvrdil starosta Zoltán Végh. Počas prvého septembrového víkendu (2. – 3. 9.) ho však v noci zobudili policajti, aby ho informovali o súčasnej situácii. Podľa jeho slov cudzinci boli väčšinou mladí muži a na druhý deň ich autobusom z dediny odviezli. Véghovi sa nepáči, že na slovenskej hranici nie je kontrola a nikto nevie, čo za ľudia cez Slovensko prechádzajú. „Nevieme, či sú zdraví alebo chorí, či bojovali. Stupňuje sa to, denne prichádzajú,“ konštatoval s tým, že 30 cudzincov umiestnili v uplynulých dňoch do miestneho amfiteátra. „Dali sme im vodu a jedlo, boli tam aj ženy a deti, 90 percent zo skupiny však boli chlapi od 15 do 50 rokov,“ poznamenal. Nepáči sa mu, že situácia sa nerieši, a vyhlásenie mimoriadnej situácie podľa neho nič neznamená.

migranti Čítajte viac Maďari nezvládajú migrantov a nahrávajú Ficovi, Čaputová si volá kolegyňu

Tlačový odbor ministerstva vnútra informoval, že Okresný úrad vo Veľkom Krtíši vyhlásil v piatok 1. septembra v regióne pre nárast neregulárnej migrácie mimoriadnu situáciu.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľký Krtíš #migrácia