Anonym s bombou odstavil električky v Košiciach. Po páchateľovi rozbehli pátranie

Falošný bombový poplach v stredu zastavil rýchliky a vlaky na mnohých miestach na Slovensku. Anonym však "nezabudol" ani na MHD v Košiciach. Kvôli tomu večer v meste nepremávali električky.

07.09.2023 16:05
MHD Košice Foto:
MHD v Košiciach zatiaľ funguje, no nákup nových autobusov a električiek je nevyhnutný.
debata (1)

Výpadok spojov potvrdila aj hovorkyňa Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) Vladimíra Bujňáková. Keďže električky museli nahradiť autobusmi, tie zase chýbali na iných linkách. „Včera vo večerných hodinách od zhruba 19:30 do 21:00 nepremávala električková doprava v Košiciach. Dôvodom bolo oznámenie o údajnom umiestnení bômb v električkách. Na základe tohto oznámenia sme odstavili električkovú dopravu, pričom obnovená bola až po policajnej kontrole. Náhradnú dopravu zabezpečovalo 15 autobusov. Cestujúcim sa za vzniknuté nepríjemnosti ospravedlňujeme,“ uviedla Bujňáková s tým, že DPMK v tejto súvislosti podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

MHD Košice

Po včerajšej bombovej hrozbe sa už električky vrátili do ulíc.

Fotogaléria
MHD v Košiciach zatiaľ funguje, no nákup nových...
MHD v Košiciach už po bombovej hrozbe funguje.
+3MHD v Košiciach zatiaľ funguje, no nákup nových...

Nahlásil bomby na celom Slovensku

Prípadom sa intenzívne zaoberá aj polícia. "Doposiaľ neznámy páchateľ včera 6.septembra 2023 popoludní zamestnal záchranné zložky nielen v meste Košice, ale takmer na celom Slovensku. Krátko po 16. hodine bol do emailovej schránky Železničnej spoločnosti Slovensko, sídliacej v Košiciach, zaslaný email, že „vo vlakoch na linke Bratislava – Zvolen – Košice a ďalej vlakoch na linke Bratislava – Žilina – Košice a hlavnej stanici sú umiestnené bomby“.

Policajti okamžite vykonali potrebné bezpečnostné opatrenia, v mestách Košice, Bratislava, Zvolen, Žilina, Vrútky, Kraľovany, Prešov, Vranov nad Topľou, Humenné, Trnava a Poprad-Tatry boli vykonané kontroly železničných staníc a kontroly vlakov na železničných staniciach aj za prítomnosti psovodov so služobnými psami špeciálne vycvičenými na vyhľadávanie výbušnín," informovala košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová. Dodala, že pyrotechnické prehliadky boli ukončené na všetkých miestach s negatívnym výsledkom a prítomnosť výbušniny sa ani v jednom z miest nepotvrdila.

Električky už premávajú
Video
Električky včera večer v Košiciach nejazdili. Dôvodom bola údajná bombová hrozba. Električková doprava bola nakoniec obnovená. / Zdroj: TV Pravda/Boris Macko

Po vlakoch aj MHD

„O pár minút neskôr bolo do emailovej schránky Dopravného podniku Košice zaslaný email, že bomby sú umiestnené aj v električkách. Preto policajti aj psovod so služobným psom špeciálne vycvičeným na vyhľadávanie výbušnín prekontrolovali aj košické električky. Ani v tomto prípade nebola prítomnosť výbušniny po ukončení pyrotechnických prehliadok potvrdená,“ upresnila hovorkyňa s dôvetkom, že v oboch prípadoch tak dosiaľ neznámy páchateľ oznámil poplašnú správu, hoci vedel, že je nepravdivá. Svojim konaním tak úmyselne spôsobil nebezpečenstvo vážneho znepokojenia aspoň časti obyvateľstva nejakého miesta a spôsobil nielen meškanie vakov na Slovensku, ale aj električiek v meste Košice.

A aký trest hrozí zatiaľ anonymnému „bombomaniakovi“? „Po ukončení pyrotechnických prehliadok a vykonaní potrebných prvotných úkonov na miestach vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach začal trestné stíhanie pre zločin šírenia poplašnej správy, za ktorý je Trestným zákonom stanovená trestná sadzba jeden až 5 rokov,“ vysvetlila Ivanová. Natíska sa aj otázka, či je autorom oznámení o umiestnení bômb jeden a ten istý človek.

„Samozrejme, polícia preveruje aj to, či tieto dva prípady spolu súvisia, preto nateraz, aby nedošlo k zmareniu alebo sťaženiu ďalšieho vyšetrovania, bližšie ani podrobnejšie informácie poskytovať nebudeme,“ uzavrela policajná hovorkyňa.

MHD Košice Čítajte aj Košice potrebujú nové vozidlá ako soľ. Návrat trolejbusov je otázny, nákup nových električiek preverovala NAKA

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #bomba #poplach #anonym #falošný poplach