Po sídlisku Sásová v Banskej Bystrici sa v noci pohyboval medveď

Po sídlisku Sásová v Banskej Bystrici sa v pondelok v nočných hodinách pohyboval medveď. Na miesto boli privolaní príslušníci mestskej polície i zásahový tím pre medveďa hnedého, situáciu budú monitorovať aj počas nasledujúcich dní. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.

12.09.2023 10:04 , aktualizované: 15:51
debata (16)

„Včera v nočných hodinách bol na číslo mestskej polície nahlásený oznam, že po štvorprúdovej ceste v smere od škvarového ihriska do Sásovej sa pohybuje medveď. Naposledy bol medveď videný na Javorníckej ulici a v okolí polikliniky na Rudohorskej ulici. Po príchode na miesto začal zásahový tím s prehľadávaním celej lokality až smerom na Šachtičky,“ priblížila hovorkyňa primátora s tým, že mestská polícia zvýši monitorovaciu činnosť v tejto lokalite.

Členovia Zásahového tímu pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR začali s obhliadkou lokality v pondelok vo večerných hodinách po získaní informácie od banskobystrickej mestskej polície. Medveď sa však na mieste už nenachádzal, členovia zásahového tímu tak pokračovali v prehľadávaní okolia.

„Ide o prvý prípad výskytu medveďa v centrálnej sídliskovej časti mesta Banská Bystrica. Na základe aktuálne dostupnej fotodokumentácie nie je možné určiť pohlavie tohto jedinca. Zásahový tím vyzýva miestnych obyvateľov sídliska Sásová na zvýšenú opatrnosť,“ uviedla pre TASR manažérka pre komunikáciu ŠOP SR Kristína Bocková. Ako dodala, v spolupráci s políciou situáciu v okolí sídliska naďalej monitorujú a zisťujú možné príčiny priblíženia sa medveďa k obytnej zóne.

Samospráva verejnosť upozorňuje na to, že s blížiacou sa zimou môžu byť náhodné strety s medveďom čoraz častejšie. „Bezpečnosť obyvateľov je pre nás prvoradá, preto vyzývame kompetentných, aby už konečne prijali neodkladné účinné opatrenia s cieľom zamedziť podobným situáciám,“ uviedlo mesto. V prípade stretu s medveďom odporúča potichu a pokojne sa vzdialiť a kontaktovať mestskú políciu na čísle 159.

Medvede v Bojniciach testujú kryt na kontajnery
Video
m-reporter ikona appka  1024 x 1024 px   2 Dávame do pozornosti Boli ste svedkom zaujímavej udalosti? Pošlite nám video cez novú aplikáciu mREPORTÉR
16 debata chyba
Viac na túto tému: #Banská Bystrica #medveď