Obce varujú vodičov: Pripravte sa, že už nebudete parkovať na chodníkoch

V okresných mestách Bratislavského kraja sa pripravujú na zavedenie tzv. chodníkovej novely v intenciách konkrétnych podmienok samospráv. Zmena v zákone o cestnej premávke zakáže od októbra motoristom parkovať autá na chodníkoch.

15.09.2023 09:20
debata (58)

V Malackách neuvažujú o tom, že by parkovanie na chodníku na niektorých miestach povolili dopravným značením. „Rešpektujeme prijatý zákon a aktuálne neevidujeme potrebu zmeny dopravného značenia. Našou preferenciou je, že na chodníky patria chodci,“ skonštatoval v tejto súvislosti primátor Malaciek Juraj Říha. Je si vedomý, že problémy s parkovaním môžu na niektorých miestach nastať, upozorňuje však, že ide o lokality s prevahou rodinných domov, ktoré majú svoje vjazdy do dvora.

Parkovanie na chodníkoch v Bratislave. Od októbra bude možné len na vyznačených miestach.
Video

Aj v Senci mesto vyzvalo obyvateľov, aby sa na zmenu pravidiel, pokiaľ je to možné, pripravili aj tým, že budú parkovať vo svojich garážach, prípadne na parkovanie upravili brány a dvory rodinných domov. Hovorkyňa Senca Martina Ostatníková pre TASR uviedla, že samospráva pripravuje zvýšenie počtu parkovacích miest v menších počtoch na niektorých miestach, kde to ešte je možné, o legalizácii parkovania na chodníkoch však v Senci neuvažujú.

Parkovanie Košice 6 Čítajte viac Chodníková novela vyvolá nespokojnosť, tvrdí analytik. O koľko predraží parkovanie?

„Chodníky sú užšie, ako je na takúto realizáciu potrebné. Mesto, vychádzajúc z generelu dopravy, uvažuje teda aj o zjednosmernení ulíc a na niektorých kritických uliciach aj o rušení chodníkov,“ dodala. Senec pripravuje tiež vlastnú parkovaciu politiku, zástupcovia samosprávy preto študujú i tie stratégie, ktoré boli zavedené v iných mestách, aby sa inšpirovali dobrými príkladmi a, naopak, vyvarovali chýb.

V Pezinku deklarujú, že tam, kde sa to bude dať, „umožnia“ parkovanie na chodníku. „V prípade, ak to priestorové možnosti dovolia, bude možné státie na ceste. Samozrejme, plánuje sa aj zjednosmernenie premávky,“ informovala TASR vedúca referátu stratégie a rozvoja mesta Pezinok Miroslava Petrušová. Samospráva tiež preveruje, či v prípade miest určených pre konkrétnu osobu so statusom ŤZP je nárok na vyhradené parkovacie miesto stále aktuálny.

Okrem chodníkovej novely sa budú vodiči v rôznych mestách pripraviť aj na platené parkovanie. Platí to aj pre Žiar nad Hronom.
Video
58 debata chyba
Viac na túto tému: #chodníková novela #parkovanie na chodníkoch