Voľby v regiónoch: Volebné miestnosti zdobili kroje, hlasovalo sa aj vo Vysokých Tatrách

Slovensko sa v sobotu ponorilo do volebnej aktivity. Ako prebiehalo hlasovanie v rôznych kútoch našej krajiny?

01.10.2023 11:14
debata

V dobrej nálade a zo spevom na perách vstupovali niektorí občania Rajeckej Lesnej, malej obce v žilinskom kraji, do volebnej miestnosti, vykonať si svoju voličskú činnosť. V Zuberci na Orave si však pripili priskoro a to priamo šéf volebnej komisie s ďalším členom.

„V Žilinskom kraji polícia preverila oznámenie, že niektorí členovia volebnej komisie v obci Zuberec, okres Tvrdošín, majú byť pod vplyvom alkoholu. Policajnou hliadkou boli vykonané dychové skúšky, ktoré boli v dvoch prípadoch pozitívne, a to u predsedu a jedného člena komisie,“ potvrdila Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru. Členov komisie museli nahradiť.

Volička zo Žiliny hádže hlasovací lístok do...
Volebná miestnosť v Žiline počas predčasných...
+23Členovia volebnej komisie v Žiline počas...

Žilinský kraj celkovo zaznamenal pokojný priebeh parlamentných volieb 2023. Potvrdzuje to aj krajská policajná hovorkyňa Gabriela Kremeňová, ktorá uviedla, že voľby prebehli bez narušenia verejného poriadku.

Na voľby v tomto kraji nezabudli ani milovníci veteránov na Československej rallye v kysuckej obci Makov. "Československá rallye je medzinárodná jednodňová akcia pre historické vozidlá bez obmedzenia. Tento rok máme slovenskú časť spanilej jazdy. Pokračujeme do Žiliny a končíme v leteckom múzeu v Slávnici. Účasť je trocha menšia, čo ovplyvnil aj dnešný termín parlamentných volieb,“ povedala organizátorka podujatia na Slovensku Erika Mošková.

Voľby 2023, Devínska Nová Ves
Video
Zdroj: TV Pravda, Robert Hüttner

Na štarte sa zúčastnil aj zástupca starostu Makova Marián Masnica. „Od otvorenia volebných miestností v dome kultúry ľudia priebežne chodia. Sme prihraničná obec, takže sa u nás zastavujú ľudia, ktorí chodia do Českej republiky alebo na Slovensko, ale aj ľudia, ktorí chodia za turistikou. Volebnú miestnosť mohli v prípade záujmu využiť aj účastníci Československej rallye,“ priblížil.

Tradičné kroje a kostýmy

Ako to už býva zvykom, viacerí občania dorazili k urnám v ľudových krojoch. Veľmi pestré to bolo vo volebnej miestnosti v Komárne. Odvoliť prišli členovia folklórneho súboru Slovenskí rebeli – Komárňan v tradičných ľudových krojoch z regiónov celého Slovenka. Okrem prezentácie folklóru prišli k voľbám aj s jasným odkazom.

„Sme slovenskí Rebeli a snažíme sa poukázať na to, čo je pre našu krajinu dôležité. Práve tieto voľby sú obzvlášť dôležité, rozhoduje sa totiž, akým smerom sa budeme ako krajina uberať. V krojoch na seba trochu aj upozorníme a možno to, hlavne mladých, ľudí prinúti zamyslieť sa nad tým, že niečo sa deje,“ uviedol ľudový súbor na sociálnej sieti, ktorý cituje svojho riaditeľa a dramaturga Jozefa Černeka.

Slovenskí Rebeli z Komárna prišli voliť v... Foto: TASR, Milan Drozd
parlamentné voľby 2023, volič, hlasovanie, urna, folklór Slovenskí Rebeli z Komárna prišli voliť v krojoch z rôznych regiónov Slovenska vo volebnej miestnosti v Komárne 30. septembra 2023.

V Banskobystrickom okrese v obci Ľubietová hrala voličom pri hlasovaní ľudová hudba a spestroval im volebný deň tradičný Michalský jarmok. Ako uviedol starosta obce Pavel Zajac, počas 31 ročníkov tradičného jarmoku v obci sa nestalo, že by sa počas jarmoku konali akékoľvek voľby. Od poobedia vystupujú na námestí folklórne skupiny a námestím sa rozlieha ľudová hudba. Jediná volebná miestnosť bola v obecnej budove, kde sídli aj pošta.

„Do druhej hodiny popoludní prišla voliť viac ako polovica obyvateľov a veľa aj s voličským preukazom. Priebeh je pokojný až na niekoľko malých nedorozumení,“ popísal predseda volebnej komisie v jedinom okrsku v Ľubietovej Martin Spevák.

Veľa ľudí do centra obce prilákal i tradičný jarmok, vo volebnej miestnosti tak evidujú aj väčšie množstvo voličov s hlasovacími preukazmi. „Bolo ich okolo 50. Jeden rok sme mali tak veľa, bolo to v zime. Máme tu Chatu pod Hrbom a boli hlasovať tam,“ priblížila zapisovateľka tunajšej volebnej komisie.

Na otočku z rakúskeho Rosemburgu pricestovali do bratislavských Jaroviec aj ‚rytieri‘ z historického klubu Agentúra Hector. Súbor s 25-členmi sú podľa vlastných slov lídri v oblasti historických podujatí na Slovensku. Voliť prišli v dobových historických kostýmoch a bežali naspäť do Rakúska, keďže hneď druhý deň mali vystúpenia.

„Povedali nám, že si museli splniť občiansku povinnosť. Stálo im to vraj za to, aby merali cestu sem a po odvolení išli ihneď naspäť,“ skonštatovali z komisie.

Voľby 2023 v bratislavskom Ružinove
Video
Zdroj: TV Pravda, Robert Hüttner

Bratislava aj Komárno hlásia vysokú účasť. Volebná účasť v okrese Nové Zámky bola podľa členov okresnej volebnej komisie najvyššia za posledné roky. Rovnakú skúsenosť potvrdil aj predseda Okresnej volebnej komisie v Komárne. Podľa jeho vyjadrenia sa v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami účasť zvýšila zhruba o 20 percent. Záujem voliť mali najmä obyvatelia Komárna, v menších obciach záujem o voľby nebol taký výrazný.

„Ráno a doobeda bol celkom veľký nápor voličov vo volebných miestnostiach. V obedných hodinách sa to trochu upokojilo a následne v neskorších poobedných a podvečerných hodinách sa začal väčší nápor,“ zhodnotila tiež vedúca referátu organizačných vecí miestneho úradu v Petržalke Alžbeta Neuschlová. „Bolo veľa voličov,“ doplnili z komisie v Malackách.

Na voľby nezabudli ani turisti vo Vysokých Tatrách

Trieda v najvyššie položenej škole na Slovensku vo Vyšných Hágoch vo Vysokých Tatrách sa v sobotu zmenila na volebnú miestnosť. Okrem miestnych obyvateľov tam často volia aj turisti s voličskými preukazmi. Predsedníčka tamojšej okrskovej volebnej komisie Renáta Maniková pre TASR potvrdila, že už počas dopoludnia ich prišlo viac ako 50.

Volebná miestnosť na Štrbskom Plese, najvyššie... Foto: SITA, Mária Frisová
VOĽBY: Najvyššie položená volebná miestnosť v SR, turisti, Vysoké Tatry Volebná miestnosť na Štrbskom Plese, najvyššie položená na Slovensku, počas predčasných volieb do Národnej rady SR 2023. Štrbské Pleso, 30. septembra 2023.

„Priebeh volieb je úplne pokojný, atmosféra výborná, aj počasie zatiaľ vychádza. Nemali sme zatiaľ žiaden incident. Niektorí turisti sú ubytovaní priamo tu, takže prišli ešte pred výletom. Viac zatiaľ chodí domácich voličov.,“ uviedla Maniková.

Škola sa nachádza v nadmorskej výške 1080 metrov nad morom. Volebnú miestnosť v jednej z tried tam zriaďujú už dlhé roky. „Neboli potrebné žiadne špeciálne úpravy,“ dodala Maniková.

Volebná miestnosť vo Vyšných Hágoch 30....
Volička vo volebnej miestnosti vo Vyšných...
+1Urna vo volebnej miestnosti vo Vyšných Hágoch...

Volebný lístok vhodil do urny aj 70-ročný Štefan, ktorý prišiel do volebnej miestnosti vo Vyšných Hágoch aj s manželkou. „Žijem tu a chcem sa mať lepšie, zažil som 40 rokov jeden systém, 30 rokov iný a verím, že teraz bude oveľa lepší. Budem čakať na výsledky volieb a verím vo víťazstvo môjho kandidáta a v zdravý rozum,“ uviedol.

Pokojná Bratislava

V najväčších bratislavských mestských častiach boli voľby do Národnej rady SR, napriek veľkej účasti v istých okrskoch, pokojné, bez problémov a incidentov.

„Voľby v našom okrese prebehli veľmi hladko. Bez udalostí, ktoré by sme museli riešiť,“ skonštatovali z okresnej volebnej komisie v Malackách. Žiadne problémy v súvislosti s parlamentnými voľbami nezaznamenali.

Člen osobitnej okrskovej komisie pripravuje...
Slovenskí Rebeli z Komárna prišli voliť v...
+52Zástava Slovenskej republiky s volebnou...

Pokojný a plynulý priebeh konštatujú aj z okresnej volebnej komisie v Pezinku. „Boli iba drobné nezrovnalosti, ale všetko sa vyriešilo,“ poznamenali.

Viceprezident Policajného zboru Damián Imre zhodnotil priebeh volieb ako mimoriadne pokojný. Bratislavská mestská polícia nanajvýš riešila zlé parkovanie v Starom meste. „Na Valašskej ulici chodilo voliť veľmi veľa ľudí. Zaparkovali tak, že MHD nevedela prejsť,“ povedal vedúci oddelenia komunikácie bratislavskej mestskej polície Peter Borko.

Isté problémy narobili len niektorí voliči, ktorí prišli voliť v Starom Meste a autá zaparkovali tak, že zablokovali mestskú hromadnú dopravu. „Kolegovia v Starom Meste to riešili na Valašskej ulici. Chodilo voliť veľmi veľa ľudí. Zaparkovali tak, že MHD nevedela prejsť,“ dodal Borko.

Voľby poznačila smrť voliča

V jednej z považskobys­trických volebných miestností v mestskej časti Považské Podhradie museli popoludní prerušiť hlasovanie. Dôvodom bol kolaps jedného zo starších voličov. Na mieste síce zasahovali zdravotní záchranári, ale ich snaha bola márna. Vzhľadom na prerušenie hlasovania bola volebná miestnosť otvorená dlhšie ako do 22:00.

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #regióny #predčasné voľby 2023 #parlamentné voľby 2023