Obrovské trhliny na dome a prepadnutá cesta. Ľudí v Podhorí „straší“ narušený svah

Nepríjemnosti súvisiace s problémovým svahom najviac trápia obyvateľku jedného z domov. Cez veľké škáry jej fúka rovno do izieb. Ohrození sú však aj ďalší Podhorčania. Starostka vysvetlila, že to riešia s rezortom životného prostredia.

08.10.2023 10:00
trhliny, dom, Podhorie, svah Foto: ,
Dom v Podhorí má z každej strany veľké trhliny. Ešte väčšie vidieť na múriku pred ním.
debata

Dedinka Podhorie, ktorá sa nachádza neďaleko Banskej Štiavnice, má približne 320 obyvateľov. Najvypuklejším problémom ostatných rokov je tam dlhodobo narušený svah, ktorý ohrozuje rodiny v dvoch, možno troch domoch.

Praskliny na dome
Video
Zdroj: TV Pravda

Ak by sa však svah odtrhol, doslova by to „odrezalo od sveta“ väčšinu obce. Problémovým úsekom totiž vedie prístupová cesta, ktorou sa miestni dostávajú do časti Žakýl – tú obýva zhruba dvesto ľudí. Asfaltka je už teraz očividne „prepadnutá“, no zatiaľ „drží“.

Nepríjemné zvuky

Obyvateľka domu, ktorý stojí priamo nad cestou, to nemá jednoduché. Už na prvý pohľad vidieť následky, ktoré jej narušený svah spôsobuje. Múry pod plotom majú niekoľko centimetrov široké trhliny, ktoré vidieť na mnohých miestach.

„A to nie je všetko. Poďte sa pozrieť na dom, z každej strany sú na ňom obrovské škáry,“ povedala nám otvárajúc bráničku. Meno prezradiť nechcela, odmietla sa tiež fotografovať. Ochotne nás však sprevádzala po svojom pozemku a ukázala, o čom je reč.

zväčšiť Dom v Podhorí má z každej strany veľké trhliny. Foto: Eva Štenclová, Pravda
trhliny, dom, svah, Podhorie Dom v Podhorí má z každej strany veľké trhliny.

„Trošku popraskané sme to mali už predtým, ale najväčšie trhliny sa začali objavovať počas intenzívnych dažďov v novembri 2019,“ vysvetlila. Snažila sa to vraj pozapchávať, ako vedela, no stále to „pracuje“ a pribúdajú nové miesta. „Samozrejme, rovnako zle, vlastne ešte horšie, to vyzerá vnútri. Nemám chuť to ani opravovať, riešiť nové omietky, nič. V tomto stave je to zbytočné,“ krútila hlavou. „V chladnejších dňoch mi cez to citeľne fúka do izieb. Veľkú trhlinu mám aj na verande. No a to nehovorím o tých strašidelných zvukoch, ktoré v dome pravidelne počujem, keď sa to rozširuje,“ priblížila.

Pokračovala, že prístupová cesta pod jej domom výrazne klesla o desiatky centimetrov. „Ten rozdiel, v akej úrovni bola predtým a kde je teraz, najlepšie vidieť na plote. Všimnite si, veď to je možno aj pol metra,“ odhaduje. Obáva sa, raz to nevydrží a celé to spadne. „Nechcem si ani predstaviť, čo by sa mohlo stať,“ podotkla. Situáciu konzultovala aj so statikom. „Vravel, že keď sem príde, bude to stáť nemalé peniaze a mala by som to riešiť inak. Lenže ako, to fakt neviem,“ poznamenala. Vzápätí sa posťažovala, že nápravu tak skoro neočakáva. „Starostka hovorila, že sa na tom bude robiť tento rok, ale myslím si, že nie,“ dodala skepticky.

zväčšiť Plot, ktorého časť klesla o desiatky centimetrov. Foto: Eva Štenclová, Pravda
plot, trhliny, svah, Podhorie Plot, ktorého časť klesla o desiatky centimetrov.

Mimoriadna situácia

Starostka Podhoria Dana Lóžiová potvrdila, že ak by sa cesta v prípade väčších dažďov odtrhla, zasiahlo by to aj ďalšie domy pod cestou. Zároveň by došlo k prerušeniu spojenia väčšiny obce so svetom. „Vážny problém by mali rodiny s deťmi, aj seniori. Okrem toho by sa tam nedostali, v prípade potreby, hasiči ani záchranári,“ pripomenula. Zdôraznila, že riešenie našli s ministerstvom životného prostredia.

„Obec bola zaradená do dvadsať zosuvných území Slovenska. Vybavení by sme mali byť ešte tento rok, no zatiaľ našu sanáciu nikto nerieši,“ zhodnotila starostka.

Mondi SCP, Ružomberok Čítajte aj Výkonnejší kotol v ružomberských papierňach vraj zhorší ovzdušie. Spustili petíciu

Hovorca rezortu životného prostredia Tomáš Ferenčák reagoval, že sa to má realizovať v rámci projektu Sanácia svahových deformácií na vybraných lokalitách Slovenska. „V súčasnosti robíme na opatreniach, aby bolo možné pokračovať v geologických prácach s využitím finančných prostriedkov Európskej únie, či už v rámci dobiehajúceho Operačného programu Kvalita životného prostredia, ako aj nového Programu Slovensko,“ uviedol Ferenčák. Podčiarkol, že ministerstvo komunikuje s predstaviteľmi samosprávy a ponúka konkrétne riešenia.

„Pani starostke sme umožnili realizovať sanáciu zosuvu s využitím peňazí z Environmentálneho fondu, a to bez spoluúčasti financovania obcou. V tejto súvislosti dostala v auguste samospráva odporúčanie riešiť udalosť ako mimoriadnu situáciu spôsobenú aktívnym zosuvom, ktorý ohrozuje jedinú prístupovú cestu do miestnej časti Žakýl,“ uzavrel hovorca.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Banskobystrický kraj #Podhorie