Banská Bystrica vyhlásila mimoriadnu situáciu, pre migrantov osadí vyhrievaný stan

Mesto Banská Bystrica vyhlásilo mimoriadnu situáciu v súvislosti s tranzitujúcimi cudzincami, ktorí sa nachádzajú na jeho území. Rozhodol o tom v utorok krízový štáb. Zároveň rozhodol, že s prichádzajúcim zimným obdobím im mesto poskytne pomoc v podobe vyhrievaného stanu na parkovisku Mičinská.

10.10.2023 13:21 , aktualizované: 14:35
debata (3)

Aktuálne ide o pár desiatok migrujúcich osôb, ktoré sa zdržiavajú krátkodobo a po vybavení príslušných dokladov mesto opúšťajú, informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.

Situácia v súvislosti so zvýšeným pohybom...
Situácia v súvislosti so zvýšeným pohybom...
+4Situácia v súvislosti so zvýšeným pohybom...

Samospráva v súčinnosti s mestskou políciou (MsP) situáciu s pohybom migrantov, predovšetkým z krajín tretieho sveta, kde prebieha vojenský konflikt, od začiatku monitoruje. Aj na podnet obyvateľov zabezpečili v uplynulých mesiacoch v blízkosti cudzineckej polície na Sládkovičovej ulici toalety, trojnožky na odpad, ako aj vrecia, ktoré migrujúcim rozdávajú príslušníci MsP.

migranti, Brodské , Kúty, hranica, Čítajte viac Bratislava vyhlásila mimoriadnu situáciu, v meste sa koncentrujú väčšie skupiny migrantov

„Podľa informácií cudzineckej polície počet migrujúcich rapídne klesol aj v Banskej Bystrici. Napriek tomu, s prichádzajúcim nepriaznivým počasím pre nich mesto v spolupráci s hasičmi, okresným úradom, mestskou políciou a Slovenským Červeným krížom osadí dočasný stan na parkovisku Mičinská s niekoľkými lôžkami a vyhrievaním, v ktorom budú môcť počkať na odvoz do krajín západnej Európy,“ konštatovala Marhefková.

Podľa primátora Ján Noska im podobne ako počas pandémie či utečeneckej krízy aj teraz chýbajú potrebné informácie z ústredných orgánov štátnej správy. „Nevieme, ako sa bude situácia s tranzitujúcimi migrantmi ďalej vyvíjať, ani ako v takomto prípade postupovať. Preto som zvolal krízový štáb mesta, aby sme sa so zúčastnenými inštitúciami dohodli na spoločných krokoch a prijali nevyhnutné opatrenia. Medzi migrujúcimi sú aj matky s deťmi, preto im chceme vytvoriť adekvátne podmienky aspoň na prečkanie a zohriatie sa,“ zdôraznil Nosko.

Mesto svoje kroky koordinuje aj s Krajským riaditeľstvom Policajného zboru v Banskej Bystrici a oddelením cudzineckej polície.

Ministerstvo zabezpečí núdzové prístrešie vo Vajnoroch

Ministerstvo vnútra (MV) SR zabezpečí na svojich pozemkoch v bratislavských Vajnoroch mimo obývaného územia dočasné núdzové prístrešie pre niekoľko desiatok migrantov. Určené má bude najmä pre zraniteľné skupiny, teda matky s deťmi, uviedol hovorca rezortu Matej Neumann.

„Ministerstvo vnútra rovnako zabezpečí aj postele a deky. V prípade potreby sme pripravení priebežne zvyšovať kapacitu,“ skonštatoval hovorca.

migranti, bratislava, mimoriadna situácia Čítajte viac Zvýšený pohyb migrantov v Bratislave: Situácia je pod kontrolou, ubezpečuje polícia

Bratislavský magistrát vyhlásil od soboty (7. 10.) na území hlavného mesta SR mimoriadnu situáciu z dôvodu tranzitnej migrácie.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #migranti