Rímske kúpele na Slovensku pútajú svojou mohutnosťou. mReportér zachytil zaujímavý útvar

Mesto Dudince sa nachádza v nadmorskej výške 140 metrov nad morom, na upätí Krupinskej planiny na juhozápade stredného Slovenska. Sformovala sa v ňom najrozsiahlejšia travertínová terasa, dosahujúca výšku zhruba 1 meter nad okolitý terén, ktorá vznikla spojením viacerých kôp. Zaujímavosťou je 32 umelo vytesaných bazénikov, ktoré údajne vyhĺbili rímski vojaci. Vyššie položené bazény vraj patrili veliteľom a spodnejšie využívalo mužstvo.

26.10.2023 05:00
debata

Tieto kúpele v prírode sa využívali ako ľudové. Okrem toho v bazénoch močili konope, preto ich miestni volajú aj Močidlá. Až do roku 1958 bol prítok minerálnej vody činný. Odvtedy útvar zvetráva a zarastá vegetáciou. Aj tak však púta pozornosť návštevníkov svojou mohutnosťou. Travertíny sú mladé usadeniny uhličitanu vápenatého, ktoré vznikli vyzrážaním minerálnej vody bohatej na hydrouhličitan vápenatý.

Video nám poslal náš čitateľ cez aplikáciu mReportér. Staňte sa našim mReportérom aj vy. Stačí si zdarma stiahnuť aplikáciu.

Rímske kúpele v Dudinciach
Video
Zdroj: mReportér: Marián Hrnčiar
m-reporter ikona appka  1024 x 1024 px   2 Dávame do pozornosti Boli ste svedkom zaujímavej udalosti? Pošlite nám video cez novú aplikáciu mREPORTÉR Bešeňovské more, mReportér Čítajte viac More sa dá nájsť aj na Slovensku. Ľudia si užívali vlny aj na jeseň
debata chyba
Viac na túto tému: #kúpele #Dudince #mREPORTÉR