Rekordný podvod: 73-ročnú seniorku okradli o 275 900 eur. Za 22 dní jej telefonovali 160-krát

Podvodníci okradli 73-ročnú seniorku z bratislavskej Petržalky o 275 900 eur. Neznámy páchateľ počas 22 dní telefonicky kontaktoval seniorku dokopy 160-krát, pričom celkovo spolu hovorili 18,3 hodiny. Vyšetrovateľ začal v tejto súvislosti trestné stíhanie vo veci zločinu podvodu spáchaného na chránenej osobe, informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Jana Šimunková.

10.11.2023 10:52
debata (118)
Seniorku vystrašili historkou, že jej pracovníci banky „bielia“ účet. Prišla o peniaze i doklady
Video
Do pilotného projektu finančného vzdelávania seniorov Národnej banky Slovenska, ktorý odštartoval v pondelok na pôde Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja, sa zapojila aj Marta Gregušová (69) z Trenčína. Ako hovorí, seniorom sa zídu nielen informácie o domácom rozpočte a finančnom správaní, ale aj rady, ako sa brániť pred finančnými podvodmi. Sama má známu, ktorá sa stala obeťou podvodníkov. Vystrašili ju vymysleným príbehom o tom, že pracovníci banky si sťahujú peniaze z jej účtu.

Seniorku kontaktoval neznámy muž s naliehavou prosbou o finančnú pomoc. V telefóne sa jej predstavil ako priateľ jej netere. „Oznámil jej, že je vo veľkej finančnej a časovej tiesni, a preto urýchlene potrebuje požičať čo najviac peňazí. Účel a ani výšku sumy jej nešpecifikoval,“ povedala Šimunková. Dodala, že seniorka vybrala zo svojho účtu 24 000 eur, ktoré odovzdala pri nemocnici na Kramároch „blízkemu priateľovi“ neterinho priateľa.

Finančné podvody: Ako rozlíšíť serióznu firmu od podvodníka a ako neprísť o úspory?
Video

Podvodník sa podľa polície ozval opäť a seniorku žiadal o peniaze, ktoré potreboval na investovanie do zlata. Poškodená súhlasila a podľa jeho pokynov išla k smetiakom nachádzajúcich sa v blízkosti jej domu. Tam položila igelitku s hotovosťou 129 000 eur, priblížila.

Rizikové e-shopy: Objednali ste si tovar - neprišiel, vrátili ste ho - peniaze nikde. Čo vám pomôže?
Video

Šimunková pokračuje, že zlodej opakovane žiadal od seniorky peniaze na investovanie do zlata. Tá opäť zabalila do igelitky ďalších 103 000 eur v hotovosti, ktoré následne uložila pri rovnakých smetiakoch. „Pri jednom z odovzdávaní peňazí seniorka vložila do igelitky aj platobnú kartu s PIN kódom, z ktorej jej páchatelia vybrali ďalších 19 900 eur z rôznych bankomatov v Prahe,“ povedala.

Polícia opäť vyzýva seniorov na opatrnosť voči neznámym osobám.

118 debata chyba
Viac na túto tému: #podvod