Pokračovanie článku: Krajské mestá ohlásili radikálne zvýšenie daní. Nepopulárnemu opatreniu sa vyhnú len dve

Ktoré dane pôjdu hore?

Samosprávy vyberajú daň z nehnuteľností, za psa, predajné automaty, ubytovanie, tiež poplatky za komunálny odpad a za rozvoj. V súčasnosti ešte nie je úplne jasné, ktoré dane konkrétne zvýšia krajské mestá, no dá sa predpokladať, že pôjdu „v stopách“ Banskobystričanov či Trnavčanov.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo už avizoval, že so starostkami a starostami mestských častí sa rozhodli zvýšiť daň z nehnuteľnosti v priemere o 35 percent a poplatok za odpad o 30 percent. Tvrdí, že ide o nevyhnutný krok, aby si Bratislava dokázala zachovať základné štandardy údržby a služieb. Či sa daň a poplatok zvýšia, rozhodnú v decembri bratislavskí mestskí poslanci.

AKO CHCE HLAVNÉ MESTO ZVÝŠIŤ DANE

  • Pri dani z nehnuteľností pre byty a rodinné domy sa navrhuje zvýšiť sadzba v závislosti od lokality z doterajších 0,90 – 1 euro za štvorcový meter na 1,20 – 1,35 eura za štvorcový meter. V praxi by to znamenalo, že napríklad majiteľ bytu v Dúbravke s rozlohou 50 štvorcových metrov by po úprave platil daň 60 eur ročne a nie doterajších 45 eur.
  • Zvyšovanie by sa však nemalo dotknúť seniorov. V súčasnosti majú ľudia nad 65 rokov a držitelia preukazu ŤZP úľavu na dani z nehnuteľnosti vo výške 60 percent, návrh počíta s jej zvýšením na 70 percent. To znamená, že napríklad senior, ktorý platí za byt s rozlohou 100 štvorcových metrov v Starom Meste, teda v najdrahšom daňovom pásme, 40 eur, by po novom zaplatil 40,50 eura. Okrem toho sa zavádza 50-percentá úľava na stavby a nebytové priestory alebo ich časti užívané na šport.
  • Návrh počíta aj so zvýšením poplatku za odvoz komunálneho odpadu, ktorý nebol menený deväť rokov. V konkrétnych číslach bude úprava týchto poplatkov znamenať, že suma za odvoz 120-litrovej nádoby na odpad v dvojtýždňovom intervale sa zvýši zo súčasných 86 na 112 eur za rok.
  • Samospráva aj v tomto prípade hovorí o modeli úľavy. V prípade záujmu bude možné prejsť na štvortýždňový interval odvozu odpadu. Suma sa tak zmení na 56 eur za rok.

Zdroj: TASR

Banskej Bystrici rozhodli už vlani o 20-percentnom zvýšení dane z nehnuteľnosti pri záhradách, zastavaných plochách a nádvoriach, pri pozemkoch, na ktorých sú hospodárske lesy, priemyselných stavbách a stavbách na podnikanie. Vo finančnom vyjadrení je to 6 eur za štvorcový meter, predtým to bolo o euro menej. Pri stavebných pozemkoch to „vyskočilo o 60, no pri bytoch až o 100 percent – z 50 centov za štvorcový meter na 1 euro. Zvýšili tiež sadzbu dane za ubytovanie na osobu a prenocovanie z jedného eura na dve. Paušálny poplatok za komunálny odpad išiel hore z 10 centov na osobu a deň na 13 centov.

Ján Mazák Čítajte aj Šesť členov Súdnej rady navrhlo odvolať Mazáka z funkcie jej predsedu

Trnava naposledy zvyšovala daň z nehnuteľností v roku 2020. „Aktuálna sadzba je jedno euro za štvorcový meter ročne pri bytoch, domoch a garážach. Pri nebytových priestoroch na podnikanie je to 5 eur za štvorcový meter,“ ozrejmila hovorkyňa mesta Veronika Majtánová.

Ako príklad uviedla tamojšia samospráva dvojizbový byt (55 m2), za ktorý platia Trnavčania mesačne 4,58 eur, pri štvorizbovom (90 m2) je mesačný podiel dane 7,50 eur. Obyvatelia rodinných domov platia za prízemný dom (s výmerou zhruba 80 m2) 6,67 eur mesačne, za dom s dvomi podlažiami je to 8 eur.

© Autorské práva vyhradené

91 debata chyba
Viac na túto tému: #Banská Bystrica #Banskobystrický kraj #K8