Revúca získala na občianske hliadky vyše 330-tisíc eur, budú mať osem členov

Mesto Revúca získalo z Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity vyše 330-tisíc eur na zriadenie miestnej občianskej a preventívnej služby (MOPS). Takzvané občianske hliadky budú mať osem členov a podieľať sa budú na udržiavaní verejného poriadku, uviedol primátor Revúcej Július Buchta.

26.11.2023 11:41
Revúca Foto: ,
Ilustračné foto: Námestie slobody v Revúcej
debata (2)

Úlohou občianskych hliadok bude v spolupráci s mestskou políciou dohliadať na verejný poriadok či zvyšovanie kvality životného prostredia, ale tiež budovanie dobrých komunitných vzťahov. Pôsobiť budú najmä v lokalitách Strmá a SNP.

Opravte nám cestu! Jeden z aktivistov pri Revúcej skončil u policajtov (Archívne video)

Video

Primátor Revúcej získanie dotácie na zriadenie MOPS víta. Ako uviedol, v Revúcej v minulosti podobné občianske hliadky fungovali, financované však boli z úradu práce a rozpočtu mesta a nie z európskych zdrojov. „Nikdy sme nevedeli do tohto projektu vstúpiť. Začal sa ešte v minulosti a bola taká podmienka, že kto nezačal hneď na začiatku, už sa nemohol zapojiť,“ vysvetlil Buchta.

Samospráva v rámci projektu MOPS zabezpečí aj vzdelávanie členov občianskych hliadok, a to napríklad v oblasti separovania odpadov, prevencie kriminality či bezpečnosti cestnej premávky. Účastníci projektu absolvujú aj kurz prvej pomoci či školenia zamerané na riešenie konfliktov a osobnostný rozvoj.

„Tento projekt je v trvaní 30 mesiacov. V najbližšej dobe začneme začneme realizovať výberové konania, kde tí ôsmi najlepší od 1. januára začnú v meste fungovať,“ dodal primátor.

Rómske deti / Rómovia / Róm / Čítajte viac Najvyšší súd rozhodol, že rómske deti navštevujúce kontajnerovú školu sú vzdelávané segregovane
2 debata chyba
Viac na túto tému: #Revúca #občianske hliadky