Vyhrážky školám vyšetruje NAKA ako teroristický útok, žiaci ostanú v stredu doma

Polícia v súvislosti s vyhrážkami školám prijala bezpečnostné opatrenia. Prípad vyšetruje Národná kriminálna agentúra (NAKA) ako obzvlášť závažný zločin teroristického útoku. Policajný prezident Ľubomír Solák o tom informoval na tlačovej konferencii.

05.12.2023 09:02 , aktualizované: 17:15
debata (6)
Policajný prezident Solák k nahláseným útokom na školy na Mikuláša
Video

Doposiaľ nezistený páchateľ sa na sociálnej sieti vyhrážal, že v stredu 6. decembra má v úmysle odpáliť výbušniny, ktoré majú byť umiestnené v bližšie nešpecifikovaných školách.

„Našou snahou je zamedziť možnej hrozbe, preto boli nasadení pyrotechnici, psovodi, boli prezreté priestory škôl a okolí,“ načrtol Solák. Školám, ktorým bol mail doručený, odporučila polícia uzavretie škôl, kým pominú možné riziká.

Všetky zložky podľa neho pracujú na zistení totožnosti autora výhražného mailu. „Vzhľadom na latentnosť a anonymitu spáchania skutku je vystopovanie digitálnej stopy veľmi sťažené. Snažíme sa získať všetky dostupné informácie,“ skonštatoval šéf polície.

V rámci opatrení polícia posilnila hliadkovú činnosť v dotknutých školách. Preveruje aj možné riziká škôl v Bratislavskom, Žilinskom a Prešovskom kraji.

O situácii je informovaný aj minister školstva Tomáš Drucker (Hlas). „Veľmi krátko môžem povedať, že som v kontakte aj s ministrom vnútra, aj s policajným prezidentom. Bol som informovaný o tom, že policajný zbor zachytil takéto správy,“ uviedol.

BSK odporúča školám po e-mailovej hrozbe v stredu dištančné vyučovanie
Video
Zdroj: BSK

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) prijal v súvislosti s výhražnými e-mailami, ktoré v utorok dostali tri stredné školy, bezpečnostné opatrenia, informoval predseda kraja Juraj Droba.

Výhražný e-mail prišiel na Gymnázium Einsteinova v Petržalke, Gymnázium A. Bernoláka v Senci a Gymnázium I. Horvátha v Ružinove. „Komunikujeme s riaditeľmi všetkých našich škôl a rozhodli sme sa im odporučiť, aby zajtra prešli na jeden deň na dištančnú formu výučbu, keďže hrozby sa týkali stredy," uviedol.

Droba poznamenal, že situáciu nechcú podceňovať a od rána sú v kontakte s ministrom vnútra aj novým policajným prezidentom. „Akokoľvek môže vyzerať táto hrozba amatérsky, bezpečnosť detí a zamestnancov našich škôl je na prvom mieste, a preto treba každú hrozbu preverovať," skonštatoval.

Zároveň upozornil na šírenie poplašných správ a dezinformácií niektorými médiami. „Chcem vylúčiť, že by prišlo k nejakej streľbe," uviedol a poďakoval všetkým médiám, ktoré informujú verejnosť pravdivo. Obyvateľov BSK vyzval, aby sa nepoddávali tým, ktorí šíria strach a teror.

ZŠ Budatínska Čítajte viac Ďalší dramatický incident na škole: Chlapec chcel vyskočiť z okna, zabránili mu v tom spolužiaci

Študentská rada stredných škôl (ŠRSŠ) dôrazne odsúdila výhražné správy, ktoré dostali viaceré stredné školy v Bratislavskom kraji. Zriaďovateľov vyzvala, aby k situácii pristúpili rozvážne a zodpovedne a aby životy študentov či zamestnancov neboli ohrozené. Zároveň prosí študentov, aby sa riadili pokynmi zriaďovateľov škôl a bezpečnostných zložiek. „Veríme, že kompetentné orgány situáciu v najbližšom čase vyriešia,“ dodali členovia študentskej rady.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #polícia #streľba #škola #BSK #Juraj Droba #výhražné emaily #Ľubomír Solák