Zdravotníci majú nahlásených viacero prípadov výskytu syfilisu u detí v Sobranciach

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Michalovciach sa intenzívne zaoberá situáciou v meste Sobrance, kde došlo k hláseniu viacerých prípadov syfilisu u detí. Regionálna hygienička Janka Stašková pre TASR uviedla, že aktuálne realizujú epidemiologické vyšetrenia postihnutých osôb a ich kontaktov. Úrad nešpecifikoval počet nakazených, keďže ešte čaká na výsledky vyšetrení ďalších detí.

16.01.2024 13:43
debata (4)

RÚVZ usporiadal pracovné stretnutie na Mestskom úrade v Sobranciach s relevantnými orgánmi a inštitúciami, vrátane poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a predstaviteľov polície. Dôvodom bola koordinácia krokov na riešenie zdravotnej krízy. „Pri prípadoch syfilisu postihujúcich maloleté osoby pristupuje RÚVZ mimoriadne citlivo a spolupracuje s kriminálnou políciou,“ podotkla regionálna hygienička.

Prípady výskytu syfilisu sú potenciálne spojené s 31-ročným mužom z okresu Sobrance, ktorý mal zneužívať deti a nakaziť ich pohlavnou chorobou. Polícia muža obvinila zo zločinu sexuálneho zneužívania, prečinu ohrozovania pohlavnou chorobou a zločinu sexuálneho násilia v štádiu pokusu. Momentálne je vo vyšetrovacej väzbe.

polícia, policajná páska Čítajte viac Ohavný prípad na východnom Slovensku. Muž zneužíval deti a nakazil ich pohlavnou chorobou

Polícii sa doposiaľ podarilo stotožniť tri maloleté deti (7, 8 a 11 rokov), ktoré boli po kontakte s obvineným mužom pozitívne diagnostikované na pohlavne prenosné ochorenie. Nevylúčila však, že počet nakazených detí bude ešte vyšší.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Sobrance #syfilis