Kaštieľ, kde sa na Slovensku liečili ťažké choroby. Pozrite si zábery zachytené z dronu

Liečebný ústav v Horných Lefantovciach je historický kaštieľ, ktorý sa nachádza v okrese Nitra. Pôvodne bol postavený ako paulínsky kláštor v roku 1369. V štyridsiatych rokoch 20. storočia bol kaštieľ prebudovaný na liečebný ústav pre pacientov s tuberkulózou a patril k najväčším ústavom na Slovensku, kde sa choroba liečila.

18.01.2024 05:00
debata (2)

V najväčšom rozmachu, v roku 1989, tu bolo hospitalizovaných až 1200 pacientov. Zariadenie sa zameriavalo na liečbu tuberkulózy pľúc, ale poskytovali aj liečbu ďalších ochorení dýchacích ciest. V roku 2009 bol liečebný ústav zatvorený. Odvtedy kaštieľ chátra a je predmetom sporov o jeho budúcnosť.

Video nám poslal náš čitateľ cez aplikáciu mReportér. Staňte sa našim mReportérom aj vy. Stačí si zdarma stiahnuť aplikáciu.

Kaštieľ v Horných Lefantovciach
Video
Zdroj: mReportér: Andy Snijders
m-reporter ikona appka  1024 x 1024 px   2 Dávame do pozornosti Boli ste svedkom zaujímavej udalosti? Pošlite nám video cez novú aplikáciu mREPORTÉR Vrch Skalnatá, Malé Karpaty, mReportér Čítajte viac Krásna snehová krajina v 700-metrovej nadmorskej výške. Pozrite sa, kde sa dá nájsť
2 debata chyba
Viac na túto tému: #kaštiel #Horné Lefantovce #mREPORTÉR