Vláda vyčlenila na pomoc ľuďom zasiahnutých zemetrasením milión eur

Vláda na svojom utorkovom výjazdovom rokovaní v Kamenici nad Cirochou rozhodla o poskytnutí humanitárnej pomoci po mimoriadnej udalosti vo výške jedného milióna eur pre ľudí zasiahnutých zemetrasením. Na tlačovej konferencii po rokovaní to uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD). Ako povedal, ide o druhé kolo pomoci.

23.01.2024 14:44
výjazdove rokovanie vlady Foto: ,
Zľava ministri Tomáš Taraba a Denisa Saková, premiér Robert Fico a minister Robert Kaliňák diskutujú počas výjazdového rokovania vlády SR na Obecnom úrade v obci Kamenica nad Cirochou v utorok 23. januára 2024.
debata (5)

„Obyvateľom obcí bude poskytnutý ďalší jeden milión eur na pomoc, a to spôsobom, ktorý už dobre poznajú. Chcem ich týmto zároveň vyzvať, aby si opäť podali žiadosti o túto humanitárnu pomoc, ktorá môže byť vyplatená maximálne vo výške 800 eur. Samozrejme, ide o tých občanov, ktorým nestačilo prvé kolo pomoci vo výške 800 eur, pretože niektorí samozrejme už dostali a potrebovali len nižšiu sumu,“ uviedol Tomáš.

Majiteľka domu, ktorý v Baškovciach ako prvý padol za obeť zemetraseniu: Z minúty na minútu nemáte nič
Video

Ako povedal, vydal pokyny úradom práce v okresoch Humenné, Vranov nad Topľou a Stropkov, aby ľuďom pomohli s vypĺňaním žiadostí. Pracovníci jednotlivých úradov vycestujú aj do konkrétnych postihnutých obcí.

„Z prvého kola humanitárnej pomoci bolo dohromady vyplatených 1,7 milióna eur, z toho 1,2 milióna eur išlo fyzickým osobám a približne 500 000 eur bolo vyplatených obciam. Konkrétne 35 obcí dostalo túto humanitárnu pomoc v maximálnej výške 15 000 eur, ale museli tie peniaze použiť opäť len a len pre svojich občanov. Čiže vlastne celá tá humanitárna pomoc v prvom kole smerovala len a len fyzickým osobám, teda občanom,“ doplnil Tomáš.

Škody na aute po zemetrasení v obci Baškovce v...
Starosta obce Baškovce Pavol Tamáš ukazuje...
+21Škody na dome po zemetrasení v obci Baškovce v...

Úrady práce podľa jeho slov naďalej poskytujú aj psychologickú pomoc občanom, ktorí ju potrebujú, keďže aj to je v kompetencii úradov práce.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #zemetrasenie #vláda SR