Liptovský Mikuláš zakázal fajčenie v parkoch a na námestiach. Polícia zatiaľ nepokutuje

Zákaz fajčenia platí v Liptovskom Mikuláši a jeho mestských častiach vo všetkých parkoch a na námestiach. Zákaz sa nevzťahuje na návštevníkov terás reštaurácií a pohostinstiev počas prevádzkových hodín. Tamojšia mestská polícia (MsP) spustila osvetovú kampaň. Fajčiarov upozorňujú policajti na nedávno schválené nové mestské nariadenie, zatiaľ ich nepokutujú.

29.01.2024 08:54
debata (3)
Takto horia pašované cigarety v spaľovni
Video
Archívne video.

V Liptovskom Mikuláši a jeho mestských častiach sa nachádza 11 parkov, niektoré z nich sa podľa radnice stali obľúbenou lokalitou pre fajčiarov. Cigaretový dym často sprevádza aj neporiadok. Najväčší problém so znečisťovaním býva v Rohonciho záhrade v centre mesta a v Parku Márie Rázusovej Martákovej. „Radnica sa rozhodla zakročiť a prostredníctvom mestského zastupiteľstva nastavila pravidlá v mestských zelených zónach aj na námestiach tak, aby naplno slúžili na svoj účel všetkým návštevníkom,“ priblížila hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

cigarety, žena, fajčenie Čítajte viac Od februára si fajčiari za cigarety opäť priplatia. Zdražovanie bude postupné

Zákon samospráve umožňuje cez všeobecné záväzné nariadenie stanoviť zákaz fajčenia na verejných priestranstvách cez mestské nariadenie. „Takže po schválení poslancami tento zákaz zavádzame vo všetkých mestských parkoch a na cintorínoch. Fajčenie je zakázané aj na námestiach, kde sa zhromažďuje viac ľudí a konajú sa tu podujatia, ktorých návštevníkmi sú často rodiny s deťmi,“ vysvetlil Gabriel Lengyel z mestského úradu.

mládež, mladí ľudia, alkohol, žiaci, školáci, pivo, víno Čítajte viac Pijú už v 13-tich a flákajú sa po obchodoch. Mesto sa trápi s tínedžermi, pomoc prišla až z Islandu

Zákon okrem toho stanovuje zákaz fajčiť na detských ihriskách či na zastávkach a staniciach verejnej dopravy. Dodržiavanie nariadenia aj zákona kontroluje mestská polícia. V roku 2023 udelila sankcie 18 fajčiarom za odhodenie cigaretového ohorku na zem.

Tamojšia mestská polícia (MsP) spustila osvetovú kampaň. Fajčiarov upozorňujú policajti na nedávno schválené nové mestské nariadenie, zatiaľ ich nepokutujú.

„V budúcnosti budú môcť za nedodržanie nariadenia uložiť pokutu vo výške do 33 eur,“ dodali z radnice.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Liptovský Mikuláš #zákaz fajčenia