Tvrdý zásah policajtov, v aute sedelo trojročné dieťa, ich postup preveria. Šoféra zo Žiliny pozval na stretnutie krajský policajný riaditeľ

Postup policajtov v medializovanom prípade v Žiline preveruje kontrola. Policajti zasiahli voči vodičovi vo štvrtok (8. 2.), keď ušiel z miesta nehody, ktorú spôsobil, uviedol Michal Slivka z odboru komunikácie Prezídia Policajného zboru.

12.02.2024 20:10
debata (98)

Zásah ako z akčného filmu nasledoval v centre Žiliny potom, ako mal Vlastimil oškrieť cudzie auto a z miesta odísť. Muž pre tvnoviny.sk opísal, že bol vyzdvihnúť dcéru zo škôlky. Keď počul policajné majáky, snažil sa odstaviť auto na kraj cesty, no v tom ho zablokovalo ďalšie policajné auto spredu. Muži zákona ho z auta vytiahli a na zemi spútali. Neznámy muž mal na neho kričať, že mu rozbil auto. Vlastimil tvrdil, že o ničom nevedel. Muž, ktorému mal poškodiť auto zavolal na linku 158 a zároveň ho začal prenasledovať. Nasledovala policajná akcia ako z filmu. Svedkom však bolo aj trojročné dievčatko, ktoré sedelo vzadu. Vlastimil tvrdí, že nešlo o adekvátnu reakciu. Celé to malo trvať 10 až 15 minút. Následne mu mali policajti putá zložiť a bez slova odísť.

Podľa policajného hovorcu informáciu, že sa v aute nachádza dieťa, zistili policajti až po vykonaní služobného zákroku. Slivka tvrdí, že použitie donucovacích prostriedkov nadriadený zasahujúcich policajtov vyhodnotil ako zákonné. „Riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline napriek tomu nariadil vykonanie kontroly. Tá preveruje zákonnosť, oprávnenosť a mieru intenzity služobného zákroku. Ale aj komunikáciu operačného strediska s oznamovateľom a zasahujúcimi hliadkami,“ uviedol Slivka.

S vodičom, voči ktorému polícia vykonala služobný zákrok, sa žilinský krajský riaditeľ stretne podľa Slivku v utorok.

Danko pri nehode zdemoloval semafor, odhalila ho olejová stopa. Z miesta nehody odišiel
Video

Za postup polície podľa poslanca parlamentu Jaroslava Spišiaka (PS) politicky zodpovedá minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas). V tejto súvislosti poukázal na „špeciálne zaobchádzanie“ v prípade nehody podpredsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS), ktorého podrobili dychovej skúške po 15 hodinách. „Zákon musí platiť pre každého rovnako. A ak ministrovi vnútra záleží na spravodlivosti, musí okamžite prestať s politickým krytím papalášstva Danka,“ poznamenal Spišiak.

Rezort vnútra reagoval, že postup policajtov v Žiline v tomto prípade preveruje kontrola. „Až následne po dôkladnom prešetrení budú môcť byť prijaté relevantné závery,“ dodal.

98 debata chyba
Viac na túto tému: #Žilina