Riskantný krok sa im vyplatil. Metropola Oravy ušetrila na energiách státisíce eur

Výrazná úspora sa Dolnému Kubínu podarila vďaka rozhodnutiu nakupovať elektrinu na burze prostredníctvom spotových cien. Vplyv na to malo aj správanie mestských organizácií, ktoré sa spotrebu snažili presunúť do poobedňajších hodín, kedy je energia lacnejšia.

16.02.2024 08:00
Dolný Kubín Foto:
Dolnému Kubínu sa na energiách podarilo usporiť pekný „balík“ peňazí.
debata (2)

Dolnokubínska radnica sa pochválila skvelým „ťahom“. Ušetrila viac ako 800-tisíc eur, z toho 550-tisíc štátnej a 280-tisíc mestskej pokladnici. „Stalo sa tak najmä vďaka tomu, že vedenie sa rozhodlo pre rok 2023 nakupovať elektrickú energiu na burze prostredníctvom spotových cien,“ uviedol hovorca mesta Martin Buzna.

Na elektrine šetrí aj Veľký Krtíš
Video
Zdroj: TV Pravda

Jeho slová potvrdil aj primátor Ján Prílepok. „Dôsledným energo manažmentom sme ušetrili 40-tisíc eur na samotnom znížení spotreby elektriny na našich odberných miestach. Ďalších 240-tisíc mesto usporilo vďaka tomu, že elektrinu nakupovalo priamo na burze za spotové ceny,“ zopakoval primátor.

Dolnému Kubínu sa na energiách podarilo usporiť...
Chladenie zimného štadióna sa snažili v dobe...
+3Umelé osvetlenie na futbalovom štadióne vďaka...

Ruleta?

„Vplyv na úsporu malo každý deň aj správanie jednotlivých mestských organizácií, keďže spotová burzová cena sa líši nielen každý deň, ale aj každú hodinu a je známa minimálne deň vopred,“ vysvetlil Prílepok. Ich organizácie sa podľa neho snažili všade, kde to bolo možné, presunúť svoju spotrebu do poobedňajších hodín, kedy bola elektrina každý deň lacnejšia.

„Niekedy dokonca jej cena dosahovala aj záporné hodnoty,“ podotkol. Objasnil, že napríklad chladenie zimného štadióna sa snažili v dobe opakujúcich sa dvojhodinových cenových špičiek ráno aj večer obmedziť. „A naopak, v čase nižšej ceny využívať chladenie na vyšší výkon,“ priblížil s tým, že náklady na elektrinu sa radnica usiluje znížiť aj výstavbou fotovoltaických zariadení na strechách svojich budov. „Po sumarizácii spotreby za vlaňajšok sa rozhodnutie samosprávy ukazuje ako správne,“ zdôraznil.

Banka lásky, Banská Štiavnica, New York Times Čítajte aj Banská Štiavnica na titulke New York Times. „Je to absolútna šupa,“ tešia sa zakladatelia múzea

Primátor spomenul aj to, že predtým sa stretli s rôznymi názormi. Napríklad aj s takým, že nákup na burze je ruleta. „Po prehodnotení všetkých dostupných dát sme to ale v závere roka 2022 vyhodnotili ako najsprávnejšie rozhodnutie. Po roku môžeme povedať, že bolo naozaj efektívne,“ poznamenal. Zároveň ozrejmil, že v čase, keď uvažovali akým smerom pôjdu, nemali k dispozícii žiadnych externých energo manažérov.

„Museli sme sa s tým vysporiadať sami. O to viac som hrdý na celý tím. Rozhodnutia, ktoré sme prijali a následná práca jednotlivých vedúcich pracovníkov mestských zariadení a firiem zodpovedných za nakladanie s energiou sa vyplatili,“ podčiarkol. Pokračoval, že peniaze neušetrili len pre ich kasu a tým tiež pre Dolnokubínčanov, ale aj státisíce pre štátny rozpočet. Konkrétne v prostriedkoch určených na kompenzáciu vysokých cien energií.

Vyplatilo sa

Dolný Kubín mal vysúťažené ceny energie len do konca roka 2022. Už v jeho polovici sa však začali zaoberať otázkou, kde ju budú nakupovať, čo najlacnejšie, v tom nasledujúcom.

„Na stole sme reálne mali dve možnosti. Prvou bolo využitie nákupu spôsobom, ktorý sme praktizovali dovtedy, kde bola fixná cena, ale aj objem elektriny. Tá druhá bola, že pôjdeme nakupovať na burzu za ceny, ktoré sa menia každú hodinu,“ hovorí primátor.

Zuzana Čaputová Čítajte aj Čaputová nevidí dôvod ponáhľať sa pri rozhodnutí o menovaní šéfa SIS

Mesto vraj malo na stole dve ponuky – či zakontrahuje ceny energií na fixnú sumu 479 eur za spotrebovanú megawatt hodinu silovej zložky, alebo sa vydá neistejšou cestou a bude elektrinu nakupovať na spotovom trhu. „Pri rozhodovaní zavážila vysoká cena fixu, ako aj obmedzenia vo forme maximálne dvadsať percentnej odchýlky od objednaného množstva, za ktoré nedodržanie boli pokuty,“ vysvetlil Prílepok.

Štát kompenzoval odberateľom, ktorí mali fixnú sumu, náklady na silovú zložku, ak cena presiahla 199 eur. Odberateľ však dostal len osemdesiat percent z ceny nad túto sumu. Náklady na distribúciu, ani DPH, sa nezohľadňovali.

„Dnes vieme, že keby sme sa práve na konci roka 2022 rozhodli ísť na fixnú cenu, štát by nám musel poskytnúť dotáciu za minulý rok viac ako 550-tisíc eur,“ zhodnotil primátor.

Vďaka ušetreným peniazom vraj už vlani nemuseli obmedzovať služby pre Dolnokubínčanov. „Či už išlo o tie základné, ako je verejné osvetlenie, ale aj nadstavbové – napríklad fungovanie nášho zimného štadióna, mestského Aquaparku, športovísk s umelým osvetlením či ďalších zariadení, ktoré slúžia kultúre a sociálnej oblasti,“ vymenoval. Časť úspor sa pozitívne prejaví aj v prebytku hospodárenia za minulý rok. „O týchto prostriedkoch budú poslanci rozhodovať už na aprílovom zastupiteľstve,“ povedal.

Tento rok vraj očakávajú ešte lepší výsledok. „Vzhľadom na dlhodobo mierne klesajúce ceny elektrickej energie a významne nižšej marži za jej dodávku. Tá po novom obstarávaní v závere vlaňajška pre rok 2024 klesla z pôvodných 29,90 na 5,71 eur za MWh,“ uzavrel primátor.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Dolný Kubín #Žilinský kraj