Výskyt komárov neznamená automaticky šírenie ochorení. Bratislava chystá postreky

Hlavné mesto Bratislava bude opäť intenzívne monitorovať liahniská komárov. Bude takisto eliminovať milióny lariev tak ako doteraz. Pre TASR to uviedol hovorca hlavného mesta Peter Bubla v súvislosti so zaznamenaním nebezpečného ázijského komára tigrovaného na Slovensku.

22.02.2024 12:23
debata (2)
Najnebezpečnejšie zviera na svete? Komár!
Video

„Výskyt tohto komára neznamená automaticky aj zvýšené šírenie prenosných ochorení. Komár je len potenciálnym prenášačom, ale nie zdrojom nákazy. To napokon potvrdila aj Slovenská akadémia vied (SAV). Čiže z tohto pohľadu určite netreba robiť žiadnu paniku,“ ubezpečil Bubla. Dodal, že Bratislava v tejto téme spolupracuje aj s odborníkom Nasirom Jalilim.

Mesto bude larvy likvidovať prostredníctvom larvicídu BTI, či už pozemnými chrličmi, dronmi, alebo leteckými zásahmi z helikoptéry. „Každoročne sa vďaka tomu darí zlikvidovať miliardy lariev skôr, ako sa z nich stihnú vyliahnuť komáre,“ podotkol Bubla.

Poukázal na to, že výskytu komárov nie je možné predísť úplne. Sústredia sa preto na včasné zlikvidovanie čo najväčšieho počtu lariev, aby štípajúcich komárov bolo čo najmenej. Liahniská sa podľa Bublu nachádzajú aj na miestach, kde mesto nemá ako zasiahnuť. „Zvlášť to platí aj v prípade tohto komára, ktorý sa množí práve v človekom vytvorených liahniskách, ako sú napríklad kontajnery a nádoby s malým množstvom vody, kvetináče, odkvapy,“ poznamenal.

Komáre, bzdochy - prichádzajú druhy, ktoré na Slovensku nikdy neboli. Ako si ochrániť našu prírodu?
Video

Dôležitú úlohu pri zabránení liahnutia komára tigrovaného môžu preto zohrať aj obyvatelia, majitelia pozemkov, keď mu nebudú vytvárať možnosti na jeho ďalšie rozmnožovanie. Mesto aj tento rok poskytne majiteľom či nájomcom záhrad a rodinných domov larvicíd BTI vo forme tabliet, dodal Bubla.

Biomedicínske centrum SAV potvrdilo výskyt nebezpečného ázijského komára tigrovaného na Slovensku. Ide o jeden z najnebezpeč­nejších inváznych druhov komára, ktorý sa v kontinentálnej Európe vyskytuje. Prenáša až 22 rôznych vírusov, ako sú západonílsky vírus, dengue, chikingunya, Zika alebo žltá zimnica. Komára sa na Slovensku podarilo objaviť na základe zberu dát od verejnosti z minulého roka, konkrétne v oblasti Bratislavy. Vedci predpokladajú, že komár je tu usídlený, keďže išlo o viacero nálezov v rámci mestskej časti Ružinov.

Starosta Ružinova tvrdí, že sa v Ružinove komár nezabýval, ani sa nemnoží

Invázny komár tigrovaný sa zatiaľ v bratislavskom Ružinove nezabýval a nemnoží sa. Ide o druh, ktorý by za určitých podmienok mohol byť schopný prežiť zimu na Slovensku. Zatiaľ sa to však nepotvrdilo. Na sociálnej sieti to uviedol starosta bratislavského Ružinova Martin Chren.

„Tento rok zatiaľ u nás nebol nájdený žiaden exemplár tohto komára a nie je potvrdené, že by tohtoročnú zimu u nás naozaj aj prežil,“ poznamenal Chren. Dodal, že pre komára tigrovaného sa teraz netreba báť eboly, vírusu Ziky či horúčky dengue. „Je pravda, že tento druh komára je schopný prenášať niektoré takéto nákazy. Ale, jednak sa u nás zatiaľ tento komár neudomácnil, a jednak by sa takýmito chorobami musel najprv sám nakaziť,“ povedal starosta Ružinova.

Tento invázny druh komára by podľa Chrena nákazu prenášal tak, že by musel niekoho nakazeného pichnúť a potom pichnúť ďalšieho človeka. Poukázal tiež na to, že medzigeneračne sa takáto nákaza medzi komármi neprenáša. „Ak by u nás vlani aj bol nejaký nakazený komár, čo zjavne nebol, tak to neznamená, že by sa nákaza preniesla aj do jeho vajíčok a tohtoročných lariev,“ skonštatoval.

Chren upozornil, že aj keď komár tigrovaný na Slovensku zatiaľ nie je udomácnený, neskôr zrejme bude. „Klimatická zmena so sebou prináša veľa vecí – teplejšie letá, studenšie zimy, silnejšie prívalové dažde, na ktoré jednoducho nie je dimenzovaná napríklad kanalizácia na Nevädzovej, a aj nové druhy hmyzu. Vajíčka sa k nám môžu dostať napríklad spolu s tovarom,“ priblížil starosta.

V Bratislave sú na boj proti komárom pripravené aj drony
Video

Komáre sa množia v stojatej vode. Nemusí ísť len o močiare a dutiny stromov v lese, komárov sa dokážu narodiť v sude s vodou na záhrade, v podšálke kvetináča na balkóne či vo váze s kvetinami na cintoríne, vysvetlil Chren. „Základom úspechu boja proti komárom je nedovoliť to. Hlavné mesto bude tento rok napríklad opäť rozdávať zadarmo špeciálne tablety, ktoré takéto larvy bezpečnou cestou zničia,“ priblížil s tým, že chemické postreky priamo v meste nie sú zdravé a nemajú sa robiť.

Ružinov podľa Chrena komunikuje s magistrátom, ktorý koordinuje boj proti komárom v Bratislave. Magistrát je v kontakte so Slovenskou akadémiou vied (SAV), ktorá plánuje tento rok výskyt invázneho komára v Ružinove preventívne monitorovať.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #komár tigrovaný