Vodiči pozor. Pod Strečnom umiestnia počas víkendov betónové zábrany

Na kritickom úseku cesty I/18 pod Strečnom umiestnia počas najbližších dvoch víkendov betónové zábrany s ochrannými sieťami. Po zasadnutí krízového štábu o tom v stredu informovala prednostka Okresného úradu (OÚ) v Žiline Emília Pavlusíková.

28.02.2024 13:22
SR polícia cesta I/18 Strečno kamene ZAX Foto:
Padajúce skaly pod Strečnom poškodili vozovku, krajnicu a aj zvodidlá.
debata

Doplnila, že práce sa začnú v piatok (1. 3.) od 20.00 h a potrvajú do soboty (2. 3.) 8.00 h. V sobotu sa začnú od 20.00 h a potrvajú do nedele (3. 3.) do 8.00 h. „Doprava bude obmedzená v jednom jazdnom pruhu, ale bude sa úplne odstavovať na nevyhnutný čas pri zabezpečovaní prác,“ uviedla.

Strečno, cesta Čítajte viac Mimoriadna situácia pod Strečnom môže trvať poriadne dlho. Kvôli prieskumu obmedzia už aj dopravu

Podľa riaditeľa Investičnej výstavby a správy ciest Slovenskej správy ciest (SSC) v Žiline Ivana Brečku začal v stredu dodávateľ, ktorý vzišiel z verejného obstarávania, navážať betónové zátarasy. „V piatok sa začnú ukladať pozdĺž zosuvového územia v dĺžke zhruba 200 metrov. Na ne sa umiestni zhruba štvormetrová sieťová zábrana, ktorá má zabrániť primárnemu ohrozeniu bezpečnosti, plynulosti cestnej premávky a škodám. Prvá sanačná časť, ktorá vyplynula z mimoriadnej situácie, je v objeme zhruba 214 000 eur s DPH,“ priblížil.

Diaľničiari ohlásili veľkú dopravnú operáciu. Aké obmedzenia prinesie oprava kľúčového mosta na D1?
Video

Dodal, že v súvislosti s inštaláciou bariér a umiestnenia záchytného sieťového zariadenia sa uskutoční ďalší geologicko-inžiniersky prieskum celkového územia. „V úsekoch, kde už budú uložené zábrany, sa uskutoční kotvenie, vŕtanie a úprava svahu pre zasieťovanie. Príprava pre vytvorenie ferát, aby sa mali horolezci o čo ukotviť v ďalšej etape,“ podotkol.

strečno Čítajte viac Pád skál na cestu pod Strečnom. Je naďalej bezpečná pre autá?

Geotechnik Boris Vrábel vysvetlil, že ide najmä o prípravu bezpečných prác nad komunikáciou. „Musíme vytvoriť betónové zábrany, plus ukotvený plot, aby sme vybudovali zariadenie, ktoré dokáže eliminovať pády úlomkov skál a balvanov na cestu,“ priblížil.

Na ceste I/18 pod Strečnom vyhlásili 9. februára mimoriadnu situáciu pre riziko pádu skál. V úseku medzi skalami Margita a Besná došlo 7. februára k zosuvu svahu. Bol taký silný, že poškodil vozovku a potrhal krajnicu. Popadané skaly poničili dve vozidlá, pri udalosti sa nikto nezranil. V úseku je momentálne dopravným značením dočasne znížená rýchlosť v oboch smeroch.

debata chyba
Viac na túto tému: #Strečno