Silné oteplenie má naďalej nepriaznivý vplyv na lavínovú situáciu na horách

Silné oteplenie má naďalej nepriaznivý vplyv na lavínovú situáciu v slovenských horách. Vo Vysokých, Západných a v západnej časti Nízkych Tatier platí vo štvrtok mierne nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).

29.02.2024 09:40
Vysoké Tatry sneh Foto: ,
Ilustračné foto: zasnežené Vysoké Tatry
debata (1)

Mokrý sneh je najmä popoludní hlavným problémom. „Uvoľnenie je možné najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení. Očakáva sa aj uvoľnenie spontánnych mokrých lavín na strmých svahoch. Na trávnatých svahoch sa môžu vyskytnúť aj kĺzavé základové lavíny, ktoré môžu ohroziť údolné trasy,“ upozornil Kyzek.

mReportér: Ráno na Kráľovej holi
Video

Snehová pokrývka je zrána mierne spevnená a zmrznutá, no dôsledkom oteplenia počas dňa premoká. Výnimkou sú podľa Kyzeka tienisté orientácie v najvyšších polohách Tatier, kde sa stále nachádzajú snehové dosky, vankúše a preveje.

Vetrom exponované hrebene sú často vyfúkané na tvrdý až zľadovatený povrch. Súvislá snehová pokrývka sa nachádza od nadmorskej výšky 1 100 až 1 200 metrov nad morom, nad hranicou lesa dosahuje výšku 90 až 300 centimetrov.

Kyzek dodal, že vo Veľkej a Malej Fatre i východnej časti Nízkych Tatier pretrváva druhý lavínový stupeň až nad hranicou 1 200 metrov. Nižšie v týchto pohoriach platí malá hrozba, prvý stupeň.

HZS, vrtuľník, záchranári Čítajte viac Lavína strhla dvoch mužov vo Veľkej Fatre, jedného sa už nepodarilo oživiť
1 debata chyba
Viac na túto tému: #hory #oteplenie #Lavíny