Tatranci spisujú proti obchvatu Smokovca petíciu: Za obeť padne 30-tisíc stromov

Tatranci už spisujú petíciu proti výstavbe obchvatu Starého Smokovca a za udržateľnú ekologickú dopravu vo Vysokých Tatrách. O zámere, ktorý je v štádiu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), diskutovali aj so zástupcami mesta počas minulotýždňového stretnutia. V petícii, ktorú doteraz na internete podpísalo viac ako tristo ľudí, žiadajú zastavenie prípravy projektu obchvatu s vyústením na nové veľkokapacitné parkovisko v Starom Smokovci.

11.04.2024 12:39
obchvat Foto:
Navrhovaný obchvat Starého Smokovca.
debata (3)

Rovnako požadujú intenzívnu prípravu opatrení na plnenie Plánu udržateľnej mobility regiónu Vysokých Tatier, ktorého hlavným cieľom je posilnenie verejnej hromadnej dopravy, cyklodopravy a budovanie záchytných parkovísk mimo územia Tatranského národného parku.

SR Doprava Vysoké Tatry cesta Rekonštrukcia POX Čítajte viac Obyvatelia Vysokých Tatier obchvat Smokovcov za 100 miliónov eur nechcú

Za petíciou stoja viaceré občianske združenia, a to Žijem v Tatrách, Tatry 22 a Spoznávajme Tatry. Spoločne tvrdia, že realizácia spomínaného zámeru prinesie zásadné zhoršenie životného prostredia, kvality života obyvateľov a klimatických pomerov. Hovoria aj o nehospodárnom nakladaní s verejnými zdrojmi na podporu tranzitnej dopravy, čo podľa nich nie je v súlade s cieľmi plánu udržateľnej mobility. Projekt za 120 miliónov eur považujú za neopodstatnený. „Cesta II/537 stratila pôvodnú tranzitnú dopravnú funkciu po vybudovaní diaľnice D1 v podhorí,“ uviedli petičiari na svojej internetovej stránke. Okrem iného spomínajú aj hrozbu masívneho zásahu do lesného ekosystému. Za obeť by v prípade budovania obchvatu mohlo podľa nich padnúť 30-tisíc stromov na ploche 10 hektárov.

Zámer na posudzovanie predložila Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Verejnosť ho môže pripomienkovať. Kraj už počas minulého týždňa informoval, že posudzovanie vplyvov na životné prostredie je len pokračovaním investičnej prípravy zámeru výstavby obchvatu, ktorý sa ale nemusí vôbec realizovať. „Je potrebné zdôrazniť, že iniciátorom myšlienky obchvatu boli práve Tatranci, ktorých požiadavku Prešovský samosprávny kraj už pred niekoľkými rokmi zakomponoval do svojho územného plánu,“ uviedla župa. Zámer je podľa nej ešte len na samotnom začiatku, v štádiu prípravy technickej štúdie. Krajská samospráva zdôraznila, že samotná realizácia obchvatu nie je z jej pohľadu nateraz ani vôbec reálna. Aktuálne na ňu nemá ani žiadne finančné krytie. Ak tento návrh nebude v zhode so všeobecným záujmom a podporou dotknutého územia a miestnej samosprávy, PSK podľa svojho vyjadrenia do jeho realizácie nepôjde.

Vyše 90-ročný most v podtatranskej obci nahradí nový. Pribudnú dopravné komplikácie, dotknú sa aj školákov
Video

Cieľom predloženého projektu je previesť dopravu mimo centra Starého Smokovca. V zámere sú uvedené tri varianty, ktoré sa začínajú na ceste II/537 medzi osadami Tatranské Zruby a Nový Smokovec a končia v úseku medzi osadou Horný Smokovec a Riaditeľstvom Horskej záchrannej služby. Dĺžka obchvatu je navrhovaná na viac ako 4 kilometre. V každom z navrhovaných variantov sú navrhované štyri križovatky, uvažuje sa tiež s vybudovaním ôsmich mostov.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Vysoké Tatry #obchvat #petícia #Starý Smokovec