SAV: Zima vo Vysokých Tatrách sa skončila predčasne

Vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) zaznamenali vo vysokohorskom prostredí výrazný úbytok snehu po zimnom období v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Už tretí rok v Starej Lesnej dokumentujú časozbernými fotografiami zmeny stavu snehovej pokrývky vo Vysokých Tatrách. Zameriavajú sa na juhovýchodný svah v oblasti Skalnatého plesa. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Katarína Gáliková.

12.04.2024 15:20
SR crtur Tatry zima hodnotenie koniec POX Foto: ,
Uzavretá časť turistického chodníka na Rainerovu chatu z Hrebienka, v piatok 12. apríla 2024.
debata
Vyše 90-ročný most v podtatranskej obci nahradí nový. Pribudnú dopravné komplikácie, dotknú sa aj školákov
Video

„Oproti rokom 2022 a 2023 sme v roku 2024 zaznamenali v dôsledku vyšších teplôt výrazný úbytok snehu po zimnom období, a to aj napriek vyšším zrážkam vo forme snehu,“ uviedla Veronika Lukasová z Ústavu vied o Zemi (ÚVZ) SAV. Podobný stav snehovej pokrývky ako v roku 2024 bol podľa vedcov zaznamenaný v predchádzajúcich rokoch o viac ako mesiac neskôr.

Odborníci poukázali na to, že úbytok snehovej pokrývky bude mať dosah na vysokohorskú vegetáciu. „Prvé fenologické fázy, ako začiatok pučania, obyčajne pozorujeme okolo polovice mája a neskôr. Vzhľadom na tohtoročné meteorologické a snehové podmienky očakávame, že vegetačné obdobie vo vysokohorských polohách sa začne výrazne skôr, preto aj my na oddelení spustíme fenologický monitoring už v polovici apríla,“ dodala Veronika Lukasová z ÚVZ SAV.

Unikátny Tatranský ľadový dóm na Hrebienku
Video
Tatry, hory, zima, lyzovanie, snowboard, Čítajte viac V Tatrách opäť zasnežujú, niektoré strediská v podhorí sezónu skončili
debata chyba
Viac na túto tému: #Vysoké Tatry #SAV #sneh #zimná sezóna