Najväčší hrad na Liptove opravia za milióny eur. Pre návštevníkov chystajú novinky

Stredovekej pamiatke „odklepli“ veľký balík peňazí. Okrem konzervovania hradieb z neho zaplatia smart technológie, bezpečnostné kamery či virtuálny zbojnícky chodník. Štedrá dotácia „vykryje“ tiež vybudovanie nových výstavných priestorov. Obľúbený Hrad Likava sa tak ešte viac zatraktívni. Blížiacu sa letnú sezónu by to zatiaľ obmedziť nemalo - samotné stavebné práce zrejme odštartujú budúci rok.

07.05.2024 06:00
debata (2)
Rozprávkový poklad pod hradom Likava, ktorý objavili diviaky
Video
Zábery z roku 2019. / Zdroj: TV Pravda

Patrí k najväčším atrakciám Liptova, mnohí ho navštívia počas svojho výletu na Veľký Choč. Zrúcanina Hradu Likava sa týči nad obcou Likavka – krásne ho vidieť aj z hlavného cestného ťahu. Prvá písomná zmienka o ňom pochádza z roku 1341. O jeho výstavbu sa postaral zvolenský a liptovský župan magister rytier Donč. Postupne prešiel rukami viac ako tridsiatky majiteľov, medzi ktorými boli napríklad Ján Hunyady, Peter Komorovský, Zápoľskovci, Ilešháziovci či Tököliovci.

Najvýznamnejšími držiteľmi hradu však boli kráľ Žigmund Luxemburský a Ján Korvín. Jeho hlavnou úlohou bolo strážiť dôležitú cestu z Považia na Oravu a do Poľska. Zborený bol na základe príkazu kniežaťa Františka II. Rákocziho v roku 1707. V súčasnosti je jednou z desiatich expozícií Liptovského múzea.

Spojili ich legendy

Prehliadka hradu je možná počas hlavnej sezóny, ktorá trvá od mája do septembra. Od júna sa naň ľudia dostanú denne, dovtedy je sprístupnený počas víkendov. Celý objekt má v blízkej budúcnosti prejsť komplexnou rekonštrukciou za takmer 4 milióny eur. Stane sa tak vďaka medzinárodnému projektu, ktorého symbolmi sú dvaja legendárni zbojníci – Juraj Jánošík a jeho český náprotivok, zbojník Ondráš.

Viktor Mydlo z Liptovského múzea ozrejmil, že obnova je plánovaná na základe úspešného cezhraničného projektu Žilinskej župy a Moravskoslezského kraja v Českej republike s názvom Juraj a Ondráš – zbojnícke legendy. Okrem Hradu Likava teda dôjde aj k rekonštrukcii českého Hradu Hukvaldy, ktorý je od Likavy vzdialený, cestným spojením, približne 150 kilometrov.

Z celkovej sumy 3,9 milióna eur pre Hrad Likava poputuje prevažná časť, 3,5 milióna eur, na stavebné práce a výskumy. „Zvyšné aktivity, najmä smart technológie, inštalovanie kamerového systému či kultúrne podujatia a propagačné materiály, budú zastrešené sumou približne 400-tisíc eur,“ vysvetlil Mydlo. „Realizácii projektu budú už v máji predchádzať verejné obstarávania, ktoré zabezpečia transparentný výber dodávateľov jednotlivých prác. Kompletný pamiatkový výskum je naplánovaný na leto,“ doplnil.

zväčšiť Liptovské múzeum. Z programu Interreg poputujú... Foto: Viktor Mydlo
Liptovské múzeum, Ružomberok Liptovské múzeum. Z programu Interreg poputujú takmer dva milióny eur na opravu jeho strechy a modernizáciu interiérov.

Riaditeľ Liptovského múzea v Ružomberku Martin Hromada spresnil, že rekonštrukcia hradu by nebola možná bez projektovej dokumentácie, ktorú zabezpečil Žilinský samosprávny kraj. Jej cena presahuje sumu 100-tisíc eur.

„Plánovaná obnova bude najväčšou investíciou do objektu za ostatné desaťročia,“ podotkol riaditeľ. Zároveň návštevníkov ubezpečil, že urobia všetko preto, aby počas letnej sezóny nedošlo k zmene otváracích hodín hradu. Samotné stavebné práce zrejme odštartujú niekedy v budúcom roku.

Multimediálna expozícia

Celkovo získal Žilinský samosprávny kraj nenávratný finančný príspevok z programu Interreg SK-CZ na projekty v oblasti kultúry vo výške viac ako 7,4 milióna eur. Župa potvrdila, že najvyššia investícia z týchto peňazí pôjde na obnovu areálu Hradu Likava. Vďaka tomu bude verejnosti sprístupnený vo väčšom rozsahu a k jeho atraktivite napomôže aj multimediálna expozícia.

„Našou snahou je zvýšiť atraktivitu lokalít, ktoré majú v prihraničnom regióne oboch krajov kultúrnu hodnotu a význam z hľadiska kultúrneho dedičstva,“ hovorí predsedníčka Žilinskej župy Erika Jurinová. „Obe pamiatky majú veľkú historickú hodnotu a naším zámerom je podporiť ich vysoký potenciál pre rozvoj cezhraničného regiónu, ktorý momentálne nie je využitý naplno,“ uviedla.

radnica, Banská Bystrica Čítajte aj Vzácny erb na najkrajšom slovenskom námestí sa na svoje miesto nevráti. Mesto má však náhradu

Župa vysvetlila, že investícia na Hrade Hukvaldy bude pozostávať zo stabilizačných prác na hradbách, no na slovenskej strane pôjde o komplexnú obnovu v zmysle rekonštrukcie severného paláca a konzervácie hradieb. Vďaka tomu dôjde k sprístupneniu objektu vo väčšom rozsahu – vzniknú nové priestory pre vnútorné a vonkajšie expozície. Súčasťou aktivít na obidvoch stranách hranice bude vytvorenie virtuálneho zbojníckeho chodníka.

„Ujde sa“ aj inde

Z programu Interreg SK-CZ zrealizujú aj projekt Liptál v Liptove a Liptov v Liptále v hodnote 1 856 150 eur. Ten rieši rekonštrukciu a obnovu sídelnej budovy Liptovského múzea v Ružomberku. Stavba múzea vyrástla v rokoch 1935 – 1937 a mnohé priestory zostali desaťročia v nezmenenom stave, s pôvodným mobiliárom.

„Rekonštrukciou prejde strecha, ktorá je na tom momentálne najhoršie. Do viacerých miest v priestoroch múzea zateká,“ objasnila Jurinová. Súčasťou projektu je tiež modernizácia interiérov, vytvorenie novej smart expozície o prírode Liptova, ale aj workshopy a tvorivé dielne.

zväčšiť Vychylovka. V tamojšom skanzene zrekonštruujú... Foto: ŽSK
Vychylovka Vychylovka. V tamojšom skanzene zrekonštruujú technické pamiatky v rámci lesnej úvraťovej železnice.

Partnerom je česká dedinka Liptál v Zlínskom kraji, kde zrealizujú komplexnú opravu strechy Zámku Liptál, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Vznikne tam Múzeum obce s expozíciou o spisovateľovi a výtvarníkovi Janovi Kobzáně.

Podporený je tiež, sumou 1,75 miliónov eur, projekt Kysuckého múzea s názvom „Úzkokoľajka – koľaje nás spájajú“. Dôjde tým k zatraktívneniu technických pamiatok v rámci Historickej lesnej úvraťovej železnice vo Vychylovke. Zrekonštruujú parný rušeň, krytý vozeň, obstarajú novú drezinu, vybudujú odstavnú koľaj s vonkajšou statickou expozíciou koľajových vozidiel a postavia nový turistický objekt Staničky u Kubátkov. Partnerom na českej strane je Osoblažská úzkorozchodová dráha – v rámci spoločného projektu zakúpi a komplexne zrenovuje štyri historické vozne.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Ružomberok #Žilinský kraj #hrad Likava