Kedy sa to skončí? Pre bombovú hrozbu evakuovali ďalšie školy

Na dvoch stredných školách v Banskej Bystrici muselo byť vo štvrtok prerušené vyučovanie. Dôvodom boli výhražné emaily, ktoré školy v tento deň dostali, s podobným obsahom ako prišli v utorok do škôl po celom Slovensku. Išlo o Gymnázium Andreja Sládkoviča a Strednú priemyselnú školu Jozefa Murgaša.

09.05.2024 16:09
Budova Gymnázia Andreja Sládkoviča v Banskej... Foto: ,
Budova Gymnázia Andreja Sládkoviča v Banskej Bystrici.
debata (1)

„Môžeme potvrdiť, že na dvoch stredných školách v Banskej Bystrici bolo dnes prerušené vyučovanie a budovy prehľadané políciou. Žiadna hrozba nebola nájdená,“ konštatovala hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja Lenka Štepáneková.

Podľa Zuzany Hrabovskej z Prezídia Policajného zboru (PZ) v týchto prípadoch išlo o emaily zo dňa 7. mája, avšak riaditeľstvá uvedených škôl jeho obsah nahlásili na bezplatné telefónne číslo 158 až vo štvrtok.

psychológ Viktor Križo Čítajte viac Psychológ o bombovej hrozbe: je to nebezpečnejšie, ako jednorazové incidenty. Nikde sa zrazu necítite bezpečne

„Keďže túto situáciu nepodceňujeme, príslušníci PZ postupne školské zariadenia dôkladne prehľadali, reálna hrozba bombovým útokom sa nepotvrdila,“ uviedla Hrabovská.

V prípade utorkových bombových hrozieb na školách šlo s najväčšou pravdepodobnosťou o kybernetický útok. Polícia k stredajšiemu dňu evidovala vyše 1500 podaní na základné, materské a stredné školy. Po dôkladných prehliadkach sa hrozby nepotvrdili. Po páchateľovi polícia pátra.

SR polícia NAKA Kuciak vražda podozrivý zatknutie NRX Čítajte viac Škole sa vyhrážal bombou. Vyšetrovateľ NAKA obvinil a prepustil 14-ročného mladíka

„Prípad vyšetruje Národná kriminálna agentúra ako obzvlášť závažný zločin teroristického útoku. Vyšetrovanie naďalej intenzívne pokračuje. Bližšie informácie nie je možné aktuálne poskytnúť z dôvodu, aby nedošlo k sťaženiu alebo k zmareniu vyšetrovania. Páchateľovi za takýto skutok hrozí trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov, prípadne doživotie,“ zdôraznila Hrabovská s tým, že viac informácii poskytnú hneď, ako to procesná situácia dovolí.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Banská Bystrica #bombová hrozba