Supermoderná nemocnica za stovky miliónov eur sa začne v Banskej Bystrici stavať už o pár dní

Stavebné práce novej Rooseveltovej nemocnice spustia koncom mája. Náročný projekt umožní, po dokončení, nielen pacientom z Banskobystrického kraja, ale z celého Slovenska, jedno z najmodernejších zdravotníckych zariadení so špičkovým vybavením.

20.05.2024 16:58 , aktualizované: 22.05.2024 11:16
Rooseveltova nemocnica, Banská Bystrica Foto:
Rooseveltova nemocnica sa zmení na moderné zariadenie 21. storočia.
debata (2)

Zmluva so zhotoviteľom stavby novej nemocnice v Banskej Bystrici, ktorým je stavebná skupina firmy Strabag, je už podpísaná. Spolu s riaditeľkou „Rooseveltky“ Miriam Lapuníkovou to oznámili ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková, podpredseda vlády pre Plán obnovy a odolnosti Peter Kmec a predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Vladimír Baláž.

Nová Rooseveltka - podpis zmluvy
Video
Zdroj: TV Pravda

Kmec pripomenul, že nemocnica a Banská Bystrica sú slová, ktoré sa v ostatných dňoch používali veľmi často – kvôli atentátu na predsedu vlády. „Aj vďaka skvelému zákroku a zdravotnej starostlivosti zo strany Rooseveltovej nemocnice sa podarilo premiéra, ktorý tu leží, dostať z toho najhoršieho,“ zdôraznil. Pokračoval, že tamojšie zdravotnícke zariadenie je veľmi kvalitné.

Podpis zmluvy o stavbe novej banskobystrickej...
Rooseveltova nemocnica sa zmení na moderné...
+3Rooseveltova nemocnica sa zmení na moderné...

„V osemdesiatich rokoch, keď sa spustilo do prevádzky, išlo o jednu z revolučných, prelomových nemocníc. Projekt, ktorý bol podpísaný dnes, nám zase ukáže, že tu bude stáť špičková nemocnica ponúkajúca skvelú starostlivosť občanom tohto regiónu, ktorých je kumulatívne okolo 660-tisíc,“ uviedol. Objasnil, že z Plánu obnovy sa im pre výstavbu, modernizáciu a dostavbu infraštruktúry tohto zariadenia podarilo vyčleniť 425 miliónov eur.

„Pôjde o najväčší investičný projekt v rámci Plánu obnovy, ktorý bol odsúhlasený Európskou komisiou v Bruseli aj na úrovni našej vlády. Plán obnovy nás posúva o ďalší level bližšie k špičke krajín Európskej únie,“ doplnil Kmec.

Dolinková a Lapuníková o premiérovi
Video
Zdroj: TV Pravda

Bližšie k 21. storočiu

„Teším sa, že po tých tragických a nešťastných udalostiach, o ktorých sme vás z týchto priestorov v ostatných dňoch informovali, môžeme stáť pri takejto výnimočnej situácii,“ hovorí ministerka Dolinková. „Slovenský pacient je teraz o krok bližšie k nemocnici 21. storočia. Po úspešnom výberovom konaní na zhotoviteľa stavby, ktoré bolo vypísané vlani v októbri, bola dnes podpísaná zmluva medzi nemocnicou a úspešným uchádzačom, ktorým je Združenie nemocnica BB, Strabag – Siebert – Talaš,“ spresnila.

Práce podľa nej odštartujú už 30. mája. „Začnú stavať novú budovu, pričom v druhej polovici tohto roka spustia búracie práce a v decembri samotnú výstavbu tak, aby sa v roku 2026 projekt premenil do hrubej stavby a neskôr aj do komplexne hotovej nemocnice,“ povedala.

Šéfka rezortu vysvetlila, že do súťaže sa prihlásilo päť uchádzačov. Zvíťazila ponuka v hodnote 297 miliónov eur, pričom z Plánu obnovy bude projekt financovaný vo výške 354 miliónov eur. Zhotoviteľ sa zaviazal dodať stavbu a odovzdať ju v zmysle stanovených míľnikov s počtom lôžok 771. V rámci realizácie dôjde, za plnej prevádzky nemocnice, k asanácii budov, rekonštrukcii a výstavbe.

Univerzitná nemocnica Martin Čítajte aj Projekt novej martinskej nemocnice za takmer 400 miliónov má staviteľa. Najlacnejšiu ponuku vylúčili

Dolinková upozornila, že banskobystrická nemocnica bude po dokončení projektu jedna z najkomplexnejších a najmodernejších nielen pre pacientov z Banskobystrického kraja, ale z celého Slovenska. Investície do zdravotnej infraštruktúry sú podľa nej jedným z dôvodov, aby sme naše zdravotníctvo nielen modernizovali, ale tu aj udržali odborný personál.

„Stabilizácia lekárov, sestier, sanitárov a všetkých, ktorých potrebujeme, je kľúčová. Som presvedčená, že keď budeme mať nové nemocnice so špičkovými prístrojmi a vybavením, je to jedna z ciest, ako ich na Slovensku a v našich regiónoch udržíme,“ dodala.

Veľká zodpovednosť

Riaditeľka Miriam Lapuníková reagovala, že podpis zmluvy je pre všetkých zamestnancov veľkým zadosťučinením. „Práve dnes sme zúročili viac ako trojročnú prácu – najskôr to bolo v oblasti prípravy zámeru a následne aj v samotnom projektovaní,“ povedala. Podčiarkla, že ide o veľký projekt, ku ktorému pristupujú s obrovskou zodpovednosťou, no aj s veľkým odhodlaním. „Je to záväzok pre celý tím, veď staviame budúcnosť,“ podotkla s úsmevom.

Pripomenula, že nezastrešujú pacientov len z Banskobystrického kraja. „V mnohých programoch je to celoslovenská zodpovednosť, ktorú máme. Príkladom je napríklad rozširujúca sa robotická chirurgia či transplantačný program. To tu bude naďalej pokračovať a my sa zároveň pripravujeme na tú veľkú vec, ktorou výstavba je,“ poznamenala.

Veľkou témou je podľa nej doprava. „Chcem všetkých uistiť, že na zabezpečení dobrého prístupu do nemocnice komunikujeme s mestom aj Vyšším územným celkom. O všetkých opatreniach budeme informovať aj prostredníctvom verejne dostupných kanálov,“ povedala. Dôležité je v prvom rade zabezpečiť dostavbu náhradných objektov.

čaputová, kaliňák Čítajte aj Čaputová sa stretla s Kaliňákom. Na návštevu za Ficom zatiaľ nevycestuje

„Následne, v septembri, by sme chceli pristúpiť k asanácii tých, na ktorých mieste vyrastie nová budova. Chceme poprosiť o trpezlivosť a o veľa pozitívnej energie, aby sa nám všetko podarilo. Urobíme všetko preto, aby sme zmluvne stanovené termíny stihli a naozaj postavili krásnu novú nemocnicu,“ uzavrela Lapuníková.

Základnou myšlienkou novej nemocnice je centralizácia zdravotníckych prevádzok do funkčného celku s optimalizáciou väzieb zdravotníckej starostlivosti, pohybu pacientov, zdravotníckeho personálu a prevádzkových tokov v oblasti zásobovania nemocnice. Tiež potrebný a nevyhnutný rozvoj technického zázemia a infraštruktúry.

Výstavba bude zahŕňať stavbu novej budovy, tiež objekt infekčných disciplín a technických prevádzok. Moderný koncept budov bude vybavený najmodernejšími technológiami, pričom mnohé procesy budú digitalizované a zautomatizované. Maximalizuje sa aj komfort pacientov a zamestnancov. Izby sú navrhnuté prioritne pre jedného a dvoch pacientov. Každá izba bude mať vlastné sociálne zariadenie – sprchu a toaletu. Súčasťou objektu bude parkovací dom, vďaka ktorému sa zvýši počet parkovacích miest a zlepší sa aktuálne veľmi problematická situácia s parkovaním v areáli nemocnice a jeho blízkom okolí.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Banská Bystrica #Banskobystrický kraj #Rooseveltova nemocnica