ZMOS: Nedostatok miest v základných školách v Bratislavskom kraji môže skončiť kolapsom

Nedostatok miest v základných školách v Bratislavskom kraji (BSK) môže budúci rok skončiť kolapsom pre mestá aj okresné obce. Upozornilo na to Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) po piatkovom Dni združenia miest a obcí v Bratislavskom kraji. Situácia je podľa združenia vážna v mestskej časti Ružinov aj v Senci.

26.05.2024 16:40
debata

„Kľúčové problémy, ktoré sme preberali na zasadnutí Regionálneho združenia mestských častí hlavného mesta SR Bratislavy, Regionálneho združenia obcí Podunajskej oblasti a Združenia miest a obcí Malokarpatského regiónu a sú najzdôrazňova­nejšie, sú predovšetkým hraničné kapacity, pokiaľ ide o základné školy a nepostačujúci objem peňazí na financovanie rozvoja a budovania nových škôl,“ ozrejmil predseda ZMOS Jozef Božik. Predstavitelia samospráv zároveň podotkli, že ambícia rezortu školstva umiestniť od budúceho školského roka ukrajinské deti do slovenských základných škôl problém s nedostatočnými kapacitami prehlbuje.

Ministerstvo školstva zavádza regionálne príspevky učiteľom
Video

Starosta Ružinova a predseda Regionálneho združenia mestských častí hlavného mesta SR Bratislavy Martin Chren ozrejmil, že samosprávy majú v BSK rozpracovaných 12 projektov za 50 miliónov eur. „Dostupné zdroje financovania pre obce na základné školy v rozvinutejšom regióne, bratislavskom regióne, sú obmedzené a v nízkej alokácii v porovnaní s potrebou tohto regiónu,“ skonštatoval. V Senci hrozí, že budúci rok mesto vypovie zmluvy o školských obvodoch.

„Situácia, v ktorej sa nachádzajú naše mestá a obce, je znepokojujúca. Na jednej strane čelíme výraznému preľudneniu v mestských aglomeráciách, kde kapacity základných škôl už teraz nedokážu pokryť rastúci dopyt po vzdelaní pre naše deti. Na druhej strane máme regióny, ktoré sa vyľudňujú a kde sa školy zatvárajú z dôvodu nedostatku žiakov,“ skonštatoval ZMOS.

Talenty dokážeme ponúknuť svetu aj doma. S novým festivalom chceme vrátiť kultúru a históriu na mapu
Video

Božik apeluje na vládu a príslušné ministerstvá, aby urýchlene prijali opatrenia na riešenie tejto situácie. Podľa združenia je nevyhnutné adresne investovať alebo hľadať finančné možnosti do rozšírenia kapacít existujúcich škôl v preľudnených oblastiach a zároveň podporiť regionálne rozvojové programy, ktoré by zabránili ďalšiemu vyľudňovaniu vidieka. „Potrebujeme komplexné a systematické riešenia, ktoré budú reflektovať skutočné potreby našich občanov,“ dodal s tým, že ZMOS je pripravené s vládou spolupracovať.

lukáš machala Čítajte viac Rezort kultúry nepoprel účasť konšpirátora Machalu v projekte mediálnej výchovy. Do učiva vraj zasahovať nebude
debata chyba
Viac na túto tému: #ZMOS #Bratislavský kraj #základné školy