Referendum o štiavnickej plavárni vyjde na tisíce eur. Nemá to zmysel, tvrdia oponenti

Už celé mesiace je plaváreň v Banskej Štiavnici zatvorená. Aktuálny stav mnohí kritizujú. Za opätovné otvorenie bojovali petíciou, ktorá vyvrcholila do vyhlásenia referenda. Otázka v ňom je ale formulovaná dosť nešťastne, čo u nejedného miestneho vyvoláva rozpaky.

31.05.2024 06:00
plaváreň, Banská Štiavnica Foto: ,
Plaváreň v Banskej Štiavnici je zateplená a má vymenené okná. Mesto ju ale chce kompletne zrekonštruovať.
debata

Banskoštiavnickú plaváreň zatvorili vlani v decembri pre vysoké náklady na energie, no tiež kvôli oprave bazénového dna. Momentálne využívajú plavci a obyvatelia v meste priestory Súkromnej základnej školy Guliver, ktorá má svoj bazén. Podmienky vstupu dohodla samospráva s vedením dotknutej školy.

Bazén vyzerá byť na prvý pohľad v poriadku, no...
Plaváreň v Banskej Štiavnici je zateplená a má...
+6Plaváreň v Banskej Štiavnici je zateplená a má...

Radní neskôr rozhodli, že sa pustia do komplexnej rekonštrukcie, čo znamená „stopku“ na neurčito. Viacerým sa to nepozdáva – žiadajú dostupnosť plavárne čo najskôr. Odštartovali preto petíciu za vypísanie referenda, pod ktorú sa podpísalo viac ako 3 700 ľudí. Tí sú presvedčení, že prevádzka nemusí byť zatvorená z technických príčin ani z finančných dôvodov. Poukazujú pritom na to, že samospráva, ako podľa nich prezentovala, je v dobrej ekonomickej kondícii. Upozornili tiež, že na objekte plavárne sú urobené nové okná, strop aj zateplenie.

Oprava za milióny

Keďže petíciu podpísalo takmer päťdesiat percent oprávnených voličov, názor na plaváreň môžu obyvatelia vyjadriť v referende, ktoré sa uskutoční 29. júna. Pred pár dňami o tom rozhodlo mestské zastupiteľstvo. Obyvatelia sa tak budú môcť vyjadriť k otázke, ktorá znie: „Súhlasíte s tým, aby mesto zachovalo mestskú plaváreň, otvorilo a samo ju prevádzkovalo?“

Vzhľadom na plánovanú rekonštrukciu niektorí poukazujú na to, že referendum nemá zmysel a je úplne zbytočné. Primátorka Nadežda Babiaková reagovala, že v tejto súvislosti boli splnené všetky zákonné náležitosti, preto to musí rešpektovať. Zároveň pripomenula, že mesto nemá záujem plaváreň zrušiť, ale obnoviť.

tajch, Nová Baňa Čítajte aj Deti uviazli v bahne vypustenej vodnej nádrže, museli ich ratovať hasiči. Už predtým tam s blatom „bojovali“ viacerí

„Všetci chceme, aby fungovala, nikto nie je proti. Do 30. júna bude dokončená projektová dokumentácia, na ktorej vypracovanie použijeme peniaze ušetrené po zatvorení prevádzky. Tú sumu odhadujeme na 130-tisíc eur. Celkovo však projektová dokumentácia stojí 340-tisíc eur,“ vysvetlila Babiaková. Ozrejmila, že rekonštrukcia má byť komplexná, pribudne tiež wellness centrum. Koľko by to malo stáť, sa podľa nej momentálne povedať nedá.

„Je ťažké odhadnúť to, no mohlo by to vyjsť na zhruba 4 až 5 miliónov eur,“ mieni. Čas zatvorenia je vraj závislý od finančných prostriedkov. „Aby sa to dalo užívať skôr, chceme to rozdeliť na dve etapy – prvá bude zahŕňať samotnú rekonštrukciu, pričom budeme žiadať dotáciu z Fondu na podporu športu. Potom by nasledovalo vybudovanie wellness,“ uviedla. Objasnila, že ďalšie peniaze by chceli získať zo štátneho rozpočtu.

Vyhodené peniaze?

Náklady za referendum sa vyšplhajú na zhruba 10-tisíc eur. „Treba zvlášť vytvoriť komisie – mestskú plus okrskové, vytlačiť hlasovacie lístky, roznieť to, aj s oznámením, voličom a zaplatiť ľudí v komisiách,“ priblížila primátorka. Niektorí si mysleli, že konať by sa to mohlo v deň eurovolieb. „To zákonne nie je možné. Nemôže tam byť tá istá komisia,“ tvrdí Babiaková. Podčiarkla, že uskutočniť sa to nedá z technicko-organizačných a časových dôvodov.

auto retro, Fiľakovo, výroba Čítajte aj Zaplavia naše mestá autá v štýle prvej republiky? Retro tátoše začnú už čoskoro vyrábať vo Fiľakove

Možný nie je ani druhý navrhovaný termín, ktorý predkladatelia požadovali – teda v polovici septembra. Keďže referendum sa musí konať do deväťdesiat dní od doručenia petície mestu, ani toto nebolo „priechodné“.

Oslovili sme aj jedného z členov petičného výboru, no telefonicky sa k téme vyjadrovať nechcel a osobné stretnutie, kvôli zaneprázdnenosti, odmietol. Je však presvedčený, že referendum bude úspešné. Napriek tomu, že k nemu dôjde v prázdninovom období, keď mnohí ľudia budú na dovolenkách. Celkovo si vraj viacero zainteresovaných myslí, že plaváreň nie je v havarijnom stave – vyžadovala by si len nejaké technické úpravy. Nutnosť rekonštrukcie spochybňujú.

V uliciach mesta sme sa dali do reči s niekoľkými domácimi, ktorí nad referendom krútia hlavami. „Úplne zbytočná záležitosť, do vzduchu vyhodené peniaze. Pochybujem, že príde dostatok ľudí,“ povedal muž, ktorý sa predstavil ako Milan. „Nechápem, prečo z toho vyrábajú väčší problém ako je. Pokiaľ viem, mesto zabezpečilo náhradný bazén. Ak to chcú naozaj zrekonštruovať, tak prečo nie? Veď už to má niečo odžité,“ doplnil.

Mladá žena, Vladimíra, si myslí, že to chce trpezlivosť. „My plaváreň nevyužívame,“ usmiala sa pozrúc na svojho desaťročného syna. „Ale viem si predstaviť, že niekomu tie služby, ktoré poskytovala, chýbajú,“ poznamenala. Otvorene však priznala, že ona sa referenda nezúčastní.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #banská štiavnica #Banskobystrický kraj