Roky vo väzení pre dvojicu z Mníška nad Hnilcom: Podvod na dôchodcovi, chceli mu vziať dom

Šesť rokov a osem mesiacov nepodmienečne vymeral Okresný súd v Spišskej Novej Vsi Igorovi Bandimu z Mníška nad Hnilcom a šesť rokov jeho družke Lucii Bandyovej. Obžalovaní boli z oblášť závažného trestného činu podvodu, pretože vlani pripravili dôchodcu z Gelnice Jozefa Štefánika o rodinný dom a úspory v hodnote 83 tisíc eur.

29.05.2024 16:00
Podvod na dôchodcovi, Bandi
Igor Bandi pred súdom
debata (13)

O podvode sa dozvedeli susedia Jozefa Štefánika po celkom náhodnej kontrole katastrálnych máp. “Páchatelia jednoducho vyhľadali obeť, ktorá nemá žiadnych príbuzných,” tvrdí jeden zo susedov Jozefa Štefánika Ladislav Lukáč. “Sami môžete vidieť, do akého psychického stavu ho dostali.”

Ťahali z dôchodcu peniaze a chceli ho pripraviť aj o dom, súd ich poslal do väzenia
Video
Zdroj: Jozef Slivenský/ta3

Jozef Štefánik bol vlani v auguste, keď jeho susedia oznámili prípad právnikom a polícii, v ťažkej depresii. Podstúpil psychiatrickú liečbu a istý čas bol dokonca hospitalizovaný.

Igor Bandi a Lucia Bandyová spočiatku navštevovali dôchodcu z Gelnice s otázkami, či pre nich nemá staré oblečenie. Keď sa dozvedeli, že predal byt v Prešove, začali si od neho požičiavať peniaze. Suma, o ktorú dôchodcu obrali, sa postupne vyšplhala až na 83 tisíc eur. Keď Jozef Štefánik žiadal požičané peniaze vrátiť, Igor a Lucia si vymysleli absurdný príbeh. Vraj môžu získať peniaze zo Švajčiarska, no musia vlastniť nehnuteľnosť. Na dôchodcu začali naliehať, aby na nich prepísal svoj dom. Ten to napokon urobil.

“Povedali mi, že môj dom potrebujú len na chvíľu. Keď zdokladujú majetok, všetko vraj vrátia do pôvodného stavu,” tvrdí Jozef Štefánik. Nestalo sa tak. Bandi s Bandyovou sa naopak usilovali do domu nasťahovať. Ibaže susedia už v tom čase o podvode vedeli a právnici požiadali súd o vydanie neodkladného opatrenia.

Rodinný dom dôchodcu Foto: Jozef Slivenský/ta3
dom3 Rodinný dom dôchodcu

Polícia začala dvojicu špekulantov trestne stíhať a sudca ich vzal do vyšetrovacej väzby. Necelý rok po tom, ako podvod dokonali, si Igor Bandi a Lucia Bandyová vypočuli verdikt. Muž strávi vo väzení 6 rokov a 8 mesiacov a žena len o 8 mesiacov menej. “Po tom, ako sa obvinení dozvedeli, že poškodený Jozef Štefánik disponuje značným množstvom finančných prostriedkov, ktoré získal z predaja bytu v Prešove, opakovane využívali výraznú ovplyvniteľnosť a neschopnosť poškodeného odolávať tlaku pri naliehaní,” vyhlásila v závere pojednávania sudkyňa Okresného súdu v Spišskej Novej Vsi.

Advokáti obžalovaných rozsudok nekomentovali a Bandi s Bandyovou si nechali čas na rozmyslenie, či podajú odvolanie. Rozsudok teda ešte nie je právoplatný. Zatiaľ neprávoplatné je aj rozhodnutie z civilného úseku súdu, ktoré vyhlásilo majetkový prevod domu pána Štefánika za neplatný.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #podvod #Mníšok nad Hnilcom