Polícia začala pre lykožrútovu kalamitu trestné stíhanie

Policajný vyšetrovateľ začal v súvislosti s neriešením lykožrútovej kalamity v Banskobystrickom kraji trestné stíhanie vo veci prečinu šírenia nákazlivej choroby zvierat a rastlín. Pre TASR to potvrdila Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru.

11.06.2024 14:57
kalamita, lykožrút, Čierny Balog Foto: ,
Kalamita v Čiernom Balogu spôsobila množstvo „holých“ miest – len s pňami a uschnutými konármi.
debata (2)

Polícia v tejto veci vykonáva výsluchy svedkov, zabezpečuje listinné dôkazy, ako aj podklady pre následné vykonanie znaleckého dokazovania. „Vzhľadom na prebiehajúce úkony nie je možné poskytnúť bližšie informácie, pretože by mohlo dôjsť k zmareniu účelu trestného konania,“ uviedla Hrabovská.

Lykožrút je s lesom spätý odjakživa
Video

Trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre neriešenie lykožrútovej kalamity v Banskobystrickom kraji podal minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer) spolu s koaličným poslancom Rudolfom Huliakom (SNS). Napadnuté sú podľa nich státisíce hektárov. Kalamita bola podľa ministra kritická už v rokoch 2021 a 2022, keď sa malo začať s ťažením napadnutých stromov, ktoré v súčasnosti predstavujú semenište a umožňujú ďalší postup lykožrúta.

Kamión naložený drevom odchádzajúci z...
Kalamita v Čiernom Balogu spôsobila množstvo...
+18Kalamita v Čiernom Balogu spôsobila množstvo...
kalamita, lykožrút, Čierny Balog Čítajte viac Lykožrút požiera ďalšie oblasti na Slovensku, lesníci chystajú rázny zásah. Hľadajú aj vinníkov

Na lykožrútovú kalamitu v okolí Čierneho Balogu upozornili lesníci začiatkom marca, živelnej pohrome malo podľa pôvodných odhadov čeliť územie s rozlohou približne 15.000 hektárov. Kalamita má byť spracovaná intenzívne s väčším nasadením personálu a strojov, dôjsť môže k ťažbe až jedného milióna metrov kubických drevnej hmoty.

Andrej Kunca, Národné lesnícke centrum Čítajte viac Na usmrtenie stromu stačí dvesto chrobákov, hovorí odborník na ochranu lesa
2 debata chyba
Viac na túto tému: #kalamita #lykožrút