Ochranári pri Banskej Bystrici zastrelili medvedicu a aj jej tri mláďatá

V katastrálnom území obce Poniky v okrese Banská Bystrica ochranári odstránili problémovú medvedicu. Zastrelené boli aj jej tri mláďatá, s ktorými pravidelne chodila aj do intravilánu obce, informovala Štátna ochrana prírody.

12.06.2024 15:18
medvede Foto:
Medvedica a jej tri mláďatá v obci Poniky na zábere z apríla 2024.
debata (60)

K odstrelu medvedice na Ponikoch došlo ešte 5. júna, sedemročná samica vážila približne 87 kilogramov. „Spoločne s medvedicou boli eliminované aj všetky tri mláďatá. Problémová medvedica predstavovala ohrozenie zdravia obyvateľov obce a spôsobovala škody na majetku miestnych obyvateľov,“ uviedla ŠOP.

štátny tajomník Ministerstva cestovného ruchu a športu SR Marek Harbuľák Čítajte viac Štátny tajomník Harbuľák: Turistov nezaujímajú medvede, či politika. Musia sa tu cítiť bezpečne

Samospráva pre TASR skonštatovala, že medvedica s tromi mladými spôsobovala v obci dlhodobo problémy a pohybovala sa v blízkosti zastavaného územia. „Dokonca vchádzala aj do zastavaného územia obce. Obchádzala miestnu farmu, kde sa nepretržite zdržiavala,“ uviedla starostka obce Jana Ondrejková s tým, že v okolí obce sa v ostatnom období pohybuje viacero medveďov. Samospráva v súčasnosti eviduje od občanov 36 podnetov o pohybe medveďa hnedého v blízkosti intravilánu.

Nepochopiteľné. Autom hnal medveďa medzi rodinnými domami v Očovej
Video

Okrem Poník ochranári v ostatnom čase odstránili problémové medvede aj v obci Očová v okrese Zvolen, kde boli začiatkom mája zastrelené dva jedince. Na otázku TASR o počte doposiaľ odstránených medveďov v tomto roku ŠOP reagovala, že o presných číslach bude verejnosť informovať v najbližšom období.

60 debata chyba
Viac na túto tému: #medvede #štátna ochrana prírody #odstrel medveďov #Poniky