Dolný Kubín bojuje s tzv. odpadovou turistikou. Zamedziť tomu majú kamery

Dolný Kubín bojuje s tzv. odpadovou turistikou, týka sa aj odstavných plôch popri hlavnej ceste. Odpad tam vyvážajú najmä obyvatelia z okolitých obcí, tiež rôzne firmy. Mestská polícia preto v problematických lokalitách namontovala kamery, potvrdil dolnokubínsky primátor Ján Prílepok.

18.06.2024 17:42
Odpad / Ekoaktivista / Ekológia / Plechovka / Foto: ,
debata (7)

„Odstavné plochy popri hlavnej ceste nepatria mestu, no záleží nám na tom, aký dojem vyvolávajú. Preto sme sa rozhodli Slovenskej správe ciest pomôcť pri hľadaní riešenia tohto problému. Inštalovali sme kamerový systém pri parkovacom priestore, kde sa rôzni ľudia či firmy dlhodobo zbavovali odpadu,“ vysvetlil primátor.

Nepotrebné veci nemusia byť odpadom. Ako im dať druhú šancu?
Video

Previnilcov v mnohých prípadoch mestská polícia odhalila a pokutovala. Prílepok podotkol, že na odstavnej ploche osadili novú nádobu so špeciálnym uzáverom a s menšími otvormi. Tie umožňujú, aby sa do nich vhadzoval drobný odpad, na ktorý sú určené. Pôvodne tam bola 1000-litrová nádoba so štandardným otváraním, no deň po jej vysypaní už bola zaplnená odpadom.

Zber odpadky Holíč Čítajte viac Holíčan dva roky čistil cestu. Bol to môj Everest, tvrdí

„Išlo o odpadovú turistiku motivovanú tým, že obyvateľ nemá vo svojom bydlisku kapacitu na to, aby sa zbavil svojho odpadu,“ dodal Prílepok. Upozornil, že čoraz častejšie prichádzajú rôzne automobily aj k bytovým domom v Dolnom Kubíne a zbavujú sa tam väčšieho alebo menšieho množstva odpadu.

nelegalna skládka Farná, envirokriminalistika, Čítajte viac Slovensko je skládkovou veľmocou, za 14 rokov sa nič nezmenilo, tvrdí ZOP a Priateľov Zeme obvinil z greenwashingu
7 debata chyba
Viac na túto tému: #kamery #odpad #Dolný Kubín