Sedem mŕtvych po tragickej zrážke vlaku a autobusu pri Nových Zámkoch. Šutaj Eštok: Obete sa zatiaľ nepodarilo identifikovať

Počet mŕtvych po zrážke medzinárodného rýchlika EC 279 Metropolitan z Prahy do Budapešti a linkového autobusu pri Nových Zámkoch stúpol na sedem. Najmenej päť ďalších ľudí utrpelo zranenia. Podľa zatiaľ nepotvrdených informácií nehodu zavinila nefungujúca zvuková a svetelná signalizácia na železničnom priecestí po silnej búrke.

27.06.2024 17:56 , aktualizované: 28.06.2024 08:42
debata (363)
Šutaj Eštok o tragickej zrážke vlaku s autobusom
Video

Obete nehody sa zatiaľ nepodarilo identifikovať, povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas), ktorý prišiel na miesto tragédie spolu s viceprezidentom Policajného zboru Rastislavom Polakovičom. Pri nehode prišli podľa ministra o život cestujúci z autobusu. Zranení boli prevezení do nemocníc v Bratislave, Nitre, Komárne a Leviciach. V Nových zámkoch po stredajšej búrke nemocnica nefunguje. Na mieste zasahovali aj vrtuľníky z Bratislavy a Nitry.

Hovorkyňa ŽSR Vladimíra Bahýlová uviedla, že k nehode došlo krátko po 17.00 h na chránenom železničnom priecestí so závorami a svetelnou signalizáciou.

Tragická zrážka rýchlika a autobusu pri Nových Zámkoch
Video

V čase nehody linkového autobusu Nové Zámky – Kolta sedelo vo vozidle osem cestujúcich a vodič, ktorý nehodu prežil. V medzinárodnom vlaku EC z Prahy do Budapešti sa viezlo zhruba 200 ľudí. Nikto z cestujúcich vo vlaku neutrpel pri nehode zranenia. Podľa záberov z miesta nehody jednu časť roztrhnutého autobusu spoločnosti Arriva zničil požiar, druhá skončila v zraze vedľa koľají. Rušeň začal horieť.

Ako prví dorazili na miesto nehody hasiči z Nových Zámkov, následne sa k nim pridali ďalší. Na mieste zasahovalo 30 hasičov. „V prvom rade sme poskytli prvú pomoc, až po vyskratovaní vysokého napätia sme mohli začať s hasiacimi prácami. Následne došlo k objaveniu piatich uhorených tiel,“ povedal riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Nitre Vojtech Valkovič.

Informácie o tom, že príčinou nehody mohla byť nefunkčná signalizácia po búrke, ktorá zasiahla región v stredu, minister Šutaj Eštok nepotvrdil. „V tomto štádiu je predčasné hovoriť, či zlyhal ľudský faktor alebo technika. Urobíme všetko preto, aby sme túto tragickú nehodu vyšetrili,“ povedal minister.

Kaliňák: Príčiny musia byť urýchlene vyšetrené

Vicepremiér Robert Kaliňák (Smer) vyjadril sústrasť rodinám a zraneným poprial čo najskorší návrat do bežného života. Uviedol to na sociálnej sieti. „Príčiny nešťastia musia byť urýchlene vyšetrené. Najmä preto, aby sa v budúcnosti, po prijatí príslušných opatrení, mohlo predísť takýmto fatálnym následkom,“ skonštatoval Kaliňák.

Záchranným zložkám vyjadril vďaku a úctu za rýchly profesionálny zásah, ktorý zabránil ešte väčšej tragédii.

Podľa medializovaných informácií po trati v mieste nehody prechádzali dva vlaky v opačných smeroch. Autobus najprv stál pred priecestím a závorami, ktoré boli dole. Po prejdení prvého vlaku sa však závory zdvihli a autobus vošiel do koľajiska, kde do neho narazil druhý vlak. Informáciu o priebehu nehody však zatiaľ úrady nekomentovali.

Lokomotíva a rušňovodič patrili Českým dráham, vlaková súprava a sprevádzajúci personál ZSSK.

ZSSK uviedla, že pre cestujúcich z vlaku zabezpečila náhradnú dopravu do Štúrova, ktoré leží na medzinárodnom železničnom koridore z Prahy do Budapešti. Pre nehodu bola premávka vlakov medzi Novými Zámkami a Dvormi nad Žitavou prerušená.

Tragická zrážka rýchlika a autobusu pri Nových...
Tragická zrážka rýchlika a autobusu pri Nových...
+14Tragická zrážka rýchlika a autobusu pri Nových...

Šutaj Eštok krátko po tragédii vyjadril sústrasť pozostalým a poďakoval sa všetkým zasahujúcim zložkám. „So zármutkom som prijal správu o tragickej zrážke vlaku s autobusom pri Nových Zámkoch. Vyjadrujem úprimnú sústrasť pozostalým. Zraneným prajem čo najrýchlejšie zotavenie,“ napísal.

Obdobne reagovala aj ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková.

„Je mi veľmi ľúto vyhasnutých ľudských životov a v myšlienkach som s pozostalými po obetiach,“ uviedol minister dopravy Jozef Ráž.

Na tragickú nehodu reagoval aj prezident Peter Pellegrini: „Je mi veľmi ľúto všetkých obetí a ich rodinám vyslovujem úprimnú sústrasť. Zraneným želám čo najskoršie uzdravenie a ďakujem lekárom i záchranárskym tímom za odvedenú prácu. Kiež by sa takéto katastrofy Slovensku v budúcnosti vyhýbali,“ uviedol. Sústrasť pozostalým a povzbudenie zraneným vyjadrila aj jeho predchodkyňa Zuzana Čaputová.

Sústrasť pozostalým vyjadril aj predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Branislav Becík. „S hlbokým zármutkom myslím na obete a ich rodiny, ktorým vyjadrujem úprimnú sústrasť,“ uviedol.

Na sociálnej sieti jedna z cestujúcich z vlaku zverejnila video, na ktorom vidno hustý čierny dym a cestujúcich, ktorí prechádzajú po koľajniciach.

Šesťkilometrový úsek Nové Zámky – Dvory nad Žitavou je súčasťou trate Bratislava – Štúrovo dlhej 135 kilometrov. Jazdia po nej aj medzištátne vlaky medzi Maďarskom, Slovenskom, Českom a Nemeckom či Poľskom.

Výberová chronológia tragických nehôd na železničných priecestiach v SR

2009

21. februára – Na železničnom priecestí v Polomke narazil osobný vlak na trati Červená Skala – Banská Bystrica do ľavej strednej časti autobusu, pričom došlo k jeho prevráteniu na pravú stranu a k vykoľajeniu motorového vozňa. Pri nehode zahynulo 12 osôb, šesť ľudí utrpelo ťažké zranenia, 19 ľahké.

K tragickej nehode v Polomke došlo 21. februára... Foto: Števo Rimaj
polomka,havaria,autobus,zeleznicne priecestie,prejazd,tragedia K tragickej nehode v Polomke došlo 21. februára 2009.

2013

23. januára – Pravdepodobnou príčinou tragickej zrážky rýchlika s cestárskym posýpacím vozidlom na fungujúcom chránenom železničnom priecestí pred liptovskou obcou Beňadiková, pri ktorej zahynul na následky devastačných poranení rušňovodič, bolo zlyhanie nákladného auta.

2016

16. septembra – Na priecestí vo Veľkom Mederi sa zrazil vlak s kamiónom. Vlaková súprava sa okrem posledného vozňa pri nehode vykoľajila. Rušňovodič podľahol v nemocnici následkom vážnych zranení. Pri zrážke sa zranilo 37 ľudí.

2017

19. decembra – Pri obci Nový Svet v okrese Senec sa zrazil osobný vlak s nákladným vozidlom. Hasiči z vlaku vyslobodili rušňovodiča, ktorý na mieste svojim zraneniam podľahol.

2018

7. apríla – Zrážku nákladného vlaku prevážajúceho naftu s vozidlom Tatra, ku ktorej došlo v Košiciach-Šaci, neprežil vodič nákladného auta. Následkom zrážky došlo k požiaru nákladného auta.

5. júna – Zrážka osobného auta a vlaku, ku ktorej došlo v úseku Bánovce nad Bebravou – Rybany, si vyžiadala život vodiča osobného auta.

2. júla – Medzi stanicami Bodza a Zemianska Olča v okrese Komárno sa zrazilo osobné auto s vlakom RegioJet. Vodič zomrel na mieste nehody.

20. júla – Pri zrážke osobného vlaku a traktora na chránenom železničnom priecestí vo Svrčinovci v okrese Čadca zahynula 74-ročná spolujazdkyňa z traktora. Vodičovi traktora policajti pri dychovej skúške namerali 2,44 promile alkoholu.

Železničné priecestie na trati v obci Svrčinovec. Foto: Eva Štenclová, Pravda
železnice, Svrčinovec, priecestie, vlak, koľaj Železničné priecestie na trati v obci Svrčinovec.

17. decembra – Rýchlik z Banskej Bystrice do Bratislavy sa zrazil pri Šuranoch v okrese Nové Zámky s osobným autom, v ktorom sedeli dve ženy a jedno dieťa. Pri nehode sa smrteľne zranila 39-ročná žena a jej 11-ročná dcéra.

2019

5. júla – V katastri obce Horný Pial v okrese Levice sa na železničnom priecestí zrazil rýchlik s osobným autom, pričom zahynuli dvaja ľudia.

24. septembra – Zrážka nákladného vlaku s autom v obci Rožkovany v okrese Sabinov si vyžiadala životy troch ľudí, ktorí sa viezli v osobnom aute.

2020

12. januára – Na železničnom priecestí v obci Čierne, okres Čadca došlo k zrážke rýchlika a osobného motorového vozidla, v ktorom sa nachádzali dve osoby. 18-ročný spolujazdec svojim zraneniam na mieste podľahol.

19. júna – Pri zrážke vlaku s osobným autom na železničnom priecestí v Martine zahynul 32-ročný vodič osobného auta.

21. septembra – Pri obci Kvetoslavov v okrese Dunajská Streda došlo k tragickej zrážke vlaku s autom. Vodič auta zrážku neprežil.

2021

16. júla – Na nechránenom železničnom priecestí pri vjazde do priemyselnej zóny v Senici došlo k tragickej zrážke vlaku a nákladného auta. Nehodu neprežil 35-ročný posunovač, ktorý stál na stojke posledného vagóna.

Slovenským železničným priecestiam v mnohých... Foto: Ivan Majerský
železničné priecestie, vlak Slovenským železničným priecestiam v mnohých prípadoch chýba zabezpečenie závorami.

1. augusta – Život 44-ročného muža si vyžiadala tragická zrážka osobného auta a vlaku, ku ktorej došlo na železničnom priecestí v Párnici na Orave.

14. augusta – Zrážku s vlakom na železničnom priecestí v Rajeckých Tepliciach-Poluvsí neprežili 57-ročný vodič osobného auta a jeho 75-ročná spolujazdkyňa.

2023

14. novembra – K zrážke vlaku s osobným vozidlom došlo na železničnom priecestí v obci Čerhov v okrese Trebišov. 58-ročný vodič auta utrpel zranenia, ktoré boli nezlučiteľné so životom.

2024

7. januára – Na železničnom priecestí v Šuranoch došlo k tragickej dopravnej nehode. Osobné vozidlo vošlo na železničné priecestie so zavretými závorami, kde doň narazil prichádzajúci vlak. Nehoda si vyžiadala dve obete.

8. februára – Zrážku s rýchlikom na železničnom priecestí v Koši (okres Prievidza) neprežil 40-ročný vodič osobného auta.

26. marca – Na železničnom priecestí v obci Pitelová v okrese Žiar nad Hronom sa zrazil vlak s osobným autom. Pri nehode utrpeli dve osoby zranenia nezlučiteľné so životom.

Na železničnom priecestí v obci Pitelová v... Foto: FB Polícia SR - Banskobystrický kraj
pitelová, vlak, zrážka Na železničnom priecestí v obci Pitelová v okrese Žiar nad Hronom sa zrazil vlak s osobným autom.
Zrážka vlaku s kamiónom na priecestí v Prešove
Video
Archívne video.
Zrážka vlakov v Pardubiciach, zahynulo niekoľko ľudí
Video
Archívne video.
363 debata chyba
Viac na túto tému: #zrážka vlaku