Železničnú dopravu na východe ovplyvnilo počasie, v dvoch úsekoch nejazdia vlaky

Železničnú dopravu v okrese Košice-okolie a Gelnica ovplyvnili v pondelok popoludní horúčavy a následné búrky. Vyplýva to z informácií, ktoré poskytla hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Vladimíra Bahýlová.

08.07.2024 18:17
debata
Počasie na týždeň: Peklo sa začína, teploty vyrazia dych
Video

Od 16.00 h je podľa jej slov prerušená doprava v úseku Moldava nad Bodvou – Turňa nad Bodvou. Dôvodom je vybočenie koľaje. „Koľaj sa rozišla z dôvodu vysokých horúčav,“ spresnila.

V rovnakom čase podľa jej slov došlo aj k prerušeniu dopravy v úseku Mníšek nad Hnilcom – Švedlár. V tomto prípade je dôvodom zaplavenie trate po búrke.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) zároveň na sociálnej sieti informuje, že z dôvodu vplyvu počasia je tiež odrieknutý osobný vlak v úseku Nálepkovo – Dobšinská ľadová jaskyňa, kde mal doraziť o 17.51 h.

SHMÚ: Na väčšine Slovenska sa môžu vyskytnúť búrky, na východe intenzívnejšie

Na väčšine územia Slovenska treba počítať s búrkami, v niektorých okresoch Košického kraja aj výdatnejšími. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého a druhého stupňa.

Výstrahy druhého stupňa platia pre okresy Košice-okolie, Michalovce, Sobrance a Trebišov. Podľa meteorológov je však malá pravdepodobnosť výskytu silných búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 30 až 50 milimetrov (mm) za 30 minút, s nárazmi vetra 65 až 95 kilometrov za hodinu (km/h) a s krúpami.

Výstrahy prvého stupňa pred búrkami platia pre celý Žilinský, Banskobystrický a Prešovský kraj, ako aj viaceré okresy Košického a Trenčianskeho kraja. Na danom území je podľa meteorológov malá pravdepodobnosť výskytu búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 mm za 30 minút, s nárazmi vetra 65 až 85 km/h a s krúpami.

SHMÚ zároveň vydal aj hydrologické výstrahy. Hydrologické výstrahy druhého stupňa platia pre okresy Gelnica, Košice-okolie – Hornád, Košice-okolie – Bodva a Prešov. Hydrologické výstrahy prvého stupňa platia pre okresy Martin, Turčianske Teplice, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Čadca, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Prievidza, Veľký Krtíš, Lučenec, Spišská Nová Ves, Levoča, Košice, Sabinov, Bardejov a Svidník. Výstrahy sú spojené s prívalovou povodňou.

debata chyba