Pohroma v Brezne. Mesto zasiahla silná búrka s krupobitím. Stačilo 15 minút a ulice zaplavila voda, hlásia veľké škody

Stredným a východným Slovenskom sa prehnali silné búrky s krupobitím. Smršť v Brezne a okolí lámala stromy, ničila strechy a rozbíjala okná na domoch. Z Horehronia hlásia škody.

08.07.2024 21:20 , aktualizované: 09.07.2024 07:55
debata (13)
Brezno zasiahla silná búrka s krupobitím
Video
Breznom sa prehnala smršť
Video

V podvečerných hodinách zasiahla mesto silná búrka s krúpami a prívalovým dažďom. Ulice zaplavila prívalová povodeň, informoval portál imeteo.sk. Počas 15 minút tam napršalo viac ako 22 mm vody, pričom krúpy dosahovali veľkosť golfových loptičiek.

+7

Primátor Brezna Tomáš Ábel na sociálnej sieti uviedol, že stačilo 15 minút a padali krúpy, aké si nepamätá. „Mestská polícia už monitoruje škody po búrke. Naši dobrovoľní aj štátni hasiči a Technické služby Brezno odstránia polámané stromy a časť škôd. Porozbíjalo viaceré okná na domoch, tiež dve okná na mestskom úrade, sú poškodené mnohé autá. Pomáhame so strechami domov, avšak techniku máme obmedzenú, aj čo sa týka plachiet na zakrývanie striech," priblížil primátor.

Počasie na týždeň: Peklo sa začína, teploty vyrazia dych
Video

Banskobystrická regionálna správa ciest (BBRSC) v tejto súvislosti upozorňuje, že priechod Zadné Halny – Mýto pod Ďumbierom bude do utorka (9. 7.) uzavretý. BBRSC vyzvala na sociálnej sieti obyvateľov, aby jej nahlásili mimoriadne situácie na komunikáciách I., II. a III. triedy, na ktorých krajskí cestári vykonávajú údržbu. „Sme v kontakte s primátorom Brezna a sme pripravení pomôcť aj v meste, ak bude treba. Aktuálne naši zamestnanci monitorujú zverené komunikácie,“ uviedla BBRSC.

Evanjelická cirkev augsburského vyznania (ECAV) Brezno informovala, že silná prietrž mračien zanechala spúšť aj na ich fare. „Na fare krúpy rozbili väčšinu okien na troch svetlíkoch, tri okná na kostole a jeden okenný rám. Voda zničila omietky na schodisku na fare. Zničené sú tiež stromy a komplet celá úroda ovocia a zeleniny," priblížila na sociálnej sieti.

Počas dňa búrky potrápili aj juhovýchod Slovenska. Najmä v okolí Košíc a v okrese Gelnica hrozil 3. stupeň výstrahy pred povodňami. Voda tam zaplavila železničné trate, v dôsledku čoho musela byť prerušená železničná doprava.

POČASIE: Silná búrka v hlavnom meste Čítajte viac Železničnú dopravu na východe ovplyvnilo počasie, v dvoch úsekoch nejazdia vlaky

Najviac zrážok na východe priniesli búrky v obci Ždaňa pri Košiciach, kde počas troch hodín spadlo vyše 83,9 mm zrážok. Neskôr sa sila počasia naplno prejavila aj v Dolnom Kubíne, kde voda zaplavila cestu pod železničným mostom a siahala autám až po okná. Úsek bol dlhšie neprejazdný, informoval imeteo.sk.

Počas jednej hodiny v Dolnom Kubíne spadlo vyše 25 mm zrážok, podľa amatérskych zrážkomerných staníc dokonca vyše 30 mm.

© Autorské práva vyhradené

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Brezno