Od pondelka do stredy záchranári absolvovali stovky výjazdov k ľuďom, ktorí pre tropické počasie potrebovali pomoc. Jednou z nich bolo aj 19-ročné dievča, ktorá odpadlo na Kamennom námestí v Bratislave.
V stredu SHMÚ nameral v Bratislave viac ako 35 stupňov. Na Slovensku sa však teplota miestami vyšplhala aj nad 37 stupňov. Teplotné maximá namerali v obciach Mužla v okrese Nové Zámky a Slovenský Grob v okrese Pezinok, kde bolo 37,3 stupňa Celzia. Tridsaťsedem stupňov Celzia teplota dosiahla aj na stanici Mochovce a Somotor.
Na prípad upozornila mestská polícia na svojom facebooku. „Horúčavy v týchto dňoch môžu byť nebezpečné aj pre mladších ľudí. Mestskí policajti zo Starého Mesta poskytovali tento týždeň pomoc len 19-ročnej žene, ktorá odpadla na zastávke električiek. Neváhali a poskytli jej pomoc. Následne monitorovali jej stav až do príchodu privolanej záchrannej zdravotnej služby,“ uviedli policajti.
Ponúkli aj návod, ako sa správať, keď niekto v našom okolí skolabuje. V prvom rade je potrebné dotknutú osobu presunúť zo slnka do tieňa, ochldiť ho potieraním vodou alebo ovievaním, po malých dávkach mu podávať vlažnú a nesladenú vodu. Ak sa stav postihnutého nezlepšuje, okamžite je potrebné kontaktovať rýchlu zdravotnú pomoc prostredníctvom linky 155.
Polícia tiež ponúka pár tipov, ako sa vyvarovať kolapsovým stavom počas horúčav:
- Prijímajte dostatočné množstvo tekutín, najlepšie čistú vodu. Vyhnite sa alkoholu a ideálne aj káve vo väčšom množstve
- Stravujte sa ľahšie, konzumujte veľa zeleniny a ovocia s vysokým obsahom vody
- Noste ľahké, vzdušné a svetlé oblečenie. Nezabudnite na pokrývku hlavy
- Vyhnite sa nadmernej fyzickej záťaži v čase najväčších horúčav
- Počas najteplejších hodín dňa nevychádzajte na priame slnko.
- Ak nemáte klimatizáciu, používajte ventilátory a cez deň majte okná zatvorené
- Vetrať odporúčame len skoro ráno alebo neskoro večer, keď je vzduch chladnejší