Novopostavenú kompostáreň, ktorá bude slúžiť približne pre osem tisíc obyvateľov, predstavili Kremničania v posledný júlový deň. Mesto získalo na jej vybudovanie nenávratný finančný príspevok od ministerstva životného prostredia vo výške 2 730 723 eur. Päť percent tvorí spoluúčasť.
Ročne dokáže toto zariadenie spracovať takmer 2-tisíc ton, pričom plánované množstvo vyrobeného kompostu sa odhaduje na 660 ton. Obrovskou prednosťou je moderná bezzápachová technológia založená na aeróbnom spôsobe zhodnocovania kuchynského odpadu.
Kremnická kompostáreň sa zaraďuje medzi najmodernejšie na Slovensku. Jej bezzápachová technológia je založená na aeróbnom spôsobe zhodnocovania kuchynského odpadu.
„Pre naše mesto a okolité obce je to veľký posun vpred v ochrane životného prostredia a znižovaní objemov komunálnych odpadov. Nehovoriac o časových, ekonomických a energetických úsporách, ktoré sa prejavia veľmi rýchlo,“ povedal primátor Kremnice Martin Novodomec. Ozrejmil, že hlavným cieľom projektu je zhodnocovanie biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu (BRKO) nielen u nich, ale aj v okolitých obciach. Konkrétne sú to Krahule, Kopernica, Nevoľné, Kremnické Bane, Kunešov, Dolná Ves, Lúčky, Bartošova Lehôtka a Horná Ves. Mesto s nimi už podpísalo dohodu o spolupráci.
Bez chemických prísad
Realizáciou projektu sa podľa primátora dosiahne efektívne a trvalo udržateľné riešenie nakladania s BRKO v súlade s aktuálnymi právnymi predpismi v oblasti odpadového hospodárstva. V kompostárni sa bude spracovávať okrem kuchynského odpadu aj zeleň z verejných parkov, záhrad a miest.
Šéfka oddelenia výstavby, životného prostredia a odpadového hospodárstva kremnického mestského úradu Jana Kyselicová uviedla, že takto chcú znížiť podiel BRKO v zmesovom komunálnom odpade. Tým sa zabezpečí odklonenie od ich skládkovania, ktoré má výrazne negatívny environmentálny vplyv z hľadiska emisií skleníkových plynov, znečisťovania povrchových, tiež podzemných, vôd, pôdy a ovzdušia.
Proces tvorby kompostu trvá v tomto modernom zariadení osem až desať týždňov. Vďaka biofiltru, ktorý slúži na elimináciu zápachu, pracuje na báze drevnej piliny – tá zachytáva pachy. Novodomec vysvetlil, že kompostér typu BIG Hanna vyrába spoločnosť Barca Brend od roku 1991.
Čítajte aj Zomrel vojak zo Zvolena. Zanechal po sebe ženu a dve dcéryTieto zariadenia sú už vo viac ako 35 krajinách sveta – vo Švédsku, Francúzsku, Veľkej Británii, v Španielsku, Turecku, Číne, Írsku, Taliansku, USA, Kanade, Indii, Sudáne, Ugande, Mauretánii, Nórsku, Grécku, na Cypre či Novom Zélande. Na Slovensku je podobná kompostáreň v obci Habovka. Novodomec konštatoval, že Kremnica sa pre tento krok rozhodla kvôli overeným skúsenostiam na trhu rôznych krajín. Zavážila tiež bezzápachová technológia.
„Spĺňa požiadavky Nariadenia Európskeho parlamentu a rady na spracovanie kuchynských odpadov. Pozitívom sú nízke prevádzkové náklady a teplo vzniká biologickým procesom, bez používania chemických prísad. Využíva sa len hnoj a drevná štiepka, pričom výsledkom je kvalitný kompost,“ poznamenal primátor.
Zelená cesta
Moderná hala, v ktorej zariadenie inštalovali, vyrástla za osem mesiacov. „Vlani na jeseň prešli ďalšie obstarávania tovarov ako sú automobily či kontajnery. Termín sme krásne stihli a v pondelok (29. júla) sme stavbu skolaudovali. Teraz môžeme ísť do ďalších povolení, ktoré kompostovisko potrebuje,“ pokračoval primátor. Objasnil, že naplno začne prevádzka fungovať niekedy na jeseň.
„Finalizovali sme kolaudačné rozhodnutie, teraz nás čaká komunikácia s veterinárnou správou a ďalšími orgánmi,“ spomenul procesy, ktoré ešte musia „dotiahnuť“. Doplnil, že celkovo v tejto prevádzke budú pracovať možno traja zamestnanci.
Čítajte aj Trpaslíci aj Mimoni. Netradičná záhradka niektorých vyrušuje, iní jej fandia: Je to gýč alebo super nápad?Štátna tajomníčka ministerstva životného prostredia Gabriela Matečná pripomenula, že ide o kompostáreň, ktorá bude slúžiť nielen Kremnici, ale aj ďalším deviatim obciam v okolí. „Technológia, ktorá je tu použitá, je naozaj výnimočná. Vždy máme obavy, že z kompostárne sa bude šíriť zápach, no z tejto určite nepôjde,“ poukázala na jedno z najväčších pozitív nového zariadenia.
„Kompost, ktorý z tohto vychádza, je plný organiky a živín. Je teda naozaj spôsobilý vrátiť sa naspäť do pôdy. Zvyšujeme tým úrodnosť a podiel organickej hmoty v prírode, čo je neuveriteľné,“ zdôraznila Matečná.
„Tak ako povedal dodávateľ technológií, dobrý odpad je ten, ktorý nie je odpadom, tak aj toto je dôkazom toho, že Kremnica s okolitými obcami si vytýčili zelenú cestu. Rezort životného prostredia preto tento projekt podporil veľmi rád,“ uzavrela Matečná.