„Vzkriesená“ mokraď v Čičmanoch začína opäť fungovať. Nadšenci ju oživili v čase dlhotrvajúceho sucha

Desiatky rokov zanedbanú mokraď, ktorá už neplnila svoju funkciu, sa rozhodli zachrániť viaceré organizácie s dobrovoľníkmi. Upozorňujú, že podmáčané lúky a slatiny sa v minulosti pravidelne kosili, no v súčasnosti sú často opustené. Takúto lokalitu si všimli v Čičmanoch, kde si „vyhrnuli rukávy“ a pustili sa do práce. Vďaka tomu to tam znova ožilo.

16.09.2024 08:00
debata (4)
Obnova mokrade v Čičmanoch
Video
Zdroj: TV Pravda

Mokrade majú v krajine významnú rolu ako rezervoáre vody. Jej veľké množstvo dokážu absorbovať ako špongia a potom ju pomaly vypúšťajú späť do prírody. Keď sa však takáto lokalita neudržiava a zarastá náletovými drevinami, prestáva plniť svoju prirodzenú úlohu. Medzi také patrila aj jedna v Čičmanoch, no pomohol jej zásah ľudských rúk.

Obnova mokrade v Čičmanoch, ku ktorej sa...
Obnova mokrade v Čičmanoch, ku ktorej sa...
+7Obnova mokrade v Čičmanoch, ku ktorej sa...

Brigádu tam ostatný víkend zorganizovala nezisková organizácia Kvapka Rajeckej doliny, ktorá sa venuje tiež rekultivácii utlačených lesných ciest, v spolupráci s obcou Čičmany, ochranárskym združením BROZ a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Rajecká dolina. Okrem nich sa pridali dobrovoľníci zo širokého okolia a spoločnosť zameraná na výrobu nealkoholických nápojov, ktorá v regióne pôsobí.

Škodlivé zarastanie

Unikátnu, no desiatky rokov neudržiavanú, mokraď sa rozhodli obnoviť z jednoduchého dôvodu – uvedomujú si jej dôležitosť. „Už prvá revitalizovaná mokraď v Rybnej, v katastri Rajeckej Lesnej, nám po roku ukazuje, že odborný zásah tam viedol k podpore biodiverzity a zvýšeniu vodozádržnej funkcie krajiny,“ hovorí Jan Husák z Kvapky Rajeckej doliny.

„Sú tu však aj ďalšie mokrade, ktorých absorbčná funkcia dnes chýba a jednou z nich je práve lokalita v Čičmanoch. Zarastá, dochádza k jej odvodneniu a degradácii. Stále je to ale nádherný kus krajiny s množstvom vzácnych rastlín a živočíchov, ktorý stojí za to chrániť ho,“ povedal.

požiar, les, lesný požiar, Pohorelá Čítajte aj Požiar lesa nad obcou Pohorelá spôsobil úder blesku

Aj preto nadchol nápad pustiť sa do jej revitalizácie nielen obec Čičmany, ale aj ďalšie dve organizácie. Tie pomohli s dobrovoľníckou brigádou, aj s jej technickým zabezpečením.

„Podmáčané lúky a slatiny boli v minulosti pravidelne kosené. Dnes zostávajú z veľkej časti opustené. Preto sa tam hromadí biomasa, starina a živiny. Konkurenčne slabšie a vzácne druhy tak ubúdajú a miznú,“ vysvetlil Mário Duchoň z ochranárskeho združenia BROZ. „Na lokalite v Čičmanoch viacero vzácnych druhov stále prežíva a práve obnova kosenia a odpratanie biomasy im pomôže,“ priblížil pravidlá revitalizácie mokradí a ich dôležitosť pre prírodu.

Čičmianska starostka Iveta Michalíková má z dobrovoľníckej akcie radosť. „Sme vďační za pomoc expertom aj bežným ľuďom, ktorí prispeli k opätovnému sfunkčneniu našej mokrade. Z obecného rozpočtu si, žiaľ, takéto aktivity nemôžeme dovoliť, aj keď vidíme, že by to boli užitočne investované peniaze aj úsilie,“ uviedla Michalíková.

Mapujú celú dolinu

Keďže malebná obec má len niečo cez sto obyvateľov, pričom mnohí z nich sú už v dôchodkovom veku, práca dobrovoľníkov v tejto lokalite naozaj veľmi pomohla. Hoci sa neraz museli brodiť hustým porastom siahajúcim až po ich hrude, odchádzali s dobrým pocitom. Po ručnom kosení a následnom hrabaní všetko odpratávali vo veľkých plachtách.

Obrovský záujem o ochranu mokrade v Čičmanoch má aj OOCR Rajecká dolina, čo podčiarkol jej predseda Peter Slyško. „Hovorí o tom aj náš projekt Význam Čičmianskych mokradí pre ekosystém Rajeckej doliny. Rozhodne chceme pre náš región prinášať hodnotovo významné projekty a sme otvorení spolupráci na nich s regionálnymi partnermi,“ tvrdí.

Obnova a údržba mokradí nie je jedinou aktivitou, ktorú Kvapka Rajeckej doliny, založená v roku 2021 spoločnosťou na výrobu nealkoholických nápojov, realizuje v záujme zachovania vody aj celého ekosystému v krajine. Pustila sa tiež do mapovania celej doliny, pričom aktuálne má takto preskúmaných 35 percent územia. Dnes už vedia, kde je pôda činnosťou človeka poškodená natoľko, že do nej znemožňuje vsakovanie vody.

Esterka, pacientka, Rooseveltova nemocnica Čítajte aj Unikátny zákrok slovenských lekárov: novorodenej Esterke zachránili život, teraz môže normálne dýchať a papať

Na jar napríklad umiestnili, v spolupráci s odborníkmi, v katastri obce Fačkov, zrážkomer monitorujúci lokálny objem zrážok. Na to isté miesto presunuli aj takzvaný Parshallov žľab, ktorý zase meria odtok vody po pôde zhutnenej prejazdmi ťažkej techniky. Takto budú vedieť vyhodnotiť, koľko zrážkovej vody zbytočne odtečie z krajiny namiesto toho, aby vsiakla do pôdy na mieste dopadu, podporila rast zdravej vegetácie a prispela tak aj k prírastku biomasy. Tá v krajine zvyšuje schopnosť ekosystému prostredníctvom fotosyntézy vziať oxid uhličitý z atmosféry, čím prispieva k znižovaniu koncentrácie skleníkových plynov a zmierňovaniu klimatických zmien.

Organizácia momentálne rokuje o realizácii ďalších vodozádržných opatrení s urbariátmi Rajeckej Lesnej, Fačkova, Lesmi SR a súkromnými subjektmi. Celkovo by sa mali uskutočniť väčšie aj drobnejšie opatrenia v rôznych lokalitách Rajeckej doliny.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Čičmany #Žilinský kraj