V Košiciach sčítajú ľudí bez domova, ide o súčasť európskeho projektu

V meste Košice prebieha tento týždeň koordinované sčítanie ľudí bez domova. Ide o súčasť európskeho projektu, do ktorého je zapojených 14 miest z desiatich krajín Európskej únie. Cieľom je získať údaje o takýchto ľuďoch v núdzi, ktoré následne pomôžu pri riešení problému bezdomovectva.

10.10.2024 15:12
debata (2)
Sčítanie ľudí bez domova v Košiciach
Video

Projekt na európskej úrovni koordinuje Katolícka univerzita v belgickom Leuvene a na Slovensku ho zastrešuje Inštitút pre výskum práce a rodiny (IVPR) v spolupráci s Nadáciou DEDO a mestom Košice.

Sčítanie za pomoci dobrovoľníkov sa začalo v Košiciach v pondelok (7. 10.) a končí sa v piatok (11. 10.). Predsedníčka správnej rady Nadácie DEDO Alena Vachnová informovala, že na projekte sa podieľa viac ako 140 dobrovoľníkov. Okrem spusteného elektronického sčítania dobrovoľníci vyhľadávajú ľudí bez domova v teréne vrátane osád s provizórnymi príbytkami. „Dnes budeme mať 19 trás a prejdeme všetky väčšie sídliská, kde sa dobrovoľníci budú zhovárať s ľuďmi, o ktorých si myslia, že môžu zažívať bytovú núdzu,“ uviedla. Snahou je osloviť čo najviac ľudí, ktorí zažívajú bezdomovectvo. Súčasťou aktivity je krátky rozhovor s vyplnením anonymného dotazníka. „Ten dotazník je relatívne krátky a dokážeme ho vyplniť zhruba za desať minút,“ priblížila Vachnová.

nocľaháreň, Banská Bystrica Čítajte viac Jedna z prvých slovenských nocľahární funguje už tri desaťročia. Na konte má státisíce prenocovaní

Zámerom projektu je podľa IVPR vytvoriť jednotnú metodiku zberu dát, ktorá by mohla napomáhať prevencii a ukončovaniu bezdomovectva nielen na úrovni miest, ale aj na národnej a európskej úrovni. „Je veľmi dôležité mať k dispozícii relevantné dáta, ktoré hovoria o podmienkach, v ktorých ľudia bez domova žijú, ako aj o príčinách straty bývania. Na základe nich je potom možné nastavovať nejaké opatrenia,“ povedala Darina Kválová z IVPR. Spoločné zverejnenie výsledkov európskeho projektu sa očakáva na jar budúceho roka.

Snímka zo sčítania ľudí bez domova v osade... Foto: TASR, František Iván
SR Košice osada sčítanie ľudia bez domova KEX Snímka zo sčítania ľudí bez domova v osade Mašličkovo v Košiciach 10. októbra 2024, ktoré v týchto dňoch sa uskutočňuje v Košiciach ako v jedinom meste na Slovensku.

Primátor Jaroslav Polaček poukázal na to, že Košice sú jedno z mála miest, ktoré má vypracovanú koncepciu postupného ukončovania bezdomovectva, a už v roku 2021 sa v meste uskutočnil Registračný týždeň rodín v bytovej núdzi.

Erik Tomáš Čítajte viac Koniec života na ulici už o niekoľko rokov? Štát chce odstrániť bezdomovectvo, do projektu nalejú 100 miliónov eur

„Tak, ako sme dokázali využiť dáta z roku 2021, takisto plánujeme pretaviť aj dáta, ktoré získame teraz, aby sme vedeli vylepšiť našu koncepciu, ale zároveň, aby sme boli aktívni. Pre nás tak bude oveľa jednoduchšie hľadať možnosti a spôsoby pre odstraňovanie núdznej situácie týchto ľudí v rámci možností, ktoré mesto má,“ povedal Polaček. Mesto podľa neho nielen opravuje nájomné byty za týmto účelom, ale chce stavať aj nové byty.

Odhady hovoria, že v Košiciach je zhruba 2 000 ľudí bez domova. Nelegálnych osídlení je v meste aktuálne 13.

Okrem Košíc sú do projektu zapojené mestá ako Dublin, Miláno, Lyon, Porto, Münster, Ľubľana či Budapešť.

Facebook X.com 2 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #bezdomovci