Ja budem len rád, keď sa táto vec uzavrie. Takže čakám trpezlivo ďalej,“ povedal Trnka s tým, že ku kauze sa veľmi obsiahlo vyjadrí, keď bude celý proces ukončený. „Sú rôzne právne názory na to, či sa vyjadrovať počas vyšetrovania, alebo v priebehu procesu, kým sa akákoľvek vec dostane na súd. Čiže ja som v tomto skôr zdržanlivejší v záujme toho, aby to nikoho nedráždilo,“ zdôraznil predseda KSK.
Zároveň dodal, že je veľmi ťažko vyjadrovať sa k informáciám, o ktorých on oficiálne nevie nič. „Je veľmi záhadné, že všetci to vedia, mimo dotknutých osôb, v tomto prípade aj mňa,“ skonštatoval Trnka. Zdôraznil tiež, že návrh na obžalobu dáva prokurátor, a nie policajný vyšetrovateľ. „Takže v zásade sa za posledné roky nič nezmenilo, keď to môžem takto povedať,“ uviedol predseda KSK.
Pravda sa v tejto súvislosti obrátila aj na banskobystrickú krajskú prokuratúru, ktorej bol spis postúpený. Do uzávierky článku sme odpoveď nedostali.
Dve kauzy
Celá záležitosť sa týka údajne predraženého nákupu bezkontaktných prechodových teplomerov pre Úrad KSK a krajskú správu ciest, ako aj obstarávania sypačov značky Tatra pre cestárov na zimnú údržbu komunikácií. Trnka je však podľa SME obvinený len v kauze sypačov.
Kauza teplomery sa začala ešte v roku 2021. Šlo o 200 kusov, pričom vraj rovnaké bezkontaktné prechodové teplomery iné dva vyššie územné celky nakúpili za polovičnú cenu. Kauza sypačov sa vzťahovala na roky 2019 až 2020 a prevalila sa o tri roky neskôr, keď polícia Trnku zadržala. Napokon ho však stíhali na slobode.
Po ukončení príslušného vyšetrovania protikorupčnou jednotkou Úradu boja proti organizovanej kriminalite Prezídia Policajného zboru má v súčasnosti spis na stole dozorový prokurátor Krajskej prokuratúry Banská Bystrica. Ten bude rozhodovať o prípadnom podaní obžaloby na súd. Celkovo sú obvinené dve právnické osoby a päť fyzických osôb.

Obvinenia odmietol
Trnka v minulosti celý prípad označil za politický útok v rámci predvolebného boja a povedal, že celá kauza stojí na vode. Zdôraznil, že sa cíti nevinný, obvinenie ho prekvapilo a odmietol prípadné politické konzekvencie, napríklad v podobe odstúpenia z funkcie.
„Jediný argument prokuratúry, ktorý sa nachádza v obvinení a v spise, je vyjadrenie bývalého zamestnanca Správy ciest KSK, ktorý sa vyjadroval ku obstarávaniu v súvislosti s mojou osobou,“ uviedol Trnka vo februári 2023.
K obvinenia ostatných osôb sa nechcel vyjadrovať. „Musíte sa obrátiť na ich právnych zástupcov alebo priamo na tých obvinených. Nemienim to komentovať ani nijakým spôsobom mediálne zasahovať do vývoja ich súdnych procesov,“ dodal Trnka.
O čom sú kauzy
Kauzy sa týkajú podozrení z nekalých praktík pri verejnom obstarávaní zimných sypačov a nákupe údajne predražených bezkontaktných prechodových teplomerov pre potreby Košického samosprávneho kraja a jeho správy ciest. Podľa obvinenia boli zmanipulované v prospech vopred určeného víťaza.
V obidvoch prípadoch je jedným z obvinených podnikateľ Richard Redai, ktorého firma v Košiciach údajne dodala kraju dvojnásobne predražené teplomery. Spôsobená škoda je podľa obvinenia minimálne 89 000 eur.
V prípade sypačov sú obvinení ďalší dvaja ľudia. Ide o Jána Sendreia a Martina Sojku, predstaviteľov spoločnosti Tempus-Trans, od ktorej si krajskí cestári obstarali sypače. Posledným obvineným je bývalý generálny riaditeľ Správy ciest KSK Anton Trišč.
Podľa obvinenia boli podmienky verejného obstarávania stanovené tak, aby vyhovovali jednému účastníkovi a tým znevýhodňovali ostatných. Jedným z problematických bodov bola napríklad 90-dňová lehota na dodanie sypačov. Keďže za taký krátky čas ich nebolo možné vyrobiť, muselo ísť o skladové kusy. Problematické boli aj niektoré technické špecifikácie, ktoré podľa obvinenia spĺňali iba vozidlá jednej značky.