Zaujímavé nálezy začali postupne objavovať v Múzeu Janka Kráľa zamestnanci, ktorí sa v januári pustili do výskumu nevyužívaného podkrovia Straussovského domu. Ten je súčasťou ich sídelnej budovy na centrálnom Námestí osloboditeľov. Samozrejme, artefakty z minulosti, na ktoré počas svojej práce natrafili, ich potešili. Väčšinou ide o sklenené fľaštičky z liekov.
„Jednou z najzachovalejších je biela porcelánová nádobka s nápisom Juno Créme. Ten bol v medzivojnovom období populárnym výrobkom, ktorý sa používal na odstraňovanie pieh a vrások,“ hovorí kurátor múzea Miroslav Nemec.
„Zachovalú etiketu má aj fľaštička zo sirupu nazývaného Sirolin. Tento, pôvodne švajčiarsky, výrobok má históriu siahajúcu až do konca 19. storočia. Používali ho pri kašli a prechladnutí,“ priblížil.
Zošit s latinčinou, aj pečiatka
Niektoré nájdené fľaštičky podľa kurátora obsahujú aj etikety, na ktorých je uvedený názov Liptovského Mikuláša. Liečivá, ktoré sa v nich v minulosti nachádzali, teda vyrobili v metropole Liptova.
„Keďže názov je ešte v maďarskom jazyku, môžeme predpokladať, že boli vyrobené niekedy na prelome 19. a 20. storočia,“ pokračoval Nemec. „Na jednej z fľaštičiek môžeme vidieť aj meno mikulášskeho lekárnika Jozefa Mika. Len ďalší výskum nám povie o týchto predmetoch, ale tiež o osobe samotného lekárnika, viac,“ povedal.
To, že unikátne predmety našli práve v Straussovskom dome, nie je náhoda. Prezrádza to história tejto budovy, ktorá pochádza pravdepodobne z konca 17. storočia. Vie sa, že v 18. storočí v ňom žila rodina Hvezdárovcov, preto ho nazývali aj Hvezdárovská kúria.
Neskôr ju obývala rodina Muškulyovcov a na konci 19. storočia prešla do vlastníctva Kuxovcov. Práve Ernest Kux bol lekárnikom, ktorý si v tomto objekte situovanom na námestí zriadil lekáreň. Zrejme touto cestou sa v súčasnosti nájdené predmety dostali do domu.
V rámci výskumu natrafili múzejníci aj na fľaše z rôznych nápojov či nahrievacie železá do starých žehličiek. Tiež povojnovú pečiatku z Partizánskej Ľupče, starú kovanú zámku, dokonca aj domáce úlohy.

„Našli sme zošit s latinskými slovíčkami, ktorý si viedla žiačka v školskom roku 1936/37, či rozbor románu Ericha Maria Remarqua Na západe nič nové, ktorý pravdepodobne tiež pochádza z tohto obdobia,“ poznamenal kurátor.
Storočné nite a gombíky
Zaujímavé predmety obohatia fond mestského múzea, no predtým musia prejsť starostlivými rukami konzervátora. Neskôr ich vystavia, aby ich mohli obdivovať všetci návštevníci.
Za ostatných desať rokov ide o prvý nález, ktorý v liptovskomikulášskej sídelnej budove múzejníci objavili. Vlani ale našli v podkroví Rázusovie domu vzácne šijacie potreby – pravdepodobne staré sto rokov. Natrafili na ne počas prác súvisiacich s výmenou strešnej krytiny.

Súprava nepoužitých nití na šitie, vyšívanie či háčkovanie v tmavohnedej farbe, bola zabalená v pôvodnom kartónovom obale a previazaná špagátom. V ďalších dvoch rovnakých krabičkách sa nachádzali gombičky v rôznych odtieňoch hnedej, šedej a čiernej.
V minulosti v dome prevádzkoval najmladší z bratov Rázusovcov, Ondrej, rodinnú galantériu. Môže ísť teda o tovar pochádzajúci z tohto podniku. Ten fungoval až do roku 1948, no potom tento obchodík znárodnili a vzniklo tam papiernictvo.