Fio bankaFio banka

Podkrovie odhalilo poklady predkov. Medzi nimi krém na boj proti pehám a vráskam

Dlhé roky zostali nepohnuté, no teraz sa opäť dostali na svetlo sveta. Predmety, ktoré objavili zamestnanci mestského Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši sú dôkazom, že ľudia vždy dbali na svoje zdravie, krásu aj vzdelanie. Artefakty s tým súvisiace teraz prejdú rukami konzervátora, aby ich potom mohla obdivovať široká verejnosť. Kurátor prezradil, čo všetko v tajomnom priestore našli.

27.01.2025 17:35
artefakty, Múzeum Janka Kráľa Foto:
Artefakty nájdené v podkroví Straussovského domu prejdú rukami konzervátora.
debata

Zaujímavé nálezy začali postupne objavovať v Múzeu Janka Kráľa zamestnanci, ktorí sa v januári pustili do výskumu nevyužívaného podkrovia Straussovského domu. Ten je súčasťou ich sídelnej budovy na centrálnom Námestí osloboditeľov. Samozrejme, artefakty z minulosti, na ktoré počas svojej práce natrafili, ich potešili. Väčšinou ide o sklenené fľaštičky z liekov.

„Jednou z najzachovalejších je biela porcelánová nádobka s nápisom Juno Créme. Ten bol v medzivojnovom období populárnym výrobkom, ktorý sa používal na odstraňovanie pieh a vrások,“ hovorí kurátor múzea Miroslav Nemec.

Kurátor Miroslav Nemec s predmetmi nájdenými v...
Artefakty nájdené v podkroví Straussovského...
+7Zošit s latinskými slovíčkami, ktorý si viedla...

„Zachovalú etiketu má aj fľaštička zo sirupu nazývaného Sirolin. Tento, pôvodne švajčiarsky, výrobok má históriu siahajúcu až do konca 19. storočia. Používali ho pri kašli a prechladnutí,“ priblížil.

Zošit s latinčinou, aj pečiatka

Niektoré nájdené fľaštičky podľa kurátora obsahujú aj etikety, na ktorých je uvedený názov Liptovského Mikuláša. Liečivá, ktoré sa v nich v minulosti nachádzali, teda vyrobili v metropole Liptova.

„Keďže názov je ešte v maďarskom jazyku, môžeme predpokladať, že boli vyrobené niekedy na prelome 19. a 20. storočia,“ pokračoval Nemec. „Na jednej z fľaštičiek môžeme vidieť aj meno mikulášskeho lekárnika Jozefa Mika. Len ďalší výskum nám povie o týchto predmetoch, ale tiež o osobe samotného lekárnika, viac,“ povedal.

Letecké video: Liptovský Mikuláš
Video
Zdroj: TV Pravda

To, že unikátne predmety našli práve v Straussovskom dome, nie je náhoda. Prezrádza to história tejto budovy, ktorá pochádza pravdepodobne z konca 17. storočia. Vie sa, že v 18. storočí v ňom žila rodina Hvezdárovcov, preto ho nazývali aj Hvezdárovská kúria.

Neskôr ju obývala rodina Muškulyovcov a na konci 19. storočia prešla do vlastníctva Kuxovcov. Práve Ernest Kux bol lekárnikom, ktorý si v tomto objekte situovanom na námestí zriadil lekáreň. Zrejme touto cestou sa v súčasnosti nájdené predmety dostali do domu.

V rámci výskumu natrafili múzejníci aj na fľaše z rôznych nápojov či nahrievacie železá do starých žehličiek. Tiež povojnovú pečiatku z Partizánskej Ľupče, starú kovanú zámku, dokonca aj domáce úlohy.

Liptovský Mikuláš Čítajte aj Veľkolepá oslava polstoročnice Liptovskej Mary. Mesto avizuje šou, akú Slovensko ešte nezažilo

„Našli sme zošit s latinskými slovíčkami, ktorý si viedla žiačka v školskom roku 1936/37, či rozbor románu Ericha Maria Remarqua Na západe nič nové, ktorý pravdepodobne tiež pochádza z tohto obdobia,“ poznamenal kurátor.

Storočné nite a gombíky

Zaujímavé predmety obohatia fond mestského múzea, no predtým musia prejsť starostlivými rukami konzervátora. Neskôr ich vystavia, aby ich mohli obdivovať všetci návštevníci.

Za ostatných desať rokov ide o prvý nález, ktorý v liptovskomikulášskej sídelnej budove múzejníci objavili. Vlani ale našli v podkroví Rázusovie domu vzácne šijacie potreby – pravdepodobne staré sto rokov. Natrafili na ne počas prác súvisiacich s výmenou strešnej krytiny.

vstupná brána, Pustý hrad Čítajte aj Masovo vyhľadávaný hrad ešte viac zatraktívnia. Mesto chce do toho investovať viac ako miliónový balík

Súprava nepoužitých nití na šitie, vyšívanie či háčkovanie v tmavohnedej farbe, bola zabalená v pôvodnom kartónovom obale a previazaná špagátom. V ďalších dvoch rovnakých krabičkách sa nachádzali gombičky v rôznych odtieňoch hnedej, šedej a čiernej.

V minulosti v dome prevádzkoval najmladší z bratov Rázusovcov, Ondrej, rodinnú galantériu. Môže ísť teda o tovar pochádzajúci z tohto podniku. Ten fungoval až do roku 1948, no potom tento obchodík znárodnili a vzniklo tam papiernictvo.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Liptovský Mikuláš #Žilinský kraj