V topoľčianskom múzeu môžete obdivovať počítače, ktoré sa v osemdesiatych rokoch používali v školách ako napríklad PMD 85 (skratka znamená Piešťanský mikropočítač displejový), PP 01 alebo Didaktik Alfa a Beta. Okrem nich tam uvidíte aj menej známe typy Maťo či IQ 151. Zaujímavé informácie sa dozviete tiež o našich najstarších počítačoch ako boli SAPO (v skratke samočinný počítač, rok 1958) alebo EPOS (v skratke elektrónkový počítací stroj, rok 1960). Majú tam ale tiež britské či japonské kúsky, ktoré už len tak hocikde nenájdete.
„Táto výstava je výnimočná už len preto, že na jednom pomerne malom mieste je naozaj množstvo starých, no funkčných počítačov. Nikde inde na Slovensku takáto možnosť nie je. Neviem či vôbec má nejaká súkromná osoba vo svojom vlastníctve toľko modelov,“ povedal historik Tribečského múzea v Topoľčanoch Bohuš Sasko.
Majiteľom unikátnych kúskov je topoľčiansky rodák Peter Chrenko (1980), ktorý ich zbiera celé dekády a múzeu svoje vzácne kúsky rád zapožičal. Vášeň pre túto oblasť ho ovládla ešte ako žiaka základnej školy, kedy chodil do triedy s rozšíreným vyučovaním matematiky a prírodovedných predmetov. Učebne didaktiky aj krúžky vo vtedajšom dome pionierov v ňom zanechali nadšenie pre túto techniku.
„Bola to doba, keď som navštevoval niekoľko počítačových krúžkov naraz a pre informácie som chodieval do knižnice. K počítačom neexistovalo toľko literatúry ako dnes,“ uviedol pri príležitosti otvorenia výstavy. Dodal, že rád sa s kýmkoľvek podelí o ich skúsenosti v tejto tematike a zároveň uvíta, ak mu niekto predvedie nejaký novoobjavený model. Vo výstavnej miestnosti preto na seba nechal aj kontakt.
Prvý laptop na svete
V Tribečskom múzeu je vystavených jedenásť československých počítačov, no svoje zastúpenie tam majú aj zahraničné výrobky. Nechýbajú staré tlačiarne, klávesnice či prvý laptop na svete, ktorý bol spoločnosťou Epson vyrobený v roku 1982.
Našej pozornosti neunikli ani britské modely od výrobcu Cliva Sinclair typu ZX z roku 1981 či ďalší z rovnakej „dielne“ – ZX Spectrum. Pri prvom z nich je poznámka o začínajúcej počítačovej revolúcii, druhý je označený ako najvplyvnejší počítač aký bol kedy vyrobený. Vo svojej dobe boli určite prelomové.
„Veľké náklady boli v minulosti najmä pri výrobe monitorov. Pán Sinclair vlastne prišiel s tým, že zostavil len klávesnicu, v ktorej už bola zabudovaná pamäť tak, aby sa to nemuselo predávať aj s obrazovkou. Tá stála veľké peniaze, pričom produkty od Sinclaira sa už dali napojiť na hocijaké monitory,“ vysvetlil historik. „Takže išlo tiež o cenovú revolúciu a jeho počítače sa vo veľkom rozšírili po celom svete. Pre ľudí boli oveľa dostupnejšie,“ podotkol. Vzápätí sa vrátil k debate o našich produktoch.

„V školách sme používali, koncom osemdesiatych rokov, PMD počítače alebo Didaktik Alfa,“ ukázal na spomínané modely. „Osobne si ich pamätám z čias, keď som sa ako štvrták, možno piatak, v základnej škole so spolužiakmi na takých hrával,“ usmial sa náš sprievodca. „O nejakom programovaní v tom veku sa hovoriť nedá, skôr sme to mali na také oboznamovanie sa s touto technikou,“ ozrejmil. Zároveň nám predviedol, že tieto „stroje“ stále dobre fungujú.
„Toto je hra, ktorú si tu návštevníci môžu vyskúšať osobne. Veľmi známa je Duch a Pampúch, ktorú si určite mnohí pamätajú zo svojich detských čias,“ uzavrel s tým, že výstava potrvá do 26. februára.
Pätnásťmetrový model
Rozvoj počítačov by nebol možný bez objavov v matematike a fyzike. V roku 1614 matematik John Napier prišiel s metódou logaritmov, ktorá umožňovala rýchle násobenie a delenie. Následne vzniklo aj logaritmické pravítko – pomôcka používaná na školách ešte v osemdesiatych rokoch, pred nástupom kalkulačiek.

Prvé počítače, ktoré vznikli v tridsiatych rokoch minulého storočia, boli analógové. Fungovali na princípe podobnosti rôznych systémov. Vzhľadom na rozmery museli byť vo veľkých miestnostiach. Prvý počítač od IBM bol dodaný Harvardskej univerzite v roku 1944, pričom na dĺžku mal pätnásť metrov.
V Československu vznikol po vojne Výskumný ústav matematických strojov, ktorého vedúcim pracovníkom bol Antonín Svoboda. Prvý počítač vytvorený v roku 1958 niesol názov SAPO. Obsahoval 7-tisíc relé (súčiastka zo spínača a cievky, pozn. red.), ktoré sa mu stali osudnými, keďže tri roky po spustení zhorel – z iskriacich kontaktov sa zapálil olej určený na mazanie.
Postupne svet prešiel niekoľkými generáciami počítačov – zatiaľ posledná, štvrtá, je charakterizovaná technologickým pokrokom a využívaním mikroprocesorov. Začiatkom osemdesiatych rokov sa začali sériovo vyrábať osobné menšie počítače.