Vysielač Rimavská Sobota v minulosti slúžil na šírenie krátkovlnného a neskôr i strednovlnného vysielania. S postupujúcou digitalizáciou a znižovaním významu rádiového vysielania sa však zmenšovalo aj jeho využitie. V roku 2011 v ňom bolo zastavené krátkovlnné vysielanie a v roku 2022 bol vypnutý aj strednovlnný vysielač. Rozľahlý areál tak zostal bez využitia.
Na šírenie rozhlasového vysielania už nikdy slúžiť nebude, o čom svedčí oznam na vstupnej bráne. Píše sa v ňom o chystanej demolácii veľkých stožiarov. Podľa oznámenia pôjde o trhacie práce veľkého rozsahu, ktoré potrvajú až do októbra 2025. Postupne majú byť odstrelené všetky stožiare, ktorých je v areáli dovedna 13 a najvyššie merajú 176 metrov.
Väčšina týchto stožiarov slúži ako nosníky antén krátkovlnného vysielača, ktoré sú medzi nimi natiahnuté a tvoria takzvané anténne pole. Trochu bokom od nich stojí strednovlnný vysielač, čo je vlastne 109-metrov vysoký stožiar, ktorý sám slúži ako anténa.

Práce potrvajú pol roka
Pripravované zbúranie vysielača pre Pravdu potvrdil Zsolt Bozó, starosta Uzovskej Panice, pri ktorej stavba stojí. „Máme vedomosť o tom, že vysielač chcú zlikvidovať. Na odstránenie už majú vypracovanú dokumentáciu, ale ešte čakajú na všetky povolenia,“ ozrejmil Bozó.
Doplnil, že zatiaľ v areáli prebieha výrub stromov okolo stožiarov. „Potom koncom mája by chceli odstreliť najprv káble, teda antény a potom aj veže,“ vysvetlil starosta.

Miestni prijímajú demoláciu dominanty, ktorá sa nad ich krajom týčila celé desaťročia, so zmiešanými pocitmi. Bozó hovorí, že mnohí si teraz vysielač fotografujú a natáčajú, aby im zostala aspoň nejaká pamiatka. „Aj toto sa zlikviduje, ako všetko okolo v našom regióne,“ trpko dodal starosta.
Takmer trištvrte storočia
Vysielač Rimavská Sobota bol postavený začiatkom 50. rokov 20. storočia a neskôr bol prebudovaný. Jeho výstavbu poznačila tragédia, keď z pracovného výťahu vo výške asi 110 metrov vypadli traja montéri. Jednému sa podarilo zachytiť konštrukcie stožiara, dvaja však padli na betónovú plochu a na mieste zahynuli.
Prvé desaťročia šíril vysielač len krátkovlnné vysielanie, ale v 80. rokoch pribudol aj strednovlnný vysielač. Signálom pokrýval hlavne územie stredného Slovenska od Žiaru nad Hronom až po Sorošku, ale bežne bolo možné zachytiť jeho vysielanie aj vo vzdialenejších končinách.
„Vysielač v Rimavskej Sobote môžeme považovať za technický unikát. Krátkovlnné vysielanie z Rimavskej Soboty bolo určené pre celý svet. Dvoma vysielačmi sme pokrývali atlantické pobrežie Južnej Ameriky, územia v USA a v Kanade, časť Austrálie, Irán, Indiu a samozrejme, celú Európu. Ako prví v Európe sme prevádzkovali technológiu, ktorá prepojila tri vysielače s troma rôznymi frekvenciami do jednej antény,“ uviedla v jednom staršom príspevku na Facebooku spoločnosť Towercom, ktorá vysielač prevádzkovala.

Nezostane ani jeden
Ako pre Pravdu doplnil manažér marketingu Towercomu Marek Marcinov, vysielače v Uzovskej Panici sú dlhodobo nevyužívané kvôli nasadeniu modernejších technológií. „Napriek pravidelným revíziám sa na nich podpísal aj zub času. Analýza preukázala, že objekt takýchto rozmerov možno považovať za zbytočnú ekonomickú príťaž pre spoločnosť,“ vysvetlil Marcinov.
Doplnil, že v neposlednom rade boli stožiare častým cieľom adrenalínových nadšencov. „Po zvážení všetkých týchto aspektov sme dospeli k názoru, že najlepšie a najbezpečnejšie riešenie bude stožiare rozobrať,“ povedal manažér.
Búranie sa bude týkať len samotných antén. Budovy, ktorých je v areáli vysielača niekoľko, zostanú zatiaľ zachované. Podľa Marcinova ešte nie je spresnené, aký bude ďalší osud areálu. Na otázku, či aspoň jeden stožiar nebolo možné zachovať ako technickú pamiatku, odvetil, že vysielač pri Uzovskej Panici nie je zaradený do zoznamu kultúrnych, alebo iných pamiatok.
„Stožiare boli častým cieľom adrenalínových nadšencov, ktorí, napriek prísnemu zákazu vstupu do objektu, liezli po konštrukciách a často riskovali vážne zranenie aj s rizikom úmrtia. Zachovaním stožiara ako technickej pamiatky v rámci nášho areálu by sme toto riziko neeliminovali,“ podotkol manažér.
Obrovská rušička
V areáli vysielača bola počas socializmu aj rušička západných rádií. Podľa niektorých zdrojov, napríklad TA3, bola dokonca najsilnejšou rušičkou rádia Slobodná Európa. Riadiace stredisko rušičky bolo pri neďalekej osade Téška a cieľom bolo rušiť vysielanie Slobodnej Európy pre Sovietsky zväz. Rušenie západných rádií napokon skončilo až koncom 80. rokov.
V čase najväčšieho rozmachu pracovalo vo vysielacom stredisku vyše sto ľudí na zmeny. Postupne ich však ubúdalo a posledné roky pred ukončením činnosti vysielača bolo vysielanie plne automatizované a priamo v areáli nebol ani jeden stály zamestnanec. Opustené vysielacie stredisko s vysokými stožiarmi potom lákalo dobrodruhov a milovníkov adrenalínu, ktorí na ne liezli. Na YouTube sa dá nájsť viacero videí zachytávajúcich takéto výstupy.