„Prieskum sa týka územia Malých Karpát a zasahuje aj do katastra Pezinka. Cieľom sú vyhradené nerasty – konkrétne antimón a zlato," uvádza mesto na sociálnej sieti. Prieskum má realizovať spoločnosť Slovak Antimony Corporation, ktorá podľa Obchodného registra patrí kanadskej spoločnosti Military Metals Corp.
„Ak raz dovolíme, aby sa do srdca Malých Karpát vrátila ťažba antimónu, o pár rokov už nebude čo chrániť. Toto nie je len technická záležitosť. Je to otázka budúcnosti nášho mesta, našej vody, našich lesov,“ poznamenal primátor Pezinka Roman Mács. Antimón patrí medzi ťažké kovy, ktoré môžu pri nedostatočnom zabezpečení prenikať do pôdy a podzemných vôd.
V spojení s historickými skúsenosťami z baníckej činnosti v regióne vznikajú obavy z kontaminácie krajiny a dlhodobých ekologických dôsledkov. „Prieskum, hoci v úvodnej fáze, môže znamenať začiatok procesu, ktorý vyústi do ťažby v jednom z najcennejších prírodných území v blízkosti hlavného mesta," konštatuje mesto. Samospráva podniká všetky dostupné právne a administratívne kroky.

Mesto komunikuje s príslušnými orgánmi, žiada detailné informácie a pripravuje sériu odborných a následne aj verejných diskusií. Protesty a nátlakové akcie považuje za krajné riešenie, ktoré však v prípade potreby nevylučuje. „Pezinčania budú o všetkých krokoch mesta informovaní prostredníctvom oficiálnej webovej stránky a sociálnych sietí," dodáva samospráva.
Vicepremiér a šéf envirorezortu Tomáš Taraba (nominant SNS) odmieta akékoľvek kroky vedúce k ťažbe nerastných surovín, ktoré by ohrozili rázovitý malokarpatský región, jeho vinice či zdroje podzemnej vody.
Geologický prieskum pri Pezinku pripravila podľa ministerstva ešte predošlá vláda. Rozhodnutie o určení prieskumného územia s možnosťou realizácie šiestich prieskumných vrtov mal vydať envirorezort ešte v septembri 2022. Súčasné vedenie ministerstva deklaruje, že nevydalo žiadne povolenie ani súhlas na aktivity spojené s takýmto geologickým prieskumom na území Malých Karpát. Samotný minister mal podľa envirorezortu ešte vlani upozorniť na jeho hrozbu primátora Pezinka Romana Mácsa.
Žiadosť zatiaľ nemajú
„V prípade, ak by chcel držiteľ prieskumného územia realizovať ťažbu, musí postupovať podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. V súčasnosti neevidujeme žiadnu žiadosť ani konanie v tejto veci, no rovnako garantujem maximálnu transparentnosť a otvorenosť,“ konštatuje Taraba.
Ministerstvo zároveň pripomína, že akákoľvek ťažba nerastných surovín podlieha ďalším povoľovacím procesom v zmysle banskej legislatívy, ktorá patrí pod rezort hospodárstva.
