„Výstava ponúka pohľad na život v Košiciach v rokoch 1970 – 1990 a prináša unikátnu zbierku plagátov a artefaktov z tohto obdobia. Zároveň pripomína architektonický a historický význam budovy magistrátu, ktorá bola vytvorená pod vedením jej spoluautora a hlavného projektanta Milana Motýľa,“ informuje mesto Košice na svojej oficiálne facebookovej stránke.
Novostavbu Košičania po dokončení rýchlo nazvali familiárne a bezpochyby aj trochu posmešne „biely dom“. Dôvodom tejto prezývky bola okrem odkazu na známu rezidenciu amerického prezidenta ako symbolu moci i biela farba fasády budovy. Bola totiž obložená bielo glazovaným hliníkovým plechom a travertínom zo spišského Dreveníka. Na kamenné dlažby a schodištia v exteriéri budovy bola použitá žula z mesta Příbram.

„Majestátny objekt ‚bieleho domu‘ sa stal impozantnou ukážkou socialistickej architektúry a budovateľského úsilia československého reálneho socializmu na východe republiky,“ uvádza sa na informačnej tabuli výstavy.
Šesť rokov prác
Členitú budovu, pozostávajúcu z viacerých navzájom prepojených blokov, začali stavať na sídlisku Terasa v roku 1979 a dokončená mala byť o štyri roky neskôr. Napokon sa výstavba predĺžila o ďalšie takmer dva roky. Nešlo ani o lacnú záležitosť.
„Pôvodný rozpočet 143 miliónov československých korún (Kčs) sa počas stavby priebežne navyšoval a niektoré zdroje uvádzajú, že celkové náklady dosiahli výšku 200 miliónov Kčs,“ dodáva sa na informačnej tabuli výstavy.

Pred budovu pribudla v roku 1987 monumentálna socha Vladimíra Iľjiča Lenina, ktorú vytvoril sochár Arpád Račko. Socha bola odstránená už v roku 1990, ale dodnes je majetkom mesta Košice a umiestnená v depozitári Východoslovenského múzea v Šaci. Ako to v tom čase bývalo zvykom, interiér objektu zdobili aj ďalšie umelecké diela – reliéfy, plastiky a busty. Sochu Lenina neskôr nahradilo iné dielo, symbolický stred mesta Košice, ktoré je tam dodnes.
Aztécke schodisko je minulosťou
Počas 40 rokov existencie bol „biely dom“ viackrát rekonštruovaný a upravovaný. Týka sa to napríklad striech, ale aj monumentálneho hlavného schodiska, ktoré v minulosti niektorým ľuďom pripomínalo aztécky chrám. Pred časom bola časť z neho nahradená zeleňou a pôvodný dojem sa tak trochu vytratil.
Výhodou budovy sú dve zasadačky, pričom tá väčšia má kapacitu až 700 osôb. Dodnes ju využívajú nielen poslanci košického mestského zastupiteľstva, ale na svoje rokovania si ju prenajíma aj Košický samosprávny kraj.
Niekdajšie sídlo KSS je v súčasnosti najväčšou administratívnou budovou metropoly východu. Okrem magistrátu a primátora Košíc v budove sídli napríklad pobočka Verejnej knižnice Jána Bocatia či pobočky Slovenskej pošty. Na ľudové pomenovanie objektu odkazuje názov kaviarne White House Coffee.